Lotnisko w Mokrem odleciało od gminy

  • 02.04.2019, 06:26
  • Bogdan Nowak
Lotnisko w Mokrem odleciało od gminy Na lotnisku w Mokrem miały lądować także cięższe samoloty. Czy marzenia o utwardzonym pasie startowym mogą się jednak ziścić
Gmina Zamość musiała zwrócić lotnisko w Mokrem. Co dalej z budową pasa startowego?

Sprawa budowy utwardzonego pasa startowego na lotnisku w Mokrem zawisła na włosku. Gmina Zamość musiała oddać starostwu teren lotniska, bo do 31 grudnia 2018 roku nie wyrobiła się z budową pasa. Taki termin pojawił się w umowie darowizny sprzed trzech lat. Wójt Ryszard Gliwiński uważa, że był nierealny.

Wiele już w tej sprawie zrobiliśmy, a taka inwestycja jest potrzebna. Z wielu względów –mówi Ryszard  Gliwiński, wójt gminy Zamość. – To jest inwestycja w przyszłość. Chodzi przecież o rozwój turystyczny i gospodarczy Zamojszczyzny. Oczywiście remontowane i modernizowane są ważne drogi, którymi można dojechać do naszego regionu, ale wiele osób woli jednak transport lotniczy. To także należy brać pod uwagę. Ważna jest także historia. Lotnisko w Mokrem istnieje od dawna, ma bogatą tradycję. Powinno się rozwijać. Dlatego uważamy, że proces inwestycyjny powinien być kontynuowany.   

To jednak zależy od decyzji nowego starosty zamojskiego.

 

Port Zamość-Mokre

Wójt Ryszard Gliwiński przygotował obszerną informację na temat "zawirowań" i zamieścił ją na swoim blogu (jest dostępny na stronie www.gminazamosc.pl.). Wójt przypomina jaka jest sytuacja prawna terenów lotniska w Mokrem. Do 2015 r. były one własnością Skarbu Państwa (od 1976 r swoją działalność prowadził tam Aeroklub Ziemi Zamojskiej). W 2009 r. gmina opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przewidywał m.in. budowę na lotnisku pasów startowych: trawiastego i utwardzonego (o wymiarach 1050 m x 30 m dostosowanego do lądowania lekkich samolotów). Koszt budowy samego pasa utwardzonego to ponad 3,7 mln zł.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Czytelnik
Czytelnik 03.04.2019, 11:55
Odnosząc się do stanowiska AZZ wyraźnie widać, że giełda w Mokrem jest znacznym napędem finansowym do utrzymania tego wszystkiego. Biorąc pod uwagę - ile zebrali z licytacji (gdzie Bułgarzy przebijali kosmiczne kwoty za skrawek miejscówki), w każdą niedzielę pobierają opłaty 5zł od aut wjeżdżających na teren giełdy oraz od każdego stanowiska z certyfikatem minimum 30 zł. Osoby, które sprzedają za ogrodzeniem uiszczają opłaty chyba za mkw. Trochę się tego nazbiera! Raz w tygodniu otrzymują fajny zastrzyk gotówki. Wszystko trzeba dobrze zorganizować. Udałoby się stworzyć fajne lotnisko i zachować giełdę.
podpis
podpis 03.04.2019, 11:00
Stanowisko AZZ w tej sprawie:
http://www.aeroklubzamosc.pl/f…
Moli
Moli 03.04.2019, 06:15
Lotnisko jest tylko przykrywką dla biznesu giełdy. Giełda i zarobek z niej jest na pierwszym planie a nie turystka. Wstyd mi za niedzielny bałagan w takim miejscu z historią jak pisze Pan Gliwiński. Turyści mogą podziwiać nasze Roztocze przez pryzmat fruwających worków foliowych sprzątanych do późnej nocy w niedzielę i część worków jeszcze wisi na ogrodzeniach w poniedziałek. Piękna wizytówka Roztocza.
Czytelnik
Czytelnik 03.04.2019, 12:07
Tak, w niedziele po południu teren giełdy tonie w morzu foliowych torebek. Zgadzam się z tym. Pytanie do Was- czy zwrócił ktoś uwagę ile jest pomiędzy alejkami ze stoiskami śmietników? Prawie wcale! Tylko przy punktach gastronomicznych, które i tak są po kilku godzinach przepełnione. Organizując przeprowadzkę giełdy obiecali jej "ucywilizowanie". Nie ma normalnych toalet, bieżącej wody ani zwiększonej ilości śmietników, które zmniejszyły problem fruwających woreczków. Obiecanki, jak zawsze...
pasażer
pasażer 02.04.2019, 23:57
a gdzie te pokazy co były kiedyś ?
pasażer
pasażer 02.04.2019, 23:56
ja chce Boeing 747 albo odrzutowca
Mieszkaniec Zamościa
Mieszkaniec Zamościa 02.04.2019, 22:30
Tak może jeszcze pół Polski... Ja wolę kupować w sklepach które dają pracę mieszkańcom Zamościa niż dawać zarabiać Bułgarom itp i tak tak są tam tańsze rzeczy ale jakość i wytrzymałość tych rzeczy mówi wiele za siebie.... i nikt nikomu nie karze iść od razu kupować ciuchy do mega drogich butików (choć takich jest tylko kilka w miescie) żeby się tanio i dobrze ubrać, nie tylko Twierdza jest w Zamościu choć i tam można kupić dobry ciuch i w dobrej cenie, jest jeszcze Tomasz, Agora, Revia...
Anonimowy
Anonimowy 05.04.2019, 12:56
Święta racja!!
Alinka
Alinka 02.04.2019, 22:25
Giełda powinna juz dawno zostac zamknięta. Sory ale to głowna trasa na Roztocze, ktorą w kazdą niedzielę nie da się przejechać. Masakra wyjazd z Zamoscia zajmuje wtedy okolo poł godziny.
anna_gdak
Amanda 02.04.2019, 21:09
Zapomnieliście. że na giełdzie są też firmy promujące się i nie są szarą strefą.
Ja
Ja 03.04.2019, 09:47
Jakoś przeważają te promujące bułgarskie i rumuńskie towary bez cła watu i podatku.
Anonim
Anonim 02.04.2019, 20:49
Wy de.ile.... Pół województwa kupuje na giełdzie różne rzeczy. Wszystko takie same jak w sklepach, a dużo tańsze. Módlmy się żeby giełda była tam jak najdłużej, bo jeśli wszystko trzeba będzie kupować w Twierdzy i tym podobnych, to na życie nie starczy....
Myślenie nie boli.
Myślenie nie boli. 03.04.2019, 09:44
Super. Tylko nie oczekuj darmowego szkolnictwa lecznictwa dróg i wielu innych rzeczy. Od szarej strefy ich nie dostaniesz.
Basia
Basia 02.04.2019, 22:49
Popieram. Na gieldzie sa te same ubrania i obuwie co Revi i Tomaszu. Dlatego nie zamierzam przeplacac w zamojskich sklepach.
Uczciwy.
Uczciwy. 03.04.2019, 09:39
A po to żeby w końcu ludzie zrozumieli że ci którzy sprzedają bez uiszczenia należnych podatków to przestępcy.
Mieszkaniec Zamościa
Mieszkaniec Zamościa 02.04.2019, 18:14
PRECZ Z GIEŁDĄ !!!! Z Lublina udało się ich pogonic to i z Zamościa można. To jest miejsce na lotnisko tylko i wyłącznie na lotnisko. Rumuni i Bułgarzy i cała reszta niech sobie handluja gdzie indziej....
giełdaTAK
giełdaTAK 02.04.2019, 16:34
Ludzie tam normalnie pracują. Zapłacili duże kwoty w licytacjach aby wykupić certyfikaty umożliwiające rezerwację miejsc. Dlaczego ktoś ich nazywa "szarą strefą handlującą"? Do Zamościanin- odpowiedni organ zorganizował licytację i będzie też podejmował decyzje, co dalej. Ty akurat nie masz prawa "rozgonić towarzystwa". Sam pewnie nie raz robiłeś zakupy na tej giełdzie.
Z Zamościa
Z Zamościa 03.04.2019, 09:35
Do uczciwych nic nie mam (chodź jakoś mało tam osób rejestrujących przychody kasą fiskalną) Jednak bądźmy szczerzy przewaga handlujących to szara strefa.
MM
MM 02.04.2019, 13:58
Lotnisko TAK, giełda NIE !!!
Zamościanin.
Zamościanin. 02.04.2019, 13:53
W końcu. Czas najwyższy rozgonić to towarzystwo wzajemnej adoracji. Zamknąć to miejsce dla cwaniaków czerpiących korzyści z szarej strefy handlującej na lotnisku. Lotnisko tak, ale szara strefą nie.

Pozostałe