Zmarł Władysław Sitkowski - honorowy obywatel Zwierzyńca

  • 29.03.2020, 09:00
  • Źródło: UMiG Zwierzyniec
Zmarł Władysław Sitkowski - honorowy obywatel Zwierzyńca
W czwartek, 26 marca zmarł Władysław Sitkowski. Był inicjatorem i współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca i honorowym obywatelem miasteczka.

Urodził się 14 marca 1928 r. w Stasinie na Wołyniu. Jako rodzina legionisty Legionów Piłsudskiego Sitkowscy niemal w pierwszym transporcie w lutym 1940 r. zostali wywiezieni na Syberię. Po przeszło pięcioletniej katordze, już bez ojca (zaginął w łagrze) wrócił  wraz z mamą i braćmi do Polski. Uczył się w zakładzie rzemieślniczym w Gdańsku, tam też wstąpił do młodzieżowej organizacji konspiracyjnej „Syrena”. Na skutek dekonspiracji został aresztowany przez gdańskie UB. Po wyjściu z więzienia i odbyciu służby wojskowej powrócił do Zamościa, a od 1968 r. zamieszkał wraz z żoną i trzema synami w Zwierzyńcu. Na emeryturę odszedł jako pracownik zwierzynieckiego browaru.

Człowiek wielu talentów, z których ten najbardziej znany to pisarz, poeta ale też rzeźbiarz. Debiutował w 1970 r. pisząc wiersze liryczne i satyryczne, fraszki, aforyzmy, teksty piosenek i przyśpiewek, utwory dla dzieci. Był również kronikarzem i historykiem. Opisywał najtrudniejsze losy z okresu II Wojny Światowej, zarówno te z Wołynia, Sybiru jak i Soch czy Wywłoczki.

Był tak bardzo związany ze swoją drugą „małą ojczyzną” Zwierzyńcem i Roztoczem, że wiele utworów poświęcił sławiąc piękno tej ziemi. Jego utwory znalazły się w kilkunastu antologiach współczesnej poezji ludowej, sam wydał również tomiki poezji.

Był związany ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, w którym pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji z prezesem Zarządu Głównego włącznie.

Społecznik z krwi i kości. Był inicjatorem i współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca. Aktywny, zaangażowany w życie społeczne, był radnym Rady Gminy Zwierzyniec. Wsparł powstanie Izby Muzealnej w Zwierzyńcu i przekazał swoje zbiory by ją wzbogacić.

W marcu 2008 r. Rada Miejska przyznała mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Zwierzyńca.

Źródło: UMiG Zwierzyniec

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Osoba
Osoba 29.03.2020, 18:23
Niech spoczywa w pokoju

Pozostałe