Wiatraki z Tyszowiec do rozbiórki?

  • 16.01.2019, 05:58 (aktualizacja 18.01.2019, 11:01)
  • Robert Horbaczewski
Wiatraki z Tyszowiec do rozbiórki?
Licząca 15 wiatraków farma wiatrowa w Tyszowcach mieli powietrze od trzech lat. Pod koniec 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że budowa nastąpiła z naruszeniem prawa. Przedstawiciele Fundacji Greenmind z Warszawy, którzy zainicjowali proces, zapowiadają, że chcą doprowadzić do rozbiórki wiatraków.

Właścicielem farmy wiatrowej w Tyszowcach jest spółka Elektrownia Wiatrowa Kresy I z Warszawy należąca do portugalskiego koncernu EDP Renewables. Koncern oprócz farmy w Tyszowcach ma także 17 wiatraków w gminie Jarczów i 10 turbin wiatrowych w gminie Tomaszów Lubelski. Obok wiatraków powstały drogi dojazdowe utwardzone place, podziemne linie teletechniczne i linie średniego napięcia, wewnętrzne stacje transformatorowe i podziemne linie elektroenergetyczne. Cała niezbędna do przesyłu infrastruktura.

W przypadku farmy wiatrowej w Tyszowcach zlokalizowanej między Mikulinem, Kolonią Mikulin a Kolonią Dobużek ta infrastruktura zajmuje ok. 5 hektarów i składa się z 15 turbin, których wieże mają 95 metrów wysokości.

W obronie nietoperza, orlika i chomika

Spółka Elektrownia Wiatrowa Kresy I z Warszawy starania o budowę fermy czyniła od 2011 roku. W sierpniu 2013 r. ówczesny burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając po wielu bataliach administracyjnych wydał pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych pod inwestycję spółki. To obowiązkowy element procesu uzyskiwania kolejnych pozwoleń administracyjnych, przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz decyzję o pozwoleniu na budowę.

Decyzję o uwarunkowaniach środowiskową oprotestowali przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Lublinie, Fundacji Greenmid w Warszawie oraz spółki Windbud z Inowrocławia (też chciała stawiać w okolicy wiatraki, ale jej oferta została odrzucona). Domagali się uchylenia jej w całości. Uzasadniali, że eksperci wynajęci przez spółkę Kresy I zaniżyli normy dotyczące hałasu, jakie będą generować turbiny.

AKTUALIZACJA:

Robert Adamczewski przedstawiciel EDP Renewables informuje, że farma wiatrowa działająca na terenie gminy Tyszowce powstała zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa,

- W związku z tym nie przewidujemy jej rozbiórki. Sprawę decyzji środowiskowej nie uważamy za zakończoną na tym etapie. EDP Renewables jest obecne na 13 rynkach światowych jako uznany inwestor, który w prowadzonej działalności kieruje się poszanowaniem środowiska naturalnego i zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności - wyjaśnia w Robert Adamczewski w przesłanym oświadczeniu.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (59)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Majkel Skarpa
Majkel Skarpa 13.03.2019, 21:40
Ja żem kiedyś lazł z górki tam na kurwimdołku wiecie dzie co nie no i wracajonc to ja szedlem ja wiatrak zawiał jak mnei poniesło tak żem wylonodwał w trondheim z telemarkiem z m jak milosc
mike
mike 22.06.2019, 10:37
majkel u r the best :)
FanMałysza
FanMałysza 13.03.2019, 21:42
stodwa metry jak polak wielki Amadeusz Małysz skoczył, aż się łezka w oku krenci.
dziekujje
dziekujje 13.03.2019, 21:44
jak jusz to adam małomysz
FanMałysza
FanMałysza 13.03.2019, 21:44
Dawno było i jusz nie pamientam dokładnie ale mogło byc tak nadal jestem fanem ale teraz rajdowcem został to juz nie to samo
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 30.01.2019, 16:19
A mnie podoba się ta nietoperzyca za zdjęcia
aleks
aleks 30.01.2019, 10:07
Za te wiatraki w Naturze 2000 powinni solidnie beknąć i pseudosamorządowcy i pseudourzędnicy wydający pozwolenia na ten złom z odzysku!
Jurek
Jurek 30.01.2019, 09:18
Ci komentujący mają upośledzenie umysłowe czy to rodzinna głupota przekazywana w genach?
sanczo
sanczo 29.01.2019, 09:35
Donkichoci w tyszowiakach to nowy rozdział z tego miasta 2 cukrowni ,krów .Ciemny lud tu mieszka i wiatr w im w oczy wieje od setek lat .
wiatrak
wiatrak 22.01.2019, 18:41
Przy okazji zaorać całe te Tyszowce i kartofli nasadzić.
PowiecNieWiatrakom
PowiecNieWiatrakom 21.01.2019, 13:59
Kiedys w maksie kupilem se loda i te wiartaki tak wiejom ze pawel ktury tez kupil se loda i ja szedlismy do podstawufki na pszyrode to nam te wiatraki tak wialy ze nam te lody powypadaly i sie spuznilismy na polski i tera mam braki w nauce wienc niech likfidujom te wiatraki szypko
Kary
Kary 24.01.2019, 22:52
Janusz
Jurydyka siedzibo burmistsza
Jurydyka siedzibo burmistsza 21.01.2019, 13:54
Slikfidowac zeby nie bylo niczego. Od kiedy te wiatrowe turmbiny stoja to moja stara ciagle glowa boli przez te fale telee le trostatyczne pewno i nie mam porzycia a mnie tez cos w kzyrzu lamie. Muwil ja pan Mieczyslaw Skowylas
Mikulin rzondzi
Mikulin rzondzi 17.01.2019, 22:27
ja tam nie wiem bo sie nie znam ale jak ja haline rozbieram to hoho oczywiscie nie tak odrazu zawsze gra wstempna najpierw buzi a potem lizanko hehe patelnia joł skład to ja kolega z mikulina
fizjolog z wroclawia
fizjolog z wroclawia 17.01.2019, 22:24
u nas mialy byc a nie ma a u was sa a nie bedzie hehe
Adam Kupiec
Adam Kupiec 17.01.2019, 22:22
Gadka szmatka ten przychodzi do mnie z wiatrakiem, nadmu***e mnie, coś tam gada i mowi wyjdz, cos tam mowi pod sobą mówie wypad coś tam on mówi takie jest byłeś kozak byłeś w rzeczywistości, pokazałem mu masz wypadaac. Taki blondyn gruby, włosy długie ale wyglądał bo mial tak spięte włosy
Ciocia Bożena
Ciocia Bożena 17.01.2019, 22:19
Zlikwidować wiatraki to podstawa, ostatnio wracala zem z cmentarza na kturym został pohowany muj sąsiad w 97roku ale miejsza o to, no i jak ja szła do halupy a mieszkam ja w nabrozu to tem wiatrak tak zawichnol tym powietrzem zimnym aż zem się rozhorowala na angine i trza było spowrotem maszerować ale tym razem do ośrodka i kto mi odda za leki jak ja na rencie męża żyje... sluhajcie te wiatraki tak wiejo ze aż strah obok nich spacerować a kiedyś to była taka piękna i cicha okolica na tuczapach, a i jeszcze jedno kto by tam chciał wchodzić na samo gure jak tego to czego
enzo smietana
enzo smietana 17.01.2019, 22:18
mi te wiatraki we interesach przeszkadzajom ja se blanty krence bo po to mam rence a ten wiatr to mi je gasi no kurza twarz jak mam palic bo jestem za legalem holandia dla ziomali no i mam kuratora bo jak bylem to tez byl i wiatraki som git ale nie u nas
MorningWood
MorningWood 17.01.2019, 22:20
w holandi wiatraki bo słynie z tego cholandia z tych drewnianych bo to ekologiczne a te nowe z betonu robione i już blanta nie skrencisz a wujek co krenci pety cale zycie to nawet peta juz nie moze skrencić a doświadczenie ma.
to ja enzo prawdziwy tylko jeden
to ja enzo prawdziwy tylko jeden 17.01.2019, 22:21
dzieki ziomecku szanuje te slowa nasi bracai majom sile wszystko wygramy bo mamy sile
KornikDuda
KornikDuda 17.01.2019, 22:12
Te wiatraki to sie krencom wkoło ciongle i jak wkoło przeleci w słonce to na scianie mi cienie sie pojawiajom i znikajom i telewizora nie idzie obejrzeć, jak tu sie za przeproszeniem nie wkurzyć bo hałupy to ja nie przestawie a wiatrak jak sie wkurze to piłom motorowom wykosze i tyle bendzie z tyj waszej energi. Bez pozdrowien tym razem. KORNIKDuda
Dad
Dad 17.01.2019, 09:28
to pisowska chora polityka, truć węglem bo górnik to ich wyborca, i olać czystą energię odnawialną
Janusz
Janusz 17.01.2019, 02:36
Ja to wam powiem tak, bo ja ostatnio kupiłem auto dosyć nowe z 98 roku i jak odpaliłem to odpaliło ale jak nie odpaliłem to już nie odpaliło i jak to z tym. Co to tak działa jakby działać nie powinno. Jak te wiatrakk
Cypis
Cypis 17.01.2019, 02:08
Elegancko
Andrzej b
Andrzej b 17.01.2019, 00:01
Dziki kraj i dzicy ekolodzy niech po lesie sobie polatają a nie szukają ekologi gdzie jej niema
Monty
Monty 16.01.2019, 21:31
Firma EDP planowała większą liczbę wiatraków- ale jest 15 w gm. Tyszowce, ale nie na 66ha. Place pod wiatrakami to ok.50x20m. Firma wykonała ekspertyzy środowiskowe przy pomocy prof. dr hab. Piotra Tryjanowskiego z Poznania- wykazano w nich brak wielu ptaków i nietoperzy. Tenże prof. zatwierdzał także badania do zamku w Stobnicy w Puszczy Noteckie- poczytajcie. LTO ma od 30 lat swoje badania ptaków i nie chciało robić publiki w stylu ekoterrorystów - poszło z tym do Sądu przeciw tej inwestycji. Mimo toczącej się sprawy sądowej firma dostała pozwolenie na budowę- zgodnie z prawem, ale z ryzykiem że jeżeli sprawę przegra poniesie koszty rozbiórki. I tak się stało. I nie ma to nic z polityką PO i PiS- poza tym że gdyby nie prawo UE i certyfikaty do OZE nie byłoby tych wiatraków. Tu są słabe wiatry klasy III- mało opłacalne. Teraz proponuje zrobić nową decyzje środowiskową i postawić na placykach pod wiatrakami farmy fotowoltaniczne i będzie ok. Kable i stacje trafo istnieją. Można także wybudować siłownie wiatrowe typu Piskorskiego - tzw. siłownie beczkowe- nieszkodliwe dla ptaków i nietoperzy- bardziej sprawne przy min. i max. wietrze, ale ... polskie. W czasie istnienia farmy zginął m.in. orlik w Gródku i inne, wiele nietoperzy ( mam fotki). A ile trupów zjadły od razu lisy ? Firma EDP prawdy o trupach nie chce ujawniać choć ma obowiązek wykonać badania i przekazywać te inf. do RDOŚ, Farmy wiatrakowe są elementem antropopresji i zwiększenia śmiertelności części zwierząt- szczególnie na przelotach wiosen. i jesiennych. Pozytywnym elementem są placyki wśród pól gdzie romantycznie spłodzono lub nie wiele dzieci. Tylko czy potomstwo to będzie miało te monotonne szumy łopat ???
max
max 17.01.2019, 09:36
wracaj do jaskini spać z tymi nietoperzami
Damian odKORdoNAS