Archeologia bez tajemnic

  • 26.09.2017, 18:00
  • bn
Archeologia bez tajemnic
W Zamościu odbyło się trzydniowe, międzynarodowe seminarium pt. "Grody Czerwieńskie – złote jabłko polskiej archeologii". To było ważne spotkanie także dla miłośników lokalnej historii.

Seminarium rozpoczęło się w środę (20 września), a zakończyło w piątek (22 września). Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu naukowców oraz miłośników historii. Uczestnicy tego spotkania omawiali zagadnienia dotyczące m.in. ważnych, wczesnośredniowiecznych stanowisk archeologicznych (np. w Karpatach Wschodnich i w zachodniej Turcji).

Mówiono też o osiągnięciach archeologii bałtyckiej i skandynawskiej (np. o nadal tajemniczym Wolinie), wczesnośredniowiecznym Czermnie (gm. Tyszowce), architekturze monumentalnej Chełma, Bieławina i Stołpia, zagadnieniach związanych z konserwacją zabytków czy np. kształtowaniu tzw. świadomości archeologicznej w społeczności lokalnej. Liczbę podjętych tematów trudno zresztą zliczyć... 

Podczas konferencji otwarto także w Muzeum Zamojskim w Zamościu wystawę pt. "Czerwień – gród między wschodem a zachodem, skarby Grodów Czerwieńskich". Odbyła się także prezentacja dwutomowej, obszernej monografii poświęconej badaniom w Czermnie.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe