Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 02:48

Erytrytol – zdrowy zamiennik cukru

Cukier to nie tylko białe kryształki używane do słodzenia herbaty czy kawy. Cukier znajduje się w słodyczach, ciastach, sokach, napojach, owocach, w lodach, deserach mlecznych, jogurtach, płatkach śniadaniowych. Każdy z nas wie, że cukier spożywany w nadmiernych ilościach szkodzi zdrowiu.
  • 23.06.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Erytrytol – zdrowy zamiennik cukru

Na rynku dostępne są zdrowe zamienniki cukru białego. Jednym z nich jest erytrytol 1 kg znajdujący się np. w ofercie sklepu bee.pl

Negatywne skutki spożywania cukru

Nadmierne spożywanie cukru to jeden z głównych czynników powodujących otyłość u dorosłych i dzieci. To także czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia wielu innych chorób: cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, niektórych nowotworów. 

Biały cukier niszczy szkliwo zębów, prowadzi do szybkiego rozwoju próchnicy zębów. 

Spożywanie cukru przyspiesza starzenie się skóry, sprawia, że szybciej pojawiają się zmarszczki. 

Cukier ma działanie uzależniające. Duża dawka cukru sprawia, że w mózgu wzrasta poziom dopaminy – hormonu powodującego odczuwanie przyjemności. Dlatego po zjedzeniu czegoś słodkiego odczuwamy poprawę nastroju. Gdy po pewnym czasie poziom cukru gwałtownie spadnie, znowu mamy ochotę sięgnąć po coś słodkiego. 

Dlaczego warto sięgnąć po erytrytol?

Erytrytol (inaczej erytol) to naturalny słodzik i świetny zamiennik cukru. Ma delikatny, słodki smak, jest biały i błyszczący. Jest o wiele zdrowszy niż wiele innych dostępnych na rynku zamienników cukru, nie powoduje żadnych niepożądanych skutków zdrowotnych. 

Indeks glikemiczny erytrytolu wynosi zero. Dlatego jest bezpieczny dla cukrzyków.

Jest zalecany osobom, które pragną schudnąć, to słodzik praktycznie bezkaloryczny. Posiada funkcję antyoksydacyjną, chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 

Erytrytol jest prawie tak samo słodki, jak cukier biały, dlatego z powodzeniem można słodzić nim herbatę, kawę, dodawać go do domowych wypieków. Po zastąpieniu tradycyjnego cukru erytrytolem obniża się wartość kaloryczna produktów. Produkt ten jest często dodawany do produktów dietetycznych i bezcukrowych takich, jak czekolada, inne słodycze, gumy do żucia, napoje, produkty mleczne. 

Erytrytol nie pozostawia w ustach nieprzyjemnego posmaku, co ma miejsce w przypadku wielu innych słodzików, np. aspartamu. Po spożyciu niewielkiej ilości erytrytolu w ustach pojawia się uczucie przyjemnego chłodu i orzeźwienia. Wspiera mineralizację zębów, zapobiega próchnicy. 

--- Artykuł sponsorowany ---