Reaktywacja z wątpliwościami (TYLKO W GAZECIE)

  • 18.05.2021, 06:33
  • Anna Szewc
Reaktywacja z wątpliwościami (TYLKO W GAZECIE) Fot. Wikimedia Commons Ponieważ powrót do budynku historycznej Akademii Zamojskiej póki co nie jest możliwy, poseł Zawiślak chciałby, by w niedługim czasie uczelnia znalazła swoją siedzibę w położonym po sąsiedzku Pałacu Zamoyskich.
Jeśli plan uda się zrealizować, to od 1 września znowu będzie działać Akademia Zamojska.

Ponowne uruchomienie w Zamościu Akademii Zamojskiej to idea, której krytyków na próżno by szukać. Jednak projekt ustawy o jej utworzeniu wywołał wiele emocji i ostrych komentarzy.

Klamka jeszcze nie zapadła, ale jest już zielone światło do tego, by poselski projekt ustawy o reaktywacji Akademii Zamojskiej, złożony przez posła Sławomira Zawiślaka trafił pod obrady Sejmu. Parlamentarna Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży w zeszłym tygodniu zaopiniowała go pozytywnie. 

(...)

Zanim przystąpiono do głosowania nad projektem, odbyła się dyskusja, podczas której ze strony parlamentarzystów opozycji padło wiele słów krytyki. Ich uwagi odnosiły się nie tyle do pomysłu, co raczej do trybu tworzenia Akademii Zamojskiej.

(...)

Głos podczas obrad zabrał dr hab. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Jego wystąpienie było bardzo emocjonalne. Rektor podkreślał fakt, że ustawa nie była konsultowana ze społecznością akademicką i nikt o opinię na jej temat nie wystąpił. – Projekt tej ustawy budzi nasze zdumienie i niedowierzanie – stwierdził kategorycznie Samborski.

Skrytykował m.in. przejęcie majątku UPZ, twierdząc, że "osoby, które zaangażowały się w utworzenie Uczelni, które przez ponad 16 lat budowały i pomnażały jej majątek, nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie, tylko muszą się zgodzić na bardzo krzywdzący zapis".

Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Anna Szewc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Antek
Antek 21.05.2021, 11:02
A co z budynkiem dawnego rektoratu WSZiA na Starym Mieście? Wiem, że z 3 lata temu szkoła wystawiła go na sprzedaż..
mgr
mgr 20.05.2021, 19:51
Akademia tak ale tylko wtedy gdy absolwenci będą mieli szanse na pracę. Tworzenie bezrobotnych magistrów jest bezsensu!
MM
MM 20.05.2021, 10:40
No i dobrze, niech powstaje. Podniesie to prestiż miasta i zwiększy perspektywy dla młodych ludzi w miescie.
MiS
MiS 21.05.2021, 12:07
Zastanawia mnie tylko, czy młodzi zechcą pozostać w Zamościu. Raczej nie. Dzisiaj studenci chcą się uczyć i pracować jednocześnie (i to nie tylko jako kelnerzy pod parasolkami), czy Zamość ma taką perspektywę? Jedyne, co może zatrzymać młodych w Zamościu lub przyciągnąć ich do tego miasta, to dobrze prosperujący rynek pracy. Powoływanie kolejnej uczelni w czasie niżu demograficznego to pomyłka. Można mieć wspaniałe plany i wizje, ale muszą być realne, dostosowane do aktualnej sytuacji, a plan powołania Akademii do takich nie należy.
Pirat
Pirat 20.05.2021, 10:38
Na Starym Mieście to może być rektorat, wykładane mogą być kierunki humanistyczne, języki obce. Do pielęgniarstwa, medycyny potrzebne są nowoczesne budynki, laboratoria. Co z akademikami???
Rafał
Rafał 20.05.2021, 10:18
Jak ma być to tylko zmiana szyldu, podniesienie rangi szkoły i nie będzie skutkować likwidacją liceum to niech to robią. Gorzej jak ta cała Akademia będzie skutkować likwidacją dobrego liceum, a Akademia z powodu braku studentów i tak się nie utrzyma, albo przyjdzie kolejny rząd i ją zlikwiduje. Kolejna sprawa to to, że Akademia ma mieć profil humanustyczny. Czy w związku z tym kierunki studiów takie jak mechanika i budowa maszyn, informatyka, logistyka nadal będą mogły być prowadzone? Żeby się nie okazało, że za kilka lat Zamość pozostanie bez dobrego liceum i szkoły wyższej.
z Zamościa
z Zamościa 19.05.2021, 17:39
Zastanawiające jest dlaczego profesorowie UPZ wywodzący się z zamojskiego wydziału Uniwersytetu Przyrodniczego nie czynili (i nadal nie czynią, a przyjemniej o tym nie słyszałem) starań o rektywacje tegoż wydziału w strukturach wpierw PWSZ, a teraz UPZ. Tym bardziej, że w Zamościu była odpowiednia do tego baza, ludzie, budynki.
Wojtek
Wojtek 19.05.2021, 17:21
Oj widzę Chełm się ostro produkuje i nadaje. Jakoś w niewiele większych od Zamościa Siedlcach jest Uniwersytet, Zielona Góra, Słupsk, Kielce to samo, czemu w Zamościu mialoby się nie udać??
Wojtek
Wojtek 19.05.2021, 17:17
Powołać rektora UPZ na pierwszego rektora Akademii Zamojskiej i po kłopocie. Ambicje chyba zostaną zaspokojone...I nie bedzie, że Czarnek przywiózł do Zamościa kogoś w teczce z zewnątrz.
lucjan
lucjan 19.05.2021, 16:42
Było wiele prób reaktywacji AZ ,które kończyły się na braku pieniędzy i akceptacji centrum.Kolejna próba która dawałaby nobilitację obecnej uczelni i miastu rozbija się na wstępie o ambicje osobiste.Nic o nas bez nas- zasada słuszna, ale szanse należy wykorzystywać, bo są nisze i deficytowe kierunki np medyczne,informatyczne, prawne....którymi można byłoby podnieść rangę obecnej uczelni i zapewnić rekrutację studentów.A co na to władze miasta?
Ola
Ola 19.05.2021, 16:22
Najpierw zlikwidowano Akademię Rolniczą i utworzono PWSZ, teraz zlikwiduje się UP, a może I i LO żeby utworzyć AZ. Za każdym razem marnuje się kupę środków o losach kadry nie wspomnę.
Paweł
Paweł 19.05.2021, 14:01
Teraz niz demograficzny. Kiedyś były roczniki po 700 tyś, teraz są 350 tysięczne, a przecież nie każdy młody człowiek jest zainteresowany studiami i studiowaniem. Przez to, że jest niz demograficzny łatwiej jest się dostać na studia do dużych miast do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Lublina. Kiedyś było tak, że na WSZiA czy w koszarach studiowało wiele osób co się nie dostały na studia gdzieś indziej. Poza tym z samego Zamościa może jacyś studenci i chętni będą, bo studiowanie w miejscu zamieszkania to jednak pewien atut, ale już np. z takiego Biłgoraja jak ktoś będzie miał do wyboru studia w Lublinie czy Rzeszowie i Zamościu to wybierze pewnie Lublin czy Rzeszów biorąc pod uwagę, że i tak w Zamościu by musiał sobie zorganizować stancję itp. to wybierze studiowanie w wiekszym mieście, gdzie rozrywka na wyższym poziomie, większe możliwości dorobienia na studiach jak i znalezienie pracy po nich.
Grzegorz
Grzegorz 18.05.2021, 20:24
Akademię jeśli już to należało powołać do życia 25 lat temu, w czasach kiedy szkoly średnie kończyły roczniki wyżu demograficznego lat 70 i 80. Konkurencja ze strony szkół niepublicznych byla dużo mniejsza, przez te ćwierć wieku uczelnia może zdążyła okrzepnąć i wyrobić sobie pozycję na rynku. Pamiętam jak 10-15 lst temu młodzi zamoscianie szli studiować do....Jarosławia, bo w Zamościu nie było publicznej szkoły, na ktorej mogliby podjąć bezpłatne studia. Co dla mnie jako dla zamościanina było lekko mówiąc...uspokarzajace
ZP
ZP 18.05.2021, 19:58
Wpierw należałoby się wziąść za szkolnictwo średnie w mieście. Licea w Zamościu niżej w rankingach niż licea z Białej i Chełma, najwyżej w rankingu jesr Społeczne LO, ale to miejsce powinno zajmować I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, które nie powinno w niczym ustępować czołowym szkołom średnim z Lublina jak Unia i Staszic i powinno być jednym z lepszych liceów w województwie, taką wizytówką miasta, w której chętnie by się uczyła najzdolniejsza młodzież z całego regionu. A technika w mieście też szkoda gadać, dużo wyżej technika z Biłgoraja i to zarówno jeśli chodzi o budowlane jak i mechaniczno-elektryczne.
Leo
Leo 19.05.2021, 22:38
Jeśli już to wziąć a nie wziąść....
1978
1978 18.05.2021, 19:26
Kiedy powstawała WSZiA w 1997 roku to nie było żadnej prywatnej szkoly w Lublinie, teraz prywatnych w Lublinie jest z 5, a WSZiA właściwie poza studiami podyplomowymi nie działa.
Adam
Adam 18.05.2021, 19:22
Poseł na rektora!!!
Zamościanin41
Zamościanin41 18.05.2021, 15:39
Dodam jeszcze, że średnio układa się współpraca Zamościa z lokalnymi samorządami. Przez likwidację województwa pozrywane zostały dawne więzi, pozostały dawne urazy. Hrubieszów coraz bardziej zerka na Chełm, w Biłgoraju mało identyfikują się z Zamościem, bardziej zerkaja na Lublin, Rzeszów, Stalową Wolę czy Tarnobrzeg. Może byłaby szansa pozyskać do współpracy samorząd Tomaszowa pod warunkiem.przejęcia od KUL Wydziału Prawa i pozostawienia go w Tomaszowie pod szyldem Akademii. Oczywiście tez bym wolał, aby Wydział Prawa funkcjonował w Zamościu, ale trzeba spojrzeć na realia. Też bym chciał, aby Zamość był 200 tysięcznym miastem z Uniwersytetem jak w Toruniu, a sam Zamość miał taką pozycję wobec Lublina jak Toruń wobec Bydgoszczy lub by chociaż był takim miastem jak Opole czy Olsztyn, ale to nierealne...
Zamościanin41
Zamościanin41 18.05.2021, 15:26
Po pierwsze to jeśliby przełożyć rangę XVI/XVII wiecznej Akademii na dzisiejsze czasy i to, że Akademia była 3 czy 4 uczelnią wyższą w Rzeczypospolitej (różnie podają źródła) to Zamość zasługiwałby na rangę uniwersytetu takiego jak choćby w Toruniu. Ale to raczej nierealne. Wątpię czy udałoby się ściągnąć do Zamościa choćby te kilkanaście tysięcy studentów, o koniecznej infrastrukturze, budynkach, laboratoriach, kadrze akademickiej i obecnym niżu demograficznym, a także tym, że studia są mniej atrakcyjne dla młodzieży niż kilkanaście lat temu (mniejsze bezrobocie, większa łatwość znalezienia pracy po szkole średniej, możliwość wyjazdu do pracy za granicę, brak obowiązkowej służby zasadniczej, poza tym młodzież przekonała się, że i po studiach to często praca na zmywaku) nawet nie wspominam. Akademia to raczej uczelnia niższej rangi (choć oczywiście wyższej jak PWSZ). Po drugie niecałe 100 kilometrów od Zamościa jest Lublin z 2 uniwersytetami, akademią rolniczą, medyczną, politechniką, licznymi uczelniami niepublicznymi, które wysysają studentów z Zamojszczyzny. Czas na reaktywacje Akademii byl w okresie międzywojennym, albo zaraz po wojnie. Teraz coś o samej kondycji szkolnictwa wyższego w Zamościu. Na przełomie lat 90/2000 mieliśmy na Zamojszczyznie bogactwo szkół wyższych. Filia KUL w Tomaszowie, filia Akademii Rolniczej w Zamościu, Kolegium Licencjackie UMCS w Biłgoraju, Kolegium Języków Obcych w Zamosciu, WSZiA i WSHE. Uczelnie te nawzajem ze sobą rywalizowały i nawzajem się wykończyły. Jeśli chodzi o PWSZ to zamojska PWSZ wystartowała najpóźniej, później niż PWSZ w Białej Podl. i w Chełmie. Na pewmo nie poprawiło jej to możliwości funkcjonowania, podobnie jak konkurencja w poczatkowym okresie ze strony niepublicznych szkół wyższych. Teraz tak. Byla kiedyś możliwość studiowania w Zamościu fizjoterapii na poziomie magistra. Byla w Zamościu filia Akademii Rolniczej. Czemu PWSZ nie przejęła wydziału, nie utrzymała kierunku rolniczego w Zamościu choćby tylko na poziome inżyniera. W Chełmie i Białej Podlaskiej te kierunki z powodzeniem funkcjonują. W Zamosciu byla odpowiednia kadra, odpowiednie budynki. To samo z fizjoterapią. Czemu PWSZ nie rozwija innych poza pielęgniarstwem kierunków medycznych takich jak właśnie fizjoterapia, ratownictwo medyczne, położnictwo. Czemu w Zamościu zlikwidowano funkcjonujące na PWSZ politoligię, czemu nie ma choćby na poziomie 1 grupy 30 osobowej administracji, czemu zamknięte zostały kierunki typu filologia polska, romanska, czemu nikt nie pomyśli o otwarciu w Zamościu kierunku artystycznego w zakresie sztuk plastycznych we współpracy z PLSP, kierunku leśnego we współpracy z Zespołem Szkół Leśnych z Biłgoraja, trzeba poszukiwać niszy na której można się poruszać, bo jeśli chodzi o kierunki technicznie jak budownictwo, lotnictwo, ktore również mogłyby w Zamościu funkcjonować to Chełm (w cudzysłowiu) nas wykoleił....
Realista
Realista 18.05.2021, 10:24
Ktoś chce zaistnieć, ratując swoją upadłą reputację. Pomysł idiotyczny, tym bardziej, że jego realizacja jest możliwa w 2022 r bez skłócania środowiska i zagarnięcia majątku innych. A poza tym kogo miałaby kształcić AZ, synów szlacheckich brak a uczelni bez liku.
Klemi
Klemi 18.05.2021, 09:03
A co Z I LO. Czy poseł Zawiślak zamierza zniszczyć dobre liceum, które sam ukończył po to by stworzyć Akademię Smorgońską? Może trzeba chwile się zastanowić zanim rzuci się taki pomysł.
Ktoś
Ktoś 21.05.2021, 12:10
Zgadza się, najpierw myśleć, potem działać. Planując cokolwiek, należy zadać sobie zasadnicze pytanie: Po co? W tym przypadku nie potrafię znaleźć sensownej odpowiedzi.
Piotr
Piotr 18.05.2021, 15:42
I LO nie musi nikt likwidować, może pozostać w budynku Pałacu, może też dzielić budynek Akademii z samą Akademią jak kiedyś CKU czy Zespół Szkół Elektrycznych, wreszcie to Akademia może mieć swoją siedzibę w Pałacu, to raczej uboczny problem.
Klemi
Klemi 21.05.2021, 11:43
Może uboczny, ale nie dla uczniów i nauczycieli I LO. Proszę nie zapominać że w budynku Akademii muszą zgodnie z projektem mieścić się instytucje kultury. Nie będzie miejsca dla dwu szkół.
Student
Student 18.05.2021, 06:52
Czas na odtwarzanie AZ był po wojnie, kiedy nie istniał jeszcze UMCS. Teraz to nie ma sensu. Zamość jest za małym miastem, konkurencja jest duża, a w dodatku jest niż demograficzny. Po co nam kolejna słaba uczelnia?

Pozostałe