Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 marca 2026 16:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Sprawa nowych bloków przy ul. Królowej Jadwigi

Zamość: Inspektor nadzoru budowlanego skazany, bo oddano mieszkania bez gazu i ciepłej wody

Nie stwierdził nieprawidłowości, dlatego deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie dwóch nowych bloków przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu, choć budynki nie zostały przyłączone do sieci gazowej i energetycznej. Oskarżony o niedopełnienie obowiązków poprzez poświadczenie nieprawdy w protokole pokontrolnym inspektor nadzoru budowlanego został skazany na 10 miesięcy więzienia, ale w zawieszeniu na 2 lata.
O tej sprawie było głośno półtora roku temu. Przypomnijmy – wiosną ubiegłego roku z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy dwóch nowych bloków przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu. Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zamościu.
O tej sprawie było głośno półtora roku temu. Przypomnijmy – wiosną ubiegłego roku z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy dwóch nowych bloków przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu. Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zamościu.

Wyrok przed Sądem Rejonowym w Zamościu zapadł 8 grudnia. Oprócz kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, 65-letni Waldemar G. ma zapłacić grzywnę w wysokości 3 tys. zł, a ponadto orzeczono wobec niego zakaz zajmowania stanowisk związanych z nadzorem i wykonywaniem czynności kontrolnych dotyczących obiektów budowlanych oraz wykonywania decyzji administracyjnych na okres 3 lat. Oskarżony ma również pokryć koszty sądowe. Wyrok nie jest prawomocny.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wody

Zostali bez gazu

O tej sprawie było głośno półtora roku temu. Przypomnijmy – wiosną ubiegłego roku z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy dwóch nowych bloków przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu. Z ich relacji wynikało, że w mieszkaniach nie ma gazu, przez co nie mogli korzystać z kuchenek gazowych, nie mieli ciepłej wody, a kaloryfery były zimne. Ponieważ budynków nie przyłączono do sieci gazowej, mieszkańcy musieli radzić sobie sami, ratując się elektrycznymi farelkami i grzejnikami. Deweloper zapewniał ich, że gaz wkrótce pojawi się w mieszkaniach – jednak tak się nie stało.

PRZECZYTAJ: Tablica pamiątkowa w miejscu, którym kiedyś żyli Żydzi. Nie każde miasto i gmina się zgadzają

O zaistniałej sytuacji został powiadomiony Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Miasta Zamość, który wraz z inwestorem przeprowadził na miejscu czynności kontrolne. Ustalono, że pozwolenie na użytkowanie budynków zostało wydane pomimo braku doprowadzenia gazu. 

Szef zamojskiego nadzoru budowlanego zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez podległego mu pracownika, który po kontroli przeprowadzonej w połowie lutego nie poinformował go o braku gazu w nowych blokach. To dzięki temu deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynków – decyzja ta została uchylona po wykryciu nieprawidłowości.

Inspektor pod lupą

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zamościu, która pod koniec ubiegłego roku oskarżyła inspektora Waldemara G. o niedopełnienie obowiązków poprzez poświadczenie nieprawdy w protokole pokontrolnym oraz wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w postaci wydania pozwolenia na użytkowanie dwóch bloków, mimo braku przyłączenia budynków do sieci gazowej oraz niewykazania dokumentów potwierdzających wykonanie takich przyłączy i odbioru przez operatorów sieci. Akt oskarżenia został 27 grudnia skierowany do Sądu Rejonowego w Zamościu. Przesłuchiwany kilkanaście dni wcześniej Waldemar G. nie przyznał się do zarzucanego czynu i odmówił składania wyjaśnień. Groziło mu do 5 lat pozbawienia wolności.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: Deweloper czekał na zgodę 5 lat.  W końcu wybuduje blok przy ul. Wyszyńskiego

Nieprawomocnie skazany

Jak zauważył sąd, podczas kontroli przeprowadzonej przez Waldemara G. budynki przy ul. Królowej Jadwigi nie posiadały przyłączenia nie tylko do sieci gazowej, lecz także energetycznej. Inspektor, jako funkcjonariusz publiczny, nie dopełnił obowiązków poprzez poświadczenie nieprawdy w protokole pokontrolnym, co skutkowało wydaniem decyzji administracyjnej przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Miasta Zamość. Oskarżonego nie było na ogłoszeniu wyroku.

Według dewelopera pozwolenie na budowę nie obejmowało instalacji gazowej, dlatego mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o zakończeniu budowy dwóch bloków na 107 mieszkań. Przyznał, że zaniedbał zawarcie umowy z Polską Spółką Gazownictwa (PSG) i nie spodziewał się, że na przyłączenie budynków do sieci trzeba długo czekać. Zadeklarował mieszkańcom zwrot kosztów za zużytą energię elektryczną. Gaz pojawił się w obu blokach kilka miesięcy później.

Wobec Waldemara G. prowadzone jest również postępowanie dyscyplinarne dotyczące naruszenia obowiązków członka korpusu służby cywilnej. Prowadzi je Rzecznik Dyscyplinarny przy Wspólnej Komisji Dyscyplinarnej w Lublinie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wi 25.12.2025 12:39
Co to za prawo ..... posadzić gościa......dać przykład......no ale smród i niesmak zostanie na całe życie zostaje ..co za WSTYD......

Anonim 21.12.2025 20:58
I gówno mu zrobili ...

MIESZKANKA 20.12.2025 10:43
SKANDAL smiać się czy płakać z tak niskiego wyroku

Reklama
Wygodne mieszkanie 3 pokojowe | ul.Lubelska Zamość Cena: 425000 PLNNa sprzedaż mieszkanie o powierzchni 63,9m², położone na 3 piętrze w zadbanym bloku w Zamościu przy ul. Lubelskiej. Lokal składa się z 3 pokoi, w tym przestronnego salonu, dwóch sypialni, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju. Dodatkowym atutem jest balkon, który zapewnia prywatną przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Opis mieszkania: Powierzchnia: 63,9m² Piętro: 3 Liczba pokoi: 3 Piwnica: tak Balkon: tak Mieszkanie jest w stanie do zamieszkania, co oznacza, że możesz wprowadzić się od razu – bez dodatkowych kosztów i stresu związanego z remontem. Wnętrze jest jasne, funkcjonalne i przytulne, a układ pomieszczeń zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Wystawa okien w dwóch kierunkach - wschód (kuchnia) i zachód (salon i jedna z sypialni)  sprawia, że jest ono bardzo widne i słoneczne. Bezpośrednio pod blokiem znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe. Lokalizacja: Jest to świetny punkt na mapie Zamościa– w pobliżu znajdują się szkoła, przedszkole, restauracje, sklepy (Lidl, Biedronka) oraz inne udogodnienia, które ułatwiają codzienne życie. Nieopodal bloku znajduje się też bazarek warzywno-owocowy z piekarniami, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty. Miejsce dobrze skomunikowane z resztą miasta, a jednocześnie spokojne i przyjazne. Budynek jest położony na przyjemnym i spokojnym osiedlu z bezpośrednim dostępem do infrastruktury. To mieszkanie to połączenie komfortu, praktyczności i gotowości do wprowadzenia – idealne zarówno dla rodzin, jak i par szukających swojego miejsca w Zamościu. Zadzwoń i umów się na prezentację – przekonaj się, że to mieszkanie może być Twoim nowym domem! Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków. Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również: •⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości. •⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej. •⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości. •⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego. Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz! Justyna Łagoda Tel. 665 750 080 Północ Nieruchomości Zamość ul. Żeromskiego 3 22- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 20.03.2026Wygodne mieszkanie 3 pokojowe | ul.Lubelska Zamość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Niektórzy przepowiadacze pogody straszą, że w okolicach Wielkanocy może sypnąć śnieg. Dzięki wielkiemu sprzątaniu, zebrany piasek przyda się do sypania na świeżo uprzątnięte chodniki.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 14:20Źródło komentarza: Tony piasku zalegają na chodnikach w Zamościu. W mieście trwa wielkie sprzątanie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Brawo Konfederacja!!! W obecnych czasach ludzi nic nie obchodzi. Dobrze, ze są jeszcze tacy, zwłaszcza mlodzi ludzie, ktorzy są przykładnymi patriotami.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 14:20Źródło komentarza: Zamość: „Nie” dla upamiętnienia Róży Luksemburg. 1400 osób podpisało się pod petycjąAutor komentarza: ZTreść komentarza: Nie wpadli ministerialni urzędnicy na to, że po zmianach przepisów trzeba zaktualizować testy? Wywalić z roboty, przyjąć bardziej kumatych.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 14:13Źródło komentarza: Lubelskie: Skandal z egzaminami na prawo jazdy! W testach były błędyAutor komentarza: to jest KuraTreść komentarza: To nie była studnia tylko Miejski Szalet jak w C.K. Dezerterzy !!!Data dodania komentarza: 24.03.2026, 12:59Źródło komentarza: Archeolodzy zaczynają badania na Rynku Wielkim w Zamościu. Szukają śladów historycznej studniAutor komentarza: ParodiaTreść komentarza: Lekarze odPOwiedzialni dzwonią do mnie co dzień PO 30 razy a na wizytę do kardiologa teraz czekam 18 mies gdzie wcześniej przyjmowany byłem co 6 mies, taką mamy komunistyczną 13 grudnia Uśmiechniętą POlskęData dodania komentarza: 24.03.2026, 11:43Źródło komentarza: NFZ nie zamrozi płac, ale uderzy w pacjentów. Limity na badania i wizyty u specjalistówAutor komentarza: PerfidiaTreść komentarza: Kiedy wróci normalnoąćData dodania komentarza: 24.03.2026, 11:37Źródło komentarza: Polska zaczyna zauważać te związki. Przełomowy wyrok NSA
Reklama
Reklama
Reklama