Pszczoły wytrute, miodu nie będzie

  • 27.08.2019, 05:30
  • Mariusz Parol
Pszczoły wytrute, miodu nie będzie Z niewłaściwie opryskiwanych plantacji fasoli nie wróciło około 70-80 proc. pszczół, które wyleciały z uli.
Zakwitła fasola. Na liściach i łodygach pojawiły się gąsienice. Rolnicy użyli pestycydów. Niestety, te wytruły nie tylko szkodniki.

Najbardziej poszkodowani są właściciele pasiek, które znajdują się w fasolowym zagłębiu (na pograniczu gmin Mircze, Łaszczów i Tyszowce). Tam straty są największe. W czasie kwitnienia fasoli pestycydami wytruto tam od 50 do 90 procent pszczelej populacji. Nie będzie więc miodu. Pszczelarze szacują straty w dziesiątkach tysięcy złotych.

 Na przełomie czerwca i lipca, w czasie kwitnienia fasoli na jej liściach i łodygach pojawił się gąsienice szkodnika. Gąsienice zaczęły składać jajeczka i się rozmnażać. Wcześniejsze opryski okazały się nieskuteczne. 

- Rolnicy spanikowali...i wszystko wskazuje na to, że część z nich wykonała opryski pestycydami sprowadzonymi zza naszej wschodniej granicy, a nie wiadomo, czy skład tych pestycydów jest taki sam jak w legalnie dopuszczonych u nas do użycia.  Gdy fasola zakwitła fasola, pszczoły poleciały zbierać miód. Większość nie wróciła do uli. Nawet około 90 proc. populacji pszczół lotnych zginęło. Ocalały tylko te, które pozostały w ulach – tłumaczy Grażyna Laskowska, pszczelarz z Wiszniowa.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 30.08.2019, 22:17
Ogólnie czy ten czy inny rząd w uja wali z ludzmi. Poprzedni podwyższył wiek emerytalny bo ZUS sie nie dopina co widać po przygrywaniu w uja z rentami. Kto dożyje ? Urzędnicy co po znajomości i resortowe etaty zdobyli. Na pewno nie górnik czy budowlaniec. Obecny rząd za represje komunistyczne obwinił MO i SB. Gdzie w tym wszystkim MON ? Boją sie buntu armii ? Przecież większość syfu robiły struktury wojskowe a MO było tylko porządkowe. Pytam gdzie w tym wszystkim prominentni funkcjonariusze PPR , PPS, ZSL, czy tam PZPR? czy starym urzędasom ograniczyli emerytury. Z tego co wiem Jaruzelski z Honorami został pochowany przez rząd polski. Parodia to wszystko a kto nie widzi tej obłudy to współczuje. Zrobili nagonkę na najniższy szczebel struktur siłowych jakim było MO i cicho sza o KBW o innych wojskowych formacjach. Starzy komunistyczni oficerowie MON i działacze PZPR sobie żyją jak pany, a ludziom *** obijają i produkują Polaków dzięki 500+ żeby starczyło prominentnym działaczom na emerytury, bo z taką migracją jaka była po przystąpieniu do Uni i takimi zarobkami w ZUS system emerytalny był bliski załamaniu.
Hrubieszowiak podtruwany przez wielkoobszarowych rolników
Hrubieszowiak podtruwany przez wielkoobszarowych rolników 30.08.2019, 21:44
rolnik zgadza sie, a rolnik co ma 50 Ha w du...pie ma, płaci ludziom i nie patrzy na pszczoły bo dla niego czas to pieniądz i pracownicy latają z opryskiwaczami w godzinach zapylania . No i w dodatku za taką polityke UNIA im dopłaca więcej niz małym rolnikom czy hodowcom pszczół. Jak dalej Unia bedzie dofinansowywała rolników trucicieli to nie wiem kto do kogo ma pretensje. Randap po latach okazał sie rakotwórczy pewnie i wiecej z tych pestycydów taka jest biorą w dzierżawę za grosze od gospodarzy którym sie nie opłaci trzymać gospodarstwa i pryskają pod oknami. Kasa sie liczy i piedolić pszczoły czy ludzkie życie. Rząd natomiast interesuje podaż pokarmu na rynku który wpływa na inflacje > czyli przenica , żyto , kukurydza . Dla rządu jest wazna inflacja a nie choroby rakowe czy tam pszczoły. Chory system ogólnie.
Rolnik
Rolnik 01.09.2019, 22:36
A to co sciagaja z Ukrainy zborze ,rzepak,soje to uwazasz że jest takie zdrowe czemu nikt się nie pluje że jest to radioaktywne ,to smakuje tylko Polski rolnik truje śmieszne i żałosne jaka jest wiedza co niektorych na temat rolnictwa
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 02.09.2019, 22:16
Rolnik Bo to ta sama pro ukrainska polityka co z pracownikami czy węglem. Myslisz mało u nas nie zadeklarowanych ukraińców ? Myslisz ze oni bedą wzbogacać Polaków ? Bedą wymyslać programy pomocy ukrainie jak budowa dróg czy pomoc w rolnictwie. Jak zamocno przesadzą z pomocą ukrainskim rolnikom to polskie rolnictwo upadnie
pszczelarz
pszczelarz 27.08.2019, 19:59
Czy kto ktokolwiek przestrzega godzin pryskania ? Wieko obszarowi rolnicy mają to w d....pie pryska w południe bo pracownik ma jeszcze kilkadziesiąt Ha do opryskania. Kontroli nad tym żadnej nie ma. Trują nie tylko pszczoły ale i ludzi. Zachłanność i tyle nimi kieruje. za lata posadzą fasole nic nie zapyli to sie zdziwią. Zatruli już Huczwe wszystko wytrują. Więcej polityki i dotacji sprzyjających wielohektarowym gospodarzom!!!!!!!!!!
nie rolnik
nie rolnik 01.09.2019, 20:33
Tak pryskają a opryski są za darmo , przy 32 stopniach to pryskają chmury pomyśl troszkę i się nie pluj też mam pszczoły i co mam sobie w kolano strzelić, że w tym roku nie ma miodu ?
rolnik
rolnik 30.08.2019, 11:11
Masz rację kontroli nad tym nie ma ,ze wschodu to i lekarstwa dla pszczół niektórzy serwują, targacie lawetami te bidne pszczoły z miejsca na miejsce stawiacie bez pozwolenia przy rzepakach w wioskach ul na ulu i jeszcze sobie je podkradacie i kto tu zachłanny!!!!!!!!!!!
Pszczelarz
Pszczelarz 05.09.2019, 20:45
Ja miałem nie miododajne i nigdzie tego nie targałem. Hodowałem do zapylania a mam nie wiele po nad hektar i to wszystko zdechło bo wytrute. To o czym ty piszesz człowieku jak mi dziad prawie pod oknem w południe pryska, śmierdzi jak by ktoś opony palił. Bo ma prawo bo pole w dzierżawie ma młodzi sie wynieśli, a starzy oddali w dzierżawę 500 za Hektar hahaha i jeszcze taki podtruwa wszystkich w koło. Kiedy rząd ureguluje jakieś realne stawki dzierżawy zwłaszcza ze KRUS lata temu liczył dochód miesięczny z Ha na jakieś 2000 PLN? Chory kraj w którym zaczynają ludzie chorować.
STYX
STYX 27.08.2019, 15:33
Rolnicy, czy wy kiedykolwiek zmądrzejecie ? ..
eLZet
eLZet 27.08.2019, 16:24
Kupowac oprysk z Ukrainy to trzeba być zakutym... i głupkiem.

Pozostałe