Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 marca 2026 15:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość

Hrubieszów: Jak dyskutować z klasą, pasją i otwartym umysłem? Będzie debata

„Rok przerwy po maturze (gap year) to dobra inwestycja w rozwój młodego człowieka” – taki temat zaproponowano do debaty oksfordzkiej, którą organizuje Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Wezmą w niej udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie. Jednak debacie może przysłuchiwać się każdy. Wstęp jest wolny.
„Rok przerwy po maturze (gap year) to dobra inwestycja w rozwój młodego człowieka” – taki temat zaproponowano do debaty oksfordzkiej, którą organizuje Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa.
„Rok przerwy po maturze (gap year) to dobra inwestycja w rozwój młodego człowieka” – taki temat zaproponowano do debaty oksfordzkiej, którą organizuje Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa.

Debata oksfordzka jest coraz bardziej popularną w Polsce, bardzo sformalizowaną formą debaty szkolnej i akademickiej, zarówno pod kątem zasad, jak i sposobu wysławiania się oraz zachowania. Podczas niej naprzeciw siebie stają dwie strony – propozycji i opozycji. Zadaniem pierwszej z nich jest udowodnienie prawdziwości określonej tezy, zaś drugiej – jej obalenie. 

NIE PRZEGAP: 

Charakterystyczne dla debaty oksfordzkiej jest to, że uczestnicy znają wcześniej tezę, aby móc się do niej właściwie przygotować, ale nie wiedzą, po której ze stron znajdą się w trakcie debaty. W debacie oksfordzkiej biorą udział dwie drużyny (zazwyczaj trzy- lub czteroosobowe), marszałek czuwający nad prawidłowością przebiegu debaty oraz osoby decydujące o wygranej, czyli jury lub publiczność. Czasem obok marszałka występuje również sekretarz – osoba odpowiedzialna za techniczne aspekty przebiegu debaty.

PRZECZYTAJ TEŻ: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieży

Uczestnicy debaty oksfordzkiej w hrubieszowskiej bibliotece wcześniej brali udział w całodniowych warsztatach debatanckich. Poprowadziła je Małgorzata Pitus, 23-letnia hrubieszowianka, która pierwsze kroki w działaniach społecznych stawiała w Hrubieszowie, a obecnie kończy studia w Krakowie i z powodzeniem realizuje się zawodowo w międzynarodowym środowisku. Podczas warsztatowych zajęć młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie uczyła się, jak formułować argumenty, jak słuchać i odpowiadać z szacunkiem, a także jak budować logiczną narrację i współpracować w zespole.

Debata oksfordzka w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa odbędzie się w piątkowe przedpołudnie, 14 listopada. Początek o godz. 11.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Wygodne mieszkanie 3 pokojowe | ul.Lubelska Zamość Cena: 425000 PLNNa sprzedaż mieszkanie o powierzchni 63,9m², położone na 3 piętrze w zadbanym bloku w Zamościu przy ul. Lubelskiej. Lokal składa się z 3 pokoi, w tym przestronnego salonu, dwóch sypialni, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju. Dodatkowym atutem jest balkon, który zapewnia prywatną przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Opis mieszkania: Powierzchnia: 63,9m² Piętro: 3 Liczba pokoi: 3 Piwnica: tak Balkon: tak Mieszkanie jest w stanie do zamieszkania, co oznacza, że możesz wprowadzić się od razu – bez dodatkowych kosztów i stresu związanego z remontem. Wnętrze jest jasne, funkcjonalne i przytulne, a układ pomieszczeń zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Wystawa okien w dwóch kierunkach - wschód (kuchnia) i zachód (salon i jedna z sypialni)  sprawia, że jest ono bardzo widne i słoneczne. Bezpośrednio pod blokiem znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe. Lokalizacja: Jest to świetny punkt na mapie Zamościa– w pobliżu znajdują się szkoła, przedszkole, restauracje, sklepy (Lidl, Biedronka) oraz inne udogodnienia, które ułatwiają codzienne życie. Nieopodal bloku znajduje się też bazarek warzywno-owocowy z piekarniami, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty. Miejsce dobrze skomunikowane z resztą miasta, a jednocześnie spokojne i przyjazne. Budynek jest położony na przyjemnym i spokojnym osiedlu z bezpośrednim dostępem do infrastruktury. To mieszkanie to połączenie komfortu, praktyczności i gotowości do wprowadzenia – idealne zarówno dla rodzin, jak i par szukających swojego miejsca w Zamościu. Zadzwoń i umów się na prezentację – przekonaj się, że to mieszkanie może być Twoim nowym domem! Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków. Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również: •⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości. •⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej. •⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości. •⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego. Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz! Justyna Łagoda Tel. 665 750 080 Północ Nieruchomości Zamość ul. Żeromskiego 3 22- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 20.03.2026Wygodne mieszkanie 3 pokojowe | ul.Lubelska Zamość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: nauczycielTreść komentarza: Precz z żydowskimi wojnami na ukrainie a teraz w Iranie!Data dodania komentarza: 25.03.2026, 11:07Źródło komentarza: Polacy mówią NIE. Miażdżący sprzeciw wobec wysłania wojska na Bliski WschódAutor komentarza: ulewa sięTreść komentarza: Jak PIS przy władzy to dopisują na kogoś co chcą, fałszują podpisy i mówią " to nie my ,to oni" . a jak cię złapią za rękę to mów, że to nie twoja ręka"Data dodania komentarza: 25.03.2026, 10:42Źródło komentarza: Polacy mówią NIE. Miażdżący sprzeciw wobec wysłania wojska na Bliski WschódAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: PIS popełniał błędy ale takich działaczy zwyroli pedofilsko-zoofilskich nigdy nie promował w czasie kampanii prezydenckiej przejrzyjcie na oczy ile czasu to było ukrywane cicho tylko nie mów nikomu a i TfuSSk milczy Gawkowski który za to odPOwiada milczy i wszystkie służby dodajmy to Kanada ujawniła czyli c... d... i kamieni kupa dalej funkcjonuje gdzie NEO bodnary i żurkiData dodania komentarza: 25.03.2026, 09:54Źródło komentarza: 11 lat dramatu dziecka. Była działaczka polityczna z wyrokiemAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: To brzmi jak 100 bajerów dla frajerówData dodania komentarza: 25.03.2026, 09:40Źródło komentarza: Minęły trzy miesiące. Ile zostało z Twoich postanowień?Autor komentarza: POkomunaTreść komentarza: NEO marszałek czarzasty paraduje w sejmie a tęczowej fladze czyli reprezentuje zwyroliData dodania komentarza: 25.03.2026, 09:39Źródło komentarza: Polska zaczyna zauważać te związki. Przełomowy wyrok NSAAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: POkomuna karać karać karać gaz pała uchwałaData dodania komentarza: 25.03.2026, 09:36Źródło komentarza: Zakaz driftu i jazdy na jednym kole. Zrobisz to, dostaniesz wysoki mandat
Reklama
Reklama
Reklama