Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 11:02
Reklama

Pow. hrubieszowski: Rolnicy protestują. "Niech Sasin weźmie to zboże i zabierze do Afryki!"

W ubiegłym tygodniu podczas protestu Agrounii w Hrubieszowie wysypano zboże przed wejściem do biura poselskiego Jacka Sasina i europosłanki PiS Beaty Mazurek. Agrounia ze swoim liderem Michałem Kołodziejczakiem zorganizowała pikietę w sprawie zboża z Ukrainy, którym zapełnia się magazyny zbożowe w naszym kraju. – Niech Sasin weźmie to zboże i zabierze do Afryki! – Nawoływał szef ruchu zrzeszającego rolników.
Pow. hrubieszowski: Rolnicy protestują. "Niech Sasin weźmie to zboże i zabierze do Afryki!"
W pikiecie przed biurem poselskim w Hrubieszowie wzięło udział kilkudziesięciu działaczy Agrounii.

29 czerwca rano działacze Agrounii zorganizowali konferencję prasową w gospodarstwie Jacentego Kopery. Rolnik z Małkowa ma problemy ze sprzedażą zboża pochodzącego z zeszłorocznych zbiorów. W jego magazynach zalega wiele ton pszenicy. Jacenty Kopera gospodaruje w Malkowie od 1997 r. Wtedy przejął rodzinne gospodarstwo. Rolnik zaznacza, że większość zboża sprzedaje na przednówku, w maju, czerwcu i lipcu.

– W tym roku nastąpił krach. Jeśli można jeszcze sprzedać zboże, to jego cena jest znacząco poniżej kosztów produkcji. Przy tak niskich cenach nie damy rady przetrwać. Ja gospodaruję na wielu hektarach, może więc jeszcze z rok przetrwam. Ale dla gospodarzy, którzy maja poniżej 100 hektarów, to będzie klęska. Sąsiedzi i firmy skupujące zboża obecnie mają problem ze sprzedażą krajowego ziarna – twierdzi Jacenty Kopera. – Przy obecnych kosztach produkcji zbóż, cena skupu powinna być nie mniejsza niż 1,5 tys. zł za tonę pszenicy. Niższe ceny oznaczają straty dla rolnika – dodaje rolnik z Małkowa.

Rolnikom grozi bankructwo 

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak uważa, że zboże sprowadzane z Ukrainy rozsypuje się po Polsce, a jego ogromne ilości zupełnie psują polski rynek.

– Ziarno miało trafić do głodujących w Afryce Północnej i do krajów Bliskiego Wschodu. Polska miała być tylko krajem tranzytowym, a nie docelowym. Jak zwykle polski rząd nie dopilnował i nie zadbał o odpowiednie przepisy. Dopuścił do niekontrolowanego handlu obcym zbożem na terenie Polski. Gdy rolnicy mówili o tym Jackowi Sasinowi, ten odpowiadał, że nic o nie wie o tym problemie. Mijały kolejne tygodnie, a on nadal nic nie zrobił. To prawdziwy dramat dla polskich rolników. Nie dość, że cena za produkowane przez nich zboża ciągle spada, to na dodatek nikt nie chce go skupować. W magazynach rolników zostanie niesprzedane zboże, a jesienią nie będą mieli oni za co zrobić kolejnych zasiewów. Czeka ich bankructwo. To kolejny krok do uzależnienia się od zagranicy. Nie będziemy mieć swojego zboża, więc będziemy zdani na łaskę innych – przekonuje lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Działacze Agrounii zaznaczają, że w ciągu ostatniego roku koszty produkcji zbóż wzrosły pięcio-, a nawet 6-krotnie. Tymczasem cena skupu wciąż maleje i jest znacząco poniżej kosztów produkcji.

Jeżeli trendy cenowe zbóż zostaną utrzymane, to nie ma co marzyć o zwrocie kosztów produkcji. Na wschodzie kraju sprzedaż zboża graniczy z cudem. Ciągle dojeżdżają transporty pszenicy i kukurydzy. Są one rozwożone po magazynach w Polsce. – Rząd kompletnie nie poradził sobie z wyzwaniem, jakie wiązało się z przewiezieniem ukraińskiego zboża przez Polskę. Powinno ono trafić do krajów, którym grozi głód, a zostało w Polsce i napełniło kieszenie cwaniaków. Politycy zaklinają rzeczywistość i mówią, że problem nie istnieje. Do dziś nie mają recepty, jak zabezpieczyć wjeżdżające do Polski zboże. Rolnicy już teraz ponoszą koszty tych zaniechań. Oby nie doszło do najgorszego – czyli maksymalnego załamania rynku w trakcie żniw. Wtedy może się okazać, że firmy skupujące zboże już przed żniwami napełnią swoje magazyny, a rolnicy zostaną z ziarnem na przyczepach, albo zaproponowane im ceny będą tak niskie, że nie pokryją kosztów produkcji zbóż – zaznacza lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

O obecny skup zbóż zapytaliśmy w Zamojskich Zakładach Zbożowych. Zbigniew Tchórz, kierownik skupu, kontraktacji i obrotu rolnego stwierdził, że rzepak, pszenicę, jęczmień i kukurydzę skupowano od lipca zeszłego roku do 22 czerwca tego roku.

– Ziarno skupowano tylko od producentów zbóż z Lubelszczyzny i niewielkie ilości od rolników z Podkarpacia. Tegoroczny skup zakończono 22 czerwca, aby przygotować się do nowego sezonu skupowego. Około 20 lipca prawdopodobnie rozpocznie się skup rzepaku – poinformował nas kierownik skupu, kontraktacji i obrotu rolnego w Zamojskich Zakładach Zbożowych. – Pracuję tu od kilku lat, a w tym czasie nie skupiono i nie przyjęto do magazynów ani jednego ziarnka zbóż z Ukrainy lub innych krajów. Przy sprzedaży zboża każdy rolnik składa oświadczenie, ze jest to towar wyprodukowany w gospodarstwie rolnym działającym na terenie Unii Europejskiej – zaznacza Zbigniew Tchórz.

Do Afryki z tym zbożem! 

Po konferencji prasowej w Małkowie protest Agrounii przeciwko sytuacji na polskim rynku zbóż przeniósł się do Hrubieszowa, pod biuro poselskie Jacka Sasina i europosłanki PiS – Beaty Mazurek. Tam kilkudziesięciu działaczy Agrounii odśpiewało "Rotę".

– Przyszliśmy tu, bo mamy problem, a od rozwiązywania problemów są politycy. Dzisiaj polskie magazyny zasypuje zboże z Ukrainy, a powinno ono trafić do różnych krajów, gdzie jest głód. Jeżeli Sasin chce mieć to zboże, dajcie mu te worki, które przynieśliśmy. Wysypiemy! – nawoływał Michał Kołodziejczak i rozsypał ziarno przed drzwiami wejściowymi do biura poselskiego. – Niech Sasin weźmie to zboże i zabierze do Afryki – dorzucił lider Agrounii.

Podczas pikiety Agrounii przed biurem poselskim parlamentarzystów PiS interweniowała policja.

– 5 uczestników tej manifestacji dopuściło się wykroczeń. Trzem, którzy wysypali ziarno przed wejściem do biura poselskiego, zaproponowano mandaty po 500 zł. Taki sam mandat zaproponowano mężczyźnie, który włączał syrenę, a mandat w wysokości 300 zł zaproponowano uczestnikowi manifestacji, który odpalił petardę. Żaden z nich nie przyjął mandatu. Policjanci skierowali do sądu wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń – poinformowała nas asp. szt. Edyta Krystkowiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie.

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiada kolejne protesty w sprawie importu zbóż z Ukrainy.

– Miarka się przebrała. Spokojne akceptowanie tego, co dzieje się w wielu tematach w Polsce to jak dezercja. Politycy zapomnieli o nas rolnikach, o tych co najwięcej pracują i w każdym miesiącu płacą coraz większe daniny. Dokładnie za tydzień, w przyszły czwartek, 7 lipca organizujemy protest w Warszawie. Spotykamy się o godz. 10 i idziemy pod Ministerstwo Rolnictwa, a później pod Sejm. Podczas nadchodzących żniw może być zdecydowanie więcej protestów rolniczych – zauważa Michał Kołodziejczak.         


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gucio 14.07.2022 08:15
Skoro w afryce brak pszenicy to niech polski rząd zorganizuje eksport naszego droższego zboża, a na nasz rynek niech wepchną ukraińskie. Nasi zarobią, my nie zbiedniejemy...

Krzysiek 08.07.2022 07:24
Naprawdę ci rolnicy są aż tak zacofani że posowAja się do takich akcji przecierz karzdy wie że skup jak nie dprzeda zborza na jesieni a przytrzymuje go do wiosny to albo zyska albo straci ryzyko handlowe a nie krach narodowy trochę rozsądku i wiedzy rozsądku. brak jak zborze niszczy się to praca wielu ludzi widocznie tego pana na to stać

Emeryt 07.07.2022 09:53
Teraz widać kto tak naprawdę dba o polskie rolnictwo. Dobrze, że p. Tuskowi przy udziale Konfederacji udało się zablokować 5ke dla zwierząt, bo było by w Polsce to samo co w Holandii, że likwiduje się hodowle zwierzęce, bo trzeba w krótkim czasie ograniczyć o 1/3 liczbę sztuk bydła.

lech 05.07.2022 21:48
Tak winien Kołodziejczak, cykliści i rolnicy, że polski rząd pozwala na praktyki szkodzące interesowi polskich rolników. Winien Kołodziejczak i Jacenty!

ciekawy 05.07.2022 10:55
to nie ten sam Kołodziejczak co stał przed wyborami prezydenckimi z plakatem Dudy???i zachęcał do glosowania?

Coś tu śmierdzi 05.07.2022 10:09
To nie ta Agrounia co jej lider opowiadał się za Rosją i wzywał do zgody z Putinem dla rynku zbytu.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: JannowakaTreść komentarza: nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...Data dodania komentarza: 12.08.2022, 09:12Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: PatrioTreść komentarza: Zniszczenie elewacji? Wybryk chuligański ale trzeba dorabiać ideologię. Bigoteria pełną gębą. W Polsce naprawdę jedt spokój i lepiej nie wnerwiać ludzi bo jak przyjdą problemy to ludzie będą wiedzieć co zrobić. Dlaczego Dworczyka nie ścigają za publikowanie matki boskiej z bronią...z tzw. piorunem. Obłuda i zakłamanieData dodania komentarza: 12.08.2022, 09:09Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Rozumiem, nie oceniam. Ale dobrze byłoby w Twoim przypadku wrócić do szkoły i tym razem chodzić na zajęcia z języka polskiego.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:57Źródło komentarza: Polak w pętli zadłużenia. Na kłopoty ma jeden sposób: kolejna pożyczkaAutor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Paście się, paście. Hipokryci.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:54Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”
Reklama
Reklama