Wiatraki z Tyszowiec do rozbiórki?

  • 16.01.2019, 05:58 (aktualizacja 18.01.2019, 11:01)
  • Robert Horbaczewski
Wiatraki z Tyszowiec do rozbiórki?
Licząca 15 wiatraków farma wiatrowa w Tyszowcach mieli powietrze od trzech lat. Pod koniec 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że budowa nastąpiła z naruszeniem prawa. Przedstawiciele Fundacji Greenmind z Warszawy, którzy zainicjowali proces, zapowiadają, że chcą doprowadzić do rozbiórki wiatraków.

Właścicielem farmy wiatrowej w Tyszowcach jest spółka Elektrownia Wiatrowa Kresy I z Warszawy należąca do portugalskiego koncernu EDP Renewables. Koncern oprócz farmy w Tyszowcach ma także 17 wiatraków w gminie Jarczów i 10 turbin wiatrowych w gminie Tomaszów Lubelski. Obok wiatraków powstały drogi dojazdowe utwardzone place, podziemne linie teletechniczne i linie średniego napięcia, wewnętrzne stacje transformatorowe i podziemne linie elektroenergetyczne. Cała niezbędna do przesyłu infrastruktura.

W przypadku farmy wiatrowej w Tyszowcach zlokalizowanej między Mikulinem, Kolonią Mikulin a Kolonią Dobużek ta infrastruktura zajmuje ok. 5 hektarów i składa się z 15 turbin, których wieże mają 95 metrów wysokości.

W obronie nietoperza, orlika i chomika

Spółka Elektrownia Wiatrowa Kresy I z Warszawy starania o budowę fermy czyniła od 2011 roku. W sierpniu 2013 r. ówczesny burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając po wielu bataliach administracyjnych wydał pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych pod inwestycję spółki. To obowiązkowy element procesu uzyskiwania kolejnych pozwoleń administracyjnych, przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz decyzję o pozwoleniu na budowę.

Decyzję o uwarunkowaniach środowiskową oprotestowali przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Lublinie, Fundacji Greenmid w Warszawie oraz spółki Windbud z Inowrocławia (też chciała stawiać w okolicy wiatraki, ale jej oferta została odrzucona). Domagali się uchylenia jej w całości. Uzasadniali, że eksperci wynajęci przez spółkę Kresy I zaniżyli normy dotyczące hałasu, jakie będą generować turbiny.

AKTUALIZACJA:

Robert Adamczewski przedstawiciel EDP Renewables informuje, że farma wiatrowa działająca na terenie gminy Tyszowce powstała zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa,

- W związku z tym nie przewidujemy jej rozbiórki. Sprawę decyzji środowiskowej nie uważamy za zakończoną na tym etapie. EDP Renewables jest obecne na 13 rynkach światowych jako uznany inwestor, który w prowadzonej działalności kieruje się poszanowaniem środowiska naturalnego i zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności - wyjaśnia w Robert Adamczewski w przesłanym oświadczeniu.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (61)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Arnold
Arnold 20.09.2021, 18:22
Macie prawo nie chcieć turbin w swojej okolicy. Ja też ich nie chcę. Sam widok jest nieprzyjemny.
Helena
Helena 20.09.2021, 15:33
Sa bardzo szkodliwe,prad drogi,ludzie choruja od tego po 4 latach--SYNDROM TURBINY WIATROWEJ-nazwa choroby,
podatek tylko od nieruchomej czesci,wiec gmina nie zarabia,głosne,1000 ptakow rocznie ginie ,hała,migotanie łopat.
Moze stac 8km od domostw,bo fale infradzwiekowe ,ktore wytwarza wiatrak maja dlugosc 8km,sa niesłyszalne dla ucha ale walaw człowieka powodujac choroby.strona STOPWIATRAKOM.PL,'
polecam
Majkel Skarpa
Majkel Skarpa 13.03.2019, 21:40
Ja żem kiedyś lazł z górki tam na kurwimdołku wiecie dzie co nie no i wracajonc to ja szedlem ja wiatrak zawiał jak mnei poniesło tak żem wylonodwał w trondheim z telemarkiem z m jak milosc
mike
mike 22.06.2019, 10:37
majkel u r the best :)
FanMałysza
FanMałysza 13.03.2019, 21:42
stodwa metry jak polak wielki Amadeusz Małysz skoczył, aż się łezka w oku krenci.
dziekujje
dziekujje 13.03.2019, 21:44
jak jusz to adam małomysz
FanMałysza
FanMałysza 13.03.2019, 21:44
Dawno było i jusz nie pamientam dokładnie ale mogło byc tak nadal jestem fanem ale teraz rajdowcem został to juz nie to samo
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 30.01.2019, 16:19
A mnie podoba się ta nietoperzyca za zdjęcia
aleks
aleks 30.01.2019, 10:07
Za te wiatraki w Naturze 2000 powinni solidnie beknąć i pseudosamorządowcy i pseudourzędnicy wydający pozwolenia na ten złom z odzysku!
Jurek
Jurek 30.01.2019, 09:18
Ci komentujący mają upośledzenie umysłowe czy to rodzinna głupota przekazywana w genach?
sanczo
sanczo 29.01.2019, 09:35
Donkichoci w tyszowiakach to nowy rozdział z tego miasta 2 cukrowni ,krów .Ciemny lud tu mieszka i wiatr w im w oczy wieje od setek lat .
wiatrak
wiatrak 22.01.2019, 18:41
Przy okazji zaorać całe te Tyszowce i kartofli nasadzić.
PowiecNieWiatrakom
PowiecNieWiatrakom 21.01.2019, 13:59
Kiedys w maksie kupilem se loda i te wiartaki tak wiejom ze pawel ktury tez kupil se loda i ja szedlismy do podstawufki na pszyrode to nam te wiatraki tak wialy ze nam te lody powypadaly i sie spuznilismy na polski i tera mam braki w nauce wienc niech likfidujom te wiatraki szypko
Kary
Kary 24.01.2019, 22:52
Janusz
Jurydyka siedzibo burmistsza
Jurydyka siedzibo burmistsza 21.01.2019, 13:54
Slikfidowac zeby nie bylo niczego. Od kiedy te wiatrowe turmbiny stoja to moja stara ciagle glowa boli przez te fale telee le trostatyczne pewno i nie mam porzycia a mnie tez cos w kzyrzu lamie. Muwil ja pan Mieczyslaw Skowylas
Mikulin rzondzi
Mikulin rzondzi 17.01.2019, 22:27
ja tam nie wiem bo sie nie znam ale jak ja haline rozbieram to hoho oczywiscie nie tak odrazu zawsze gra wstempna najpierw buzi a potem lizanko hehe patelnia joł skład to ja kolega z mikulina
fizjolog z wroclawia
fizjolog z wroclawia 17.01.2019, 22:24
u nas mialy byc a nie ma a u was sa a nie bedzie hehe
Adam Kupiec
Adam Kupiec 17.01.2019, 22:22
Gadka szmatka ten przychodzi do mnie z wiatrakiem, nadmu***e mnie, coś tam gada i mowi wyjdz, cos tam mowi pod sobą mówie wypad coś tam on mówi takie jest byłeś kozak byłeś w rzeczywistości, pokazałem mu masz wypadaac. Taki blondyn gruby, włosy długie ale wyglądał bo mial tak spięte włosy
Ciocia Bożena
Ciocia Bożena 17.01.2019, 22:19
Zlikwidować wiatraki to podstawa, ostatnio wracala zem z cmentarza na kturym został pohowany muj sąsiad w 97roku ale miejsza o to, no i jak ja szła do halupy a mieszkam ja w nabrozu to tem wiatrak tak zawichnol tym powietrzem zimnym aż zem się rozhorowala na angine i trza było spowrotem maszerować ale tym razem do ośrodka i kto mi odda za leki jak ja na rencie męża żyje... sluhajcie te wiatraki tak wiejo ze aż strah obok nich spacerować a kiedyś to była taka piękna i cicha okolica na tuczapach, a i jeszcze jedno kto by tam chciał wchodzić na samo gure jak tego to czego
enzo smietana
enzo smietana 17.01.2019, 22:18
mi te wiatraki we interesach przeszkadzajom ja se blanty krence bo po to mam rence a ten wiatr to mi je gasi no kurza twarz jak mam palic bo jestem za legalem holandia dla ziomali no i mam kuratora bo jak bylem to tez byl i wiatraki som git ale nie u nas
MorningWood
MorningWood 17.01.2019, 22:20
w holandi wiatraki bo słynie z tego cholandia z tych drewnianych bo to ekologiczne a te nowe z betonu robione i już blanta nie skrencisz a wujek co krenci pety cale zycie to nawet peta juz nie moze skrencić a doświadczenie ma.
to ja enzo prawdziwy tylko jeden
to ja enzo prawdziwy tylko jeden 17.01.2019, 22:21
dzieki ziomecku szanuje te slowa nasi bracai majom sile wszystko wygramy bo mamy sile
KornikDuda