Alkohol zabija! (Już 40 ofiar lewego alkoholu)

  • 11.10.2016, 07:30 (aktualizacja 11.10.2016, 10:09)
  • Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.
Alkohol zabija! (Już 40 ofiar lewego alkoholu)
Już ponad 40 śmiertelnych przypadków zatrucia alkoholem niewiadomego pochodzenia odnotowano na Ukrainie. Polska Służba Celna przestrzega przed nabywaniem i spożywaniem takich trunków.

Jest tajemnicą poliszynela, że z przemytu alkoholu i papierosów żyje wiele rodzin na Zamojszczyźnie. Pół litra ukraińskiej wódki kosztuje 12-13 zł, a więc znacznie mniej niż w sklepie. Nic dziwnego, że trunek ma amatorów. Ostatnio padł jednak blady strach i to zarówno na tych, którzy zajmują się sprzedażą "horyłki", jak i na jej konsumentów. Wszystko za sprawą śmiertelnych zatruć alkoholem niewiadomego pochodzenia na Ukrainie. 

– Do tej pory odnotowano ok. 40 takich przypadków – informuje Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej. – Nielegalny alkohol sprzedawany jest głównie w butelkach plastikowych, zwyczajowo wykorzystywanych jako opakowania jednostkowe oleju spożywczego, ale również w butelkach szklanych po wódkach różnych marek polskich i zagranicznych.

Opakowania zwykle nie posiadają banderoli. Służba Celna przestrzega przed nabywaniem wszelkich wyrobów alkoholowych pochodzących z niewiadomych źródeł, a szczególnie oferowanych do sprzedaży na miejskich bazarach i targowiskach oraz w innych miejscach niż legalne placówki handlowe. – Do tej pory nie odnotowano na naszym terenie zatrucia takim alkoholem, ale wolimy dmuchać na zimne – mówi Marzena Siemieniuk. – Jeżeli ktoś zauważy próbę sprzedaży takich wyrobów, powinien niezwłocznie poinformować o tym najbliższy urząd celny, komisariat policji lub posterunek Straży Granicznej.

Przypomina, że nie chodzi wyłącznie o alkohol przemycany do naszego kraju zza wschodniej granicy. – Nielegalne fabryki alkoholu powstają też w Polsce, a do produkcji używane są czasami podpałki do grilla albo inne świństwa – zwraca uwagę rzecznik bialskiej izby.

Więcej w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 WIEM
WIEM 12.10.2016, 19:25
A np w Hrubieszowie przed marketami aż roi się od Ukraińców z alkoholem!Moga sobie tak sprzedawać? CZY TEN ICH ALKOHOL JEST BEZPIECZNY?

Pozostałe