Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:43
Reklama

Nie żałowali grosza na zabytki

Ponad 23 tys. zł zebrano podczas kwesty na cmentarzu parafialnym w Zamościu. Hojni byli również mieszkańcy innych miejscowości w regionie. Dzięki temu będą odnawiane kolejne zabytkowe nagrobki.
Nie żałowali grosza na zabytki
Tegoroczna kwesta zakończyła się najlepszych wyników w kilkunastoletniej historii listopadowych kwest w Hrubieszowie.

 23 tys. 748 zł i 9 groszy. Taką rekordową kwotę udało się zebrać podczas kwesty, która w czwartek (1 listopada) odbyła się na zabytkowej nekropolii przy ul. Peowiaków w Zamościu. Zbiórkę, jak co roku, zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego. Podobne akcje odbyły się także w innych miastach i gminach Zamojszczyzny.

W tym roku na zamojskiej nekropolii kwestowało ponad 160 osób. Byli to przedstawiciele wielu zamojskich zawodów, stowarzyszeń, instytucji i szkół. Pomagali im także harcerze z 12 Drużyny Harcerskiej "Białe Orły" ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi, zuchy ze 141 Gromady Zuchowej "Słoneczne Promyki", harcerze z drużyny "Wataha" oraz m.in. ze starszoharcerskiej drużyny im. J. Harczuk-Muszyńskiej. Kwestujących można było 1 listopqda spotkać przy kilku cmentarnych bramach i furtach (w godzinach 8-18). Datki gromadzono do specjalnie oznaczonych puszek. Podliczyli je pracownicy zamojskiego oddziału Banku PKO BP.

– Dotychczas dzięki zgromadzonym podczas kwest pieniądzom udało się odnowić 27 zabytkowych nagrobków na zamojskim cmentarzu parafialnym. Te prace będą mogły być kontynuowane – mówi Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Bo podczas tegorocznej kwesty udało się nam zebrać ponad 23,7 tys. zł. To więcej o ok. 4 tys. zł niż w ub. roku. Dzięki zebranym pieniądzom na pewno uda się nam odnowić trzy lub cztery kolejne zabytkowe nagrobki.

 

Zwierzyniec

Na cmentarzu rzymskokatolickim w Zwierzyńcu kwesta także odbyła się 1 listopada. Uczestniczyło w niej ok. 100 wolontariuszy. Byli to miłośnicy miejscowych zabytków, regionaliści oraz m.in. uczniowie. Zgromadzono w sumie 8 tys. 797 zł i 43 gr (oraz 10 franków szwajcarskich i 80 eurocentów). To więcej o 1,8 tys. zł niż rok wcześniej. Jeszcze nie wiadomo jakie zabytkowe nagrobki zostaną za zgromadzone w Zwierzyńcu pieniądze odremontowane.

 

Łukowa

Ponad 14 tys. zł zebrano podczas 17 kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, którą przeprowadzono w dniach 1-2 listopada na łukowskim cmentarzu parafialnym w Łukowej. To była rekordowa zbiórka! Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa kwestował po raz 17. W dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki na cmentarzu parafialnym w Łukowej pieniądze do puszek zbierało 34 członków komitetu oraz 30 wolontariuszy z miejscowego gimnazjum i szkoły podstawowej. W ciągu dwóch udało się zebrać dokładnie 14.061,04 zł, czyli o prawie 4,5 tys. zł więcej niż przed rokiem.

Przypomnijmy, że za zebrane podczas ubiegłorocznej zbiórki pieniądze przeprowadzono drugi etap generalnego remontu pomnika miecznika warszawskiego z 1791 r. Ponadto gruntownej renowacji poddany został pomnik Wojciecha Kraczka z 1903 r., odnowiono też pomnik na cmentarzu w Szarajówce. Zebrane w tym roku środki przeznaczone zostaną na ratowanie kolejnych nagrobków.

Więcej o kwestach w regionie w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama