Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 7 sierpnia 2022 17:31
Reklama

Krasnystaw: II Festiwal Muzyczny im. Leopolda hr. Poletyły

Krasnystaw: II Festiwal Muzyczny im. Leopolda hr. Poletyły

Kategoria:

11 sierpnia w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie rozpocznie się II Festiwal Muzyczny im. Leopolda hr. Poletyły. Uznani polscy artyści zapewnią publiczności obcowanie na żywo z muzyką dawną na najwyższym poziomie artystycznym. Na uczestników czekają trzy koncerty muzyki klasycznej, warsztaty skrzypcowe i pianistyczne na fortepianie historycznym oraz konferencja poświęcona kulturze na dworach polskich w XIX wieku.

Festiwal rozpocznie się o godz. 10 warsztatami skrzypcowymi z Grzegorzem Lalkiem. Koncert inauguracyjny odbędzie się 12 sierpnia pod tytułem „W romantycznym salonie – Ballady i romanse”. Wystąpią wykonawcy w składzie: Dawid Biwo - baryton, Katarzyna Pilipiuk - obój ośmioklapowy, Grzegorz Lalek - skrzypce, Anna Huszczo - fortepian stołowy. W programie usłyszymy pieśni Stanisława MoniuszkiArietty Vincenza Belliniego oraz miniatury instrumentalne Henriego Broda oraz Henryka Wieniawskiego. Początek o godz.19.

Na sobotę, 13 sierpnia zaplanowana została konferencja „Dialog sztuk w dworach w XIX-wiecznej Polsce”. Początek o godz. 10. Następnego dnia odbędzie się koncert „Polonaise Fantastique” w wykonaniu Marka Toporowskiego i Irminy Obońskiej. W programie polonezy (i nie tylko) Wilhelma Friedemanna Bacha, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ferdinanda Riesa oraz specjalnie napisane na tę okazję polonezy Marka Toporowskiego i Ryszarda Borowskiego. Będzie to prawykonanie tych kompozycji. Utwory zabrzmią na oryginalnym fortepianie stołowym marki Broadwood z 1818 roku.

Ostatnimi punktami festiwalu będą: pokaz fortepianu historycznego oraz warsztaty pianistyczne z Markiem Toporowskim (16 sierpnia, godz. 10) oraz koncert „Huzia na Mozarta!” (17 sierpnia, godz. 19). W finale wydarzenia wystąpi zespół muzyki dawnej Il Vento w składzie: Dominika Staszkiewicz - flet, Katarzyna Pilipiuk - obój klasyczny, Dominika Stencel i Paweł Piętka - rogi naturalne, Natalia Moszumańska i Elżbieta Górka - skrzypce, Małgorzata Muzyka-Gołogórska - altówka, Konrad Górka - wiolonczela, Grzegorz Frankowski - kontrabas, Anna Huszczo - klawesyn. W programie będą kompozycje Wolganga Amadeusza Mozarta.

Jak zapowiadają organizatorzy z Fundacji "IL VENTO", wyjątkowym walorem wykonań będzie poszukiwanie w nich pierwotnego, zamierzonego przez kompozytorów brzmienia. W tym celu muzycy zagrają na oryginalnych instrumentach z epoki romantyzmu i klasycyzmu lub ich wiernych kopiach, a interpretacja poparta będzie wiedzą o ówczesnej praktyce wykonawczej.

Patronem festiwalu będzie Leopold hrabia Poletyło, rezydujący niegdyś w Wojsławicach powstaniec, wielbiciel sztuki, przyjaciel Tytusa Wojciechowskiego i Fryderyka Chopina. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.


Krasnystaw, lubelskie
Rozpoczęcie: 11.08.2022
Reklama