Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 14:48
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Mików wielki zjazd

Swój przyjazd zapowiedziało już ponad 80 osób. 14 sierpnia przyjadą do Zamościa z różnych zakątków Polski. A także z Niemiec, Anglii, a nawet z Japonii. Większość zobaczy się po raz pierwszy. A wszystko zaczęło się od naszego artykułu "Dwanaście pociech", który opublikowaliśmy 24 października ubiegłego roku.
Mików wielki zjazd

Ten artykuł włożył kij w mrowisko. Członkowie rodziny zaczęli się ze sobą kontaktować. W samym Zamościu i okolicy jest nas z 50 osób, ale niektórzy nawet się nie znają. Szczególnie młodsze pokolenie – mówi 84-letnia Alfreda Gorajska z Zamościa, bohaterka naszego tekstu sprzed kilku miesięcy.

 

Z Galicji pod Zamość

Ród Mików wywodzi się z Galicji. Senior rodu Marcin Mika (rocznik 1884) pochodził ze Starowiny koło Kolbuszowej na Podkarpaciu. Kiedy wybuchała pierwsza wojna światowa, 30-letni Marcin jako żołnierz Cesarsko-Królewskiej Armii poszedł na front. Został ranny w trwającej 10 dni bitwie pod Limanową w grudniu 1914 roku, gdy wojska austro-węgierskie starły się z rosyjskimi. Miał poważną ranę brzucha i pogruchotaną rękę. Przez wiele miesięcy był leczony w rosyjskich lazaretach, a potem przebywał tam w niewoli.

 – Do końca życia ta dłoń ojcu zwisała. Jako inwalida wojenny pobierał rentę w wysokości 260 zł miesięcznie – mówi Alfreda Gorajska.

Po zakończeniu wojny Marcin wrócił do rodzinnej wsi i ożenił się z młodszą o pięć lat Katarzyną Słoniną, która pochodziła z sąsiedniej wsi Turza. Tam na Podkarpaciu urodził się im w 1919 r. pierwszy syn – Franciszek. Potem Mikowie wraz z synem Franciszkiem przeprowadzili się do Kornelówki pod Zamościem. Marcin, jako inwalida wojenny, mógł na preferencyjnych warunkach kupić ziemię. I kupił 10 hektarów gruntu w jednym kawałku. Równej jak stół. Urodzajnej. Pobudował tam przeniesiony z innej wsi duży dom. Z biegiem czasu postawił oborę i stodołę.

Rozwijało się gospodarstwo, rosła też rodzina. W 1921 r. na świat przyszedł drugi syn Edward. Potem zaczęły rodzić się kolejne dzieci: Genowefa, Alfred, Czesława, Alfons, Aleksander, Emilia, Alfreda w 1934 w roku. Rok później Izydor, dwa lata później Tereska, a za kolejne dwa Marysia, w 1942 roku Celina, która jednak po kilku miesiącach zmarła. Oprócz tego czworo dzieci (m.in. Anielka, Emilka, Leon) zmarło w dzieciństwie.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: DWANAŚCIE POCIECH - HISTORIA RODZINY MIKÓW



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ślub kościelny to parodiaTreść komentarza: Zachodzą w ciążę ,a rodzice szybko ślub kościelny bo jak to będzie wyglądać moje dziecko i tak na siłę dzieci chcą ze sobą połączyć tym ślubem kościelnym masakraData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:38Źródło komentarza: Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistąAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: bolszewik, cośjak GertychData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: pieprzysz towarzyszuData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: MyśliwyTreść komentarza: Cały wprost wyssane z palca dane byle temat był ,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:24Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ja też. I od razu wnioskuję, żeby pan sędzia dostał premię i awans za skuteczną walkę z patologią.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:07Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: kkkTreść komentarza: Nazwisko sędziego poproszęData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemii
Reklama
Reklama