Noc Muzeów 2018. Spotkajmy się na nocnym zwiedzaniu

  • 15.05.2018, 06:18
  • bn
Noc Muzeów 2018. Spotkajmy się na nocnym zwiedzaniu Bogdan Nowak Zamojska Katedra to jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce (na fotografii widać m.in. niezwykłe sklepienie tej świątyni). Nocą kościół wygląda szczególnie tajemniczo i pięknie.
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów rozpocznie się w sobotni wieczór (20 maja), a zakończy po północy następnego dnia. W tym roku to niezwykłe przedsięwzięcie będzie się odbywać pod hasłem "O wolność i niepodległość". Nikt nie będzie się nudził.

Zaplanowano m.in. zwiedzanie kilku placówek muzealnych, koncert chóru, widowisko teatralne oraz wspólne zwiedzanie Hetmańskiego Grodu w towarzystwie przewodników turystycznych. 

Raport z oblężonego miasta
Program przedsięwzięcia jest bardzo bogaty. W Muzeum Zamojskim w Zamościu będzie można podczas Nocy Muzeów obejrzeć stałe ekspozycje oraz czasową pt. "Między Paryżem a Krzemieńcem. Malarstwo Jana Cybisa". O godz. 18 zaplanowano tam wręczenie nagrody Amicus Museum (za 2017 r.), a pół godziny później rozpocznie się wykład dra Jacka Feduszki pt.

"Zamość, jednym z pierwszych miast, w których narodziła się niepodległość w 1918 roku". Następnie ruszy konkurs nt. energetyki zamojskiej pt. "Rozświetlony Zamość" (jego rozstrzygnięcie odbędzie się ok. godz. 21). Całe muzeum można będzie zwiedzać natomiast od godz. 19 do północy. 

W zamojskim Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał o godz. 20 rozpocznie się projekcja filmu pt. "Błękitna Armia 1917-1919". Po niej zaplanowano spotkanie z Leszkiem Wiśniewskim, reżyserem tego obrazu (zwiedzanie "Arsenału" także będzie możliwe w godz. 19-24). Natomiast w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu (chodzi o gmach dawnej Akademii Zamojskiej) o godz. 21 rozpocznie się spektakl pt. "Raport z oblężonego miasta". Wykonają go licealiści na podstawie wierszy Zbigniewa Herberta (widowisko uczniowie przygotują pod kierunkiem Piotra Linka). Potem na scenie pojawi się chór I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, który zaprezentuje specjalny Koncert Okazjonalny.        

Tej nocy będzie można zwiedzić zamojską Galerię Rzeźby im. prof. Mariana Koniecznego (w godz. 19-22) oraz zobaczyć m.in. ciekawe ekspozycje: w Muzeum Fotografii przy ul. Staszica 15, w Kojcu w zamojskim Parku Miejskim, w Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, w Nowej Bramie Lubelskiej (zaprezentowana tam wystawa nosi tytuł "Czar PRL-u) oraz m.in. w Kazamacie Wschodniej Bastionu II (ekspozycja pt. "Koronki, tiurniury, aksamity"). To nie wszystko. 
 
Noc z przewodnikiem
To będzie atrakcja dla miłośników spacerów po nocnych zakamarkach Zamościa (niektórzy twierdzą, że wtedy miasto jest najpiękniejsze). Będą mogli oni uczestniczyć we wspólnym zwiedzaniu miasta z przewodnikami pod hasłem "Śladami twórców odrodzonej Polski w Zamościu". Wędrówki wyruszą z siedziby Muzeum Zamojskiego o godz. 22, 23 i 24. Uczestnicy odwiedzą wiele ważnych i bardzo pięknych miejsc związanych z historią Hetmańskiego Grodu (m.in. Bastion VII, Synagogę, Katedrę i Ratusz). 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe