Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 23:21
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Niesamowite znalezisko w Tarnoszynie! Odkryli historię sprzed wieków

Liczyli na to, że znajdą grobowiec kultury amfor kulistych. Tymczasem odkryli coś zupełnie innego, czego nikt się nie spodziewał. Wolontariusze i badacze natrafili na najstarszy cmentarz w Tarnoszynie! Najprawdopodobniej funkcjonował jeszcze w XVII wieku.
W Tarnoszynie w latach 60. ub. w. odnaleziono grobowiec kultury amfor kulistych. Ostatnie badania nie odkryły kolejnego, ale ujawniły inną tajemnicę, którą skrywała ziemia.
W Tarnoszynie w latach 60. ub. w. odnaleziono grobowiec kultury amfor kulistych. Ostatnie badania nie odkryły kolejnego, ale ujawniły inną tajemnicę, którą skrywała ziemia.

W Tarnoszynie na działkach numer 391 i 392 od 21 sierpnia do 1 września prowadzone były badania wykopaliskowe. Zorganizowali je i współfinansowali Muzeum Regionalne im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim i nieformalna grupa PoGraniczni BezGraniczni (pod patronatem stowarzyszenia RCM Ulhówek). Nie byłoby to oczywiście możliwe, gdy nie przychylność właścicieli działek.

Poszukiwacze mieli nadzieję, że znajdą we wskazanym miejscu grobowiec kultury amfor kulistych (czyli z 3 tysiąclecia przed Chrystusem)! Skąd mieli taki pomysł?

 – Wszystko zaczęło się 25 lata temu, kiedy w Tarnoszynie podłączano sieć telefoniczną. Kopano w ziemi, żeby położyć tam przewód i wykopano ludzkie szczątki. Poza tym były tam jakieś głazy – zaczyna Stanisław Górnicki z Tarnoszyna, członek Stowarzyszenia Robim Co Możem Ulhówek.

Ponieważ w latach 60. ub. wieku ok. pół kilometra od opisywanego przez Górnickiego miejsca archeologowie odkryli grobowiec amfor kulistych, to zaczęto przypuszczać, że może i na granicy działek 391 i 392 znajduje się zabytek sprzed tysięcy lat. Wtedy jednak tematu nikt nie podjął. Dopiero gdy 2 lata temu Andrzej Bronicki z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza przyjechał do Tarnoszyna w związku z przygotowywaniem publikacji o grobach amfor kulistych, a Stanisław Górnicki pokazał mu wspomniane głazy, zdecydowano się działać.

RCM z Muzeum Regionalnym napisało projekt pt. „Czego nie wiedzą, niech się dowiedzą – lokalne historie i teraźniejszości gminy Ulhówek”. Na jego realizację pozyskano dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pod koniec wakacji rozpoczęto badania.

Grób amforowy pod znakiem zapytania

Udział w wykopaliskach brali: Andrzej Bronicki, Jolanta Bagińska i Maciej Wawrzczak z Muzeum Regionalnego im. dr. J. Petera w Tomaszowie Lubelskim, Stanisław Górnicki, Patryk Górnicki i inni członkowie RCM Ulhówek oraz Mariusz Skorniewski, Zbigniew Sobka i Robert Pajek z grupy PoGraniczni BezGraniczni.

– Nie udało na się znaleźć grobu amforowego, mamy coś, co może być resztką obstawy kamiennej kultury amfor kulistych, ale nie musi, bo żadnych innych charakterystycznych dla tej kultury rzeczy nie znaleźliśmy – mówi nam Jolanta Bagińska. Opowiada, że zostały tylko dwa głazy. Badacze natrafili obok nich na kości złożone na sobie, ale dopiero specjalne badania mogą pomóc ustalić czy są one z okresu kultury amfor kulistych.

Tego się nie spodziewali

 – Natomiast dosyć ciekawym znaleziskiem jest to, że natrafiliśmy na chrześcijański cmentarz, który na pewno funkcjonował w 2. poł. XVII wieku, ponieważ w jednym z grobów znaleźliśmy jako dar grobowy, czyli taki ułożony pod poduszkę zmarłemu, 4 szelągi Jana Kazimierza. I to jest o tyle niesamowite, że dotychczas nie było żadnej wzmianki o tym, że w Tarnoszynie przed XIX wiekiem funkcjonował jakikolwiek cmentarz. Odkryliśmy najstarszy cmentarz tarnoszyński! – podkreśla Jolanta Bagińska.

Zdaniem Bagińskiej był to cmentarz unicki, czyli wschodniochrześcijański.

 – Przypuszczenie, że to cmentarz unicki wzięte jest stąd, że w Tarnoszynie długo nie było kościoła rzymsko-katolickiego. Parafia rzymsko-katolicka była w Uhnowie. Mamy zapiski z 1. połowy XVIII wieku o tym, że na cmentarzu uhnowskim byli chowani parafianie z Tarnoszyna – dopowiada Bagińska. Dodaje, że nie wszystkie groby, na które natrafiono muszą być z XVII wieku, ale na pewno są z podobnego okresu.

Bardzo możliwe, że odkryty cmentarz funkcjonował od początku istnienia wsi, czyli co najmniej od średniowiecza!

Kości na badania, szelągi na wystawę

Podczas wykopalisk odnaleziono wiele szkieletów. Wszystkie kości zostały zebrane i są przechowywane w Muzeum Regionalnym. Szelągi mają wkrótce trafić na wystawę. Kości muszą poczekać, aż obejrzą je profesjonaliści.

RCM Ulhówek będzie się starać o pieniądze na specjalne badania antropologiczne. Ujawnią one płeć i wiek zmarłych, a nawet informacje na temat ich chorób. Potem kości wrócą pod ziemię, czyli zostaną pochowane na współczesnym cmentarzu za zgodą księdza.

Stowarzyszenie RCM będzie też starało się o środki na badania geomagnetyczne. One z kolei mogą uchwycić zasięg odkrytego cmentarza, jego granice, a to z kolei pozwoli na oszacowanie ile czasu funkcjonował.

Czekamy na kolejne fascynujące historyczne ciekawostki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama