Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 07:54

Erytrytol – zdrowy zamiennik cukru

Cukier to nie tylko białe kryształki używane do słodzenia herbaty czy kawy. Cukier znajduje się w słodyczach, ciastach, sokach, napojach, owocach, w lodach, deserach mlecznych, jogurtach, płatkach śniadaniowych. Każdy z nas wie, że cukier spożywany w nadmiernych ilościach szkodzi zdrowiu.
  • 23.06.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Erytrytol – zdrowy zamiennik cukru

Na rynku dostępne są zdrowe zamienniki cukru białego. Jednym z nich jest erytrytol 1 kg znajdujący się np. w ofercie sklepu bee.pl

Negatywne skutki spożywania cukru

Nadmierne spożywanie cukru to jeden z głównych czynników powodujących otyłość u dorosłych i dzieci. To także czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia wielu innych chorób: cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, niektórych nowotworów. 

Biały cukier niszczy szkliwo zębów, prowadzi do szybkiego rozwoju próchnicy zębów. 

Spożywanie cukru przyspiesza starzenie się skóry, sprawia, że szybciej pojawiają się zmarszczki. 

Cukier ma działanie uzależniające. Duża dawka cukru sprawia, że w mózgu wzrasta poziom dopaminy – hormonu powodującego odczuwanie przyjemności. Dlatego po zjedzeniu czegoś słodkiego odczuwamy poprawę nastroju. Gdy po pewnym czasie poziom cukru gwałtownie spadnie, znowu mamy ochotę sięgnąć po coś słodkiego. 

Dlaczego warto sięgnąć po erytrytol?

Erytrytol (inaczej erytol) to naturalny słodzik i świetny zamiennik cukru. Ma delikatny, słodki smak, jest biały i błyszczący. Jest o wiele zdrowszy niż wiele innych dostępnych na rynku zamienników cukru, nie powoduje żadnych niepożądanych skutków zdrowotnych. 

Indeks glikemiczny erytrytolu wynosi zero. Dlatego jest bezpieczny dla cukrzyków.

Jest zalecany osobom, które pragną schudnąć, to słodzik praktycznie bezkaloryczny. Posiada funkcję antyoksydacyjną, chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 

Erytrytol jest prawie tak samo słodki, jak cukier biały, dlatego z powodzeniem można słodzić nim herbatę, kawę, dodawać go do domowych wypieków. Po zastąpieniu tradycyjnego cukru erytrytolem obniża się wartość kaloryczna produktów. Produkt ten jest często dodawany do produktów dietetycznych i bezcukrowych takich, jak czekolada, inne słodycze, gumy do żucia, napoje, produkty mleczne. 

Erytrytol nie pozostawia w ustach nieprzyjemnego posmaku, co ma miejsce w przypadku wielu innych słodzików, np. aspartamu. Po spożyciu niewielkiej ilości erytrytolu w ustach pojawia się uczucie przyjemnego chłodu i orzeźwienia. Wspiera mineralizację zębów, zapobiega próchnicy. 

--- Artykuł sponsorowany ---


KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana