Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 2 czerwca 2026 00:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Gmina Stary Zamość: Szkoła w Udryczach pozostanie, jeśli znajdą się dzieci

Jeżeli w Szkole Filialnej w Udryczach naukę od nowego roku szkolnego zadeklaruje przynajmniej 30 dzieci, placówka nie zostanie zamknięta. Takie zapewnienie 11 lutego otrzymali rodzice od władz samorządowych. Wcześniej radni podjęli uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji placówki.
Gmina Stary Zamość: Szkoła w Udryczach pozostanie, jeśli znajdą się dzieci
Szkoła pełni nie tylko funkcję edukacyjną, ale jest też centrum życia lokalnej społeczności.

Autor: Fot. Nadesłane

Do Szkoły Filialnej w Udryczach (gm. Stary Zamość) uczęszcza 21 dzieci z miejscowości Udrycze-Wola, Udrycze-Koniec i Udrycze-Kolonia. W oddziale przedszkolnym jest ich 12 (chodzi o dzieci 3-, 4-, 5- i 6-letnie), a w klasach I-III – 9, przy czym w pierwszej klasie nie ma nikogo. Pieczę nad wszystkimi sprawuje 5 nauczycieli (liczba etatów: 3,4).

Czytaj też: Zamość: Co dalej z Pałacem Zamoyskich? Trwają rozmowy o nowej funkcji zabytkowego obiektu

Zamknąć szkołę

W przyszłym roku szkolnym dzieci ma być jeszcze mniej, bo tylko 15, z czego 11 w oddziale przedszkolnym.

– Na 34 dzieci klas I–III zamieszkałych w obwodzie szkolnym SP Udrycze tylko 4 zadeklarowało uczęszczanie do SP Udrycze. Pozostałe chcą uczęszczać lub już uczęszczają do innych szkół, w tym do SP Wierzba – poinformował nas Waldemar Raczyński, wójt gminy Stary Zamość.

Samorząd postanowił rozpocząć procedurę zmierzającą do zamknięcia szkoły. Radni podjęli w połowie stycznia uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji placówki z dniem 31 sierpnia, wysłano pisma do związków zawodowych o wydanie opinii dotyczących likwidacji szkoły. Najważniejszym argumentem – jak podaje gmina – była mała liczba uczniów („uczniowie mają ograniczone możliwości współpracy i uczenia się od siebie nawzajem, co może negatywnie wpływać na ich ogólny rozwój społeczny i umiejętność pracy w zespole”). Drugim argumentem były koszty związane z prowadzeniem placówki (gmina dokłada do jej utrzymania ok. 350 tys. zł rocznie).

Po zamknięciu szkoły uczniowie z Udrycz byliby dowożeni do oddalonej o 8 km Szkoły Podstawowej im. Karola Namysłowskiego w Wierzbie (pod tę placówkę podlega Szkoła Filialna w Udryczach), gdzie uczęszczają ich starsi koledzy z klas IV-VIII.

A co stałoby się z budynkiem szkoły? Mieszkańcy zastrzegli, że w przypadku likwidacji chcieliby dysponować budynkiem. Ale póki co podjęli wraz z rodzicami wysiłki zmierzające do utrzymania szkoły. Przypominają, że pełni ona nie tylko funkcję edukacyjną, ale jest też centrum życia lokalnej społeczności, a po likwidacji placówki dojdzie do osłabienia więzi społecznych i stopniowego wyludniania się wioski. Aby głos był spójny i doniosły, zawiązano Komitet Obrony Szkoły w Udryczach.

11 lutego rodzice i mieszkańcy wzięli udział w posiedzeniu gminnej komisji oświaty. Fot. FB Szkoła i Przedszkole w Udryczach

Zielone światło

Bardzo ważne dla rodziców i mieszkańców okazało się spotkanie z członkami Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Gminy Stary Zamość, do którego doszło 11 lutego. Ci pierwsi przekazali, że posiadają 10 nowych deklaracji rodziców zamierzających posłać od nowego roku szkolnego swoje dzieci do tej szkoły, komisja zapewniła swoje poparcie dla utrzymania szkoły w Udryczach pod warunkiem, że pobieraniem nauki będzie zainteresowanych co najmniej 30 dzieci.

„Rozmowy były konkretne i potrzebne. Teraz czas na działanie. Zachęcamy więc rodziców do wypełniania wstępnych deklaracji zapisów do Szkoły Filialnej w Udryczach” – napisali w mediach społecznościowych uczestnicy spotkania ze strony rodziców i mieszkańców, którzy osobiście zbierają deklaracje.

Z danych MEN wynika, że obecnie 131 szkół w kraju ma 25 uczniów lub mniej, a 283 szkoły mają między 25 a 50 uczniów. W poprzednim roku szkolnym do kuratoriów wpłynęły 184 wnioski w sprawie likwidacji szkół podstawowych.

Do tematu wrócimy.

Przeczytaj: Gm. Hrubieszów: Władza nalega. Rodzice uczniów protestują przeciwko częściowej likwidacji szkoły w Stefankowicach

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

łomajgod 20.02.2026 16:29
gdzie w tych buciorach po dywanie?!!

Klaudia. 21.02.2026 09:55
Chciałbyś (bas) i nic wiecej. Nie błądzi .

Z 20.02.2026 10:27
Tylko gdzie tych dzieci szukać? W kapuście?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Iga Treść komentarza: Zastanawiające jest to, dlaczego ta Pani tyle razy była ofiarą różnorakich, przestępczych działań. Wrodzony pech? Data dodania komentarza: 31.05.2026, 22:41 Źródło komentarza: Janina Gąsiorowska: Byłam aresztowana telefonicznie. "Nie traćcie głowy tak jak ja", ostrzega seniorów Autor komentarza: Iga Treść komentarza: Zastanawiające jest to, dlaczego ta Pani tyle razy była ofiarą różnorakich, przestępczych działań. Wrodzony pech? Data dodania komentarza: 31.05.2026, 22:40 Źródło komentarza: Janina Gąsiorowska: Byłam aresztowana telefonicznie. "Nie traćcie głowy tak jak ja", ostrzega seniorów Autor komentarza: Jerzy Badziewiak Treść komentarza: Wieloletnie zaniedbania.... niech pan wójt sobie uświadomi ile lat siedzi na stołku i co w tym względzie zrobił. Ważniejsza była nikomu niepotrzebna fontanna wybudowana tylko po to żeby lokalne śpiewaczki miały gdzie występować w cyklu "mojemu miastu" za grube pieniądze z budżetu gminy. Brawo wójt, więcej zdjęć z paluszkiem do góry w końcu to zawalisty sukces samorządu tak samo jak likwidacja węzła drogowego na własne życzenie. Co tam ludzie najważniejsze są igrzyska i promowanie się w mediach społecznościowych. Data dodania komentarza: 31.05.2026, 11:50 Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Woda coraz droższa, awarie coraz częstsze. ZUK wyjaśnia co jest tego powodem Autor komentarza: Lublin 36 L . Treść komentarza: W tych stronach tym ludziom wszystko przeszkadza . Gdyby rzadzila patologia PiSuaru to wszystko byłoby ok ! Data dodania komentarza: 31.05.2026, 11:20 Źródło komentarza: Płoskie: Spór o maszt 5G. Mieszkańcy i Aeroklub ZZ mówią „NIE” 52-metrowej konstrukcji przy szkole Autor komentarza: Tutejszy . Treść komentarza: Ciemnocie tutejszej wszystko na nie bo sluchaja takich ludzi kompromitacji jak Czarnek i inni patologi ! Nie mówiąc o czlowieku ktorego wybrali na glowe panstwa . Przynosi tylko wstyd dla naszego kraju ! Data dodania komentarza: 31.05.2026, 11:14 Źródło komentarza: Płoskie: Spór o maszt 5G. Mieszkańcy i Aeroklub ZZ mówią „NIE” 52-metrowej konstrukcji przy szkole Autor komentarza: Mieszkanka . Treść komentarza: Tego dranstwa coraz wiecej na chodnikach i ulicach . To powinno byc zabronione nie mówiąc w duecie na jednej hulajnodze z duza szybkością . Strach poruszać sie pieszo po chodnikach jak nie rower to hulajnoga , jest tego coraz wiecej ! Data dodania komentarza: 31.05.2026, 11:07 Źródło komentarza: Zamość: Kierujący hulajnogą potrącony na przejeździe rowerowym
Reklama
Reklama
Reklama