Zamość: Prezydent zawiesza współpracę z Tarnopolem (TYLKO W GAZECIE)

  • 16.03.2021, 07:07
  • Leszek Wójtowicz
Zamość: Prezydent zawiesza współpracę z Tarnopolem (TYLKO W GAZECIE) Andrzej Wnuk napisał: „Nie mogę przejść do porządku dziennego nad okrucieństwem czasu wojny i nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej”.
Zamość woli oddać unijne pieniądze niż wspólnie promować się Tarnopolem.

„Nie mogę przejść do porządku dziennego nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej” – napisał w oświadczeniu prezydent Zamościa. To reakcja na nazwanie stadionu w Tarnopolu imieniem dowódcy UPA. Zamość zawiesił stosunki z tym ukraińskim miastem i zrezygnował z realizacji wspólnego projektu.

5 marca deputowani (radni) Tarnopola podjęli jednomyślnie decyzję o nazwaniu miejskiego stadionu imieniem Romana Szuchewycza. Wywołało to polsko-ukraiński skandal, bo Roman Szuchewycz ps. Taras Czurynka był głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, czyli zbrojnego ramienia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za mordy na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Na tę sytuację zareagował ambasador Izraela na Ukrainie, następnie polskie MSZ. Ambasador Polski Bartosz Cichocki odwołał swoją wizytę w Tarnopolu, a miała być ona poświęcona współpracy regionu z polskimi partnerami. Współpracę z Tarnopolem zawiesił też Zamość.

Jak prezydent Zamościa uzasadnia swoją decyzję? Z czym się ona dla miasta wiąże? Szczegóły w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
przyczyno-skutek
przyczyno-skutek 26.03.2021, 22:15
Brawo ty. Ale kto podejmował współprace, żeby Pan mógł sie lansować na jej zerwaniu, Bo ludzie już nie pamiętają. Prosze pokazać kto to zapoczątkował !!!

Pozostałe