Upamiętniono pomordowanych w 1944 roku mieszkańców Poturzyna

  • 01.04.2021, 13:00
  • Materiał nadesłany
Upamiętniono pomordowanych w 1944 roku mieszkańców Poturzyna Fot. UG Telatyn
W tym roku przypada 77 rocznica bestialskiego mordu jakiego dokonali ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN – UPA na mieszkańcach Poturzyna i okolicznych miejscowości, który uznawany jest za jeden z większych dokonanych przez UPA na tomaszowskiej ziemi. W związku z trudną sytuacją w kraju, uroczystości z tej okazji miały charakter bardzo ograniczony.

Mszę świętą w intencji pomordowanych odprawił ks. Jerzy Rzeszowski – proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Nowosiółkach. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Powiatu Tomaszowskiego: wicestarosta  Jarosław Korzeń, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wiesław Cielica, wójt gminy Telatyn  Dariusz Kozłowski, radny Dariusz Dziedzic, sołtys Poturzyna Elżbieta Sławińska oraz kilkuosobowa grupa mieszkańców. Po mszy świętej delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku ku czci pomordowanych w Poturzynie.

Niezwykle smutna to karta w naszej historii i tym samym obchodzona rocznica. Jednak my jako potomni musimy o niej pamiętać. Pamiętać nie tylko o tych, którzy zginęli ale też mieć świadomość tego, kto tego dokonał. Nie da się bowiem budować poprawnych relacji bez prawdy. Prawdy o ludzkiej tragedii, ludzkim cierpieniu i okrucieństwie oprawców. Wspominając naszych przodków, którzy zginęli w bestialski sposób z rąk ukraińskich nacjonalistów 1 kwietnia 1944 roku, mamy olbrzymi obowiązek. Jako Polacy, jako patrioci - tą prawdę o ich życiu i śmierci musimy przekazywać dalej, nie może ona pozostać zatarta ani zmieniona. Ukraińcy wymordowali ponad 160 osób. W okrutny, wyrafinowany sposób zabijano bezbronne dzieci, kobiety i starców. Domostwa zniszczono i spalono. Mord w Poturzynie był następstwem antypolskiego nastawienia Ukraińców, które nasiliło się z chwilą wybuchu II wojny światowej i które z upływem czasu stawało się coraz bardziej wrogie.

Mija 77 lat od tych tragicznych wydarzeń, tego okrutnego koszmaru który rozegrał się na tej poturzyńskiej ziemi. Mówimy o historii, o ponad 160 zamordowanych a przecież to konkretni ludzie, ich losy i cierpienia. Wszystko to trudno objąć umysłem – jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los. Ogrom i sposób dokonanej tu zbrodni przeraża. Ale nie wolno nam odwracać od niej oczu. Nie wolno nam nigdy o niej zapomnieć. Prawda o zbrodni nie może umrzeć a pamięć o pomordowanych musi trwać, żeby ta bolesna historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

Wieczna Pamięć wszystkim pomordowanym

 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PO TRUPACH DO KORYTA
PO TRUPACH DO KORYTA 08.04.2021, 01:18
ścierfo komunistyczne płymie z nurtem i nie wiedzą przy jakim pomniku sie ustawić zeby dibrze wypaść, A dochodzi już do takich debilizmów zw szmatławiec co zarabia na pamięci pomordowanej mojej rodziny . roboi sobie polityczny cyrk a wczesaniej latał i zarabiał ebaniec na MOGIŁSCH !!!!!!!!!! PIEDOLONE HIJENY CMENTARNE
Wołyniak
Wołyniak 08.04.2021, 01:10
A gdzie upamiętnienie reszty pomordowanuch przez OUN-UPA ? wazne ze tak małe akcje są pamiętane na poziomie lokalnym bo rząd o tym zapomina

Pozostałe