Uważajcie na internetowych oszustów!

  • 27.02.2021, 09:35
  • sierż. szt. Joanna Pilarska
Uważajcie na internetowych oszustów! Fot. policja.pl
Brak przesyłki zakupionego towaru bądź otrzymanie innego przedmiotu niż zamówiony, a przy tym brak możliwości skontaktowania się z kontrahentem to najczęstsze przypadki oszustw internetowych. Ponadto oszustwa „na BLIK-a” to coraz bardziej popularna metoda działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze. W ciągu ostatnich dni, biłgorajscy policjanci przyjęli zawiadomienia o dwóch takich czynach.

Transakcje internetowe, mimo, że szybkie i wygodne, nie zawsze są bezpieczne. Przekonał się o tym 30-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj. Chciał zakupić pręty zbrojeniowe i na popularnym portalu internetowym znalazł interesujące go ogłoszenie. Mężczyzna telefonicznie uzgodnił ze sprzedającym szczegóły transakcji, po czym przelewem zapłacił za zamówiony towar prawie 10 tysięcy złotych. Niestety przesyłka nie dotarła do pokrzywdzonego w umówionym terminie, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Mężczyzna stracił pieniądze i nie otrzymał oferowanego towaru.

Wczoraj do biłgorajskich policjantów zgłosiła się 37-letnia mieszkanka Biłgoraja, która  poinformowała, że nieznany sprawca przejął jej konto na popularnym komunikatorze i rozsyłał wiadomości do jej znajomych prosząc o pomoc w opłaceniu zamówienia. Na wiadomość zareagowała koleżanka kobiety, która przekazała mu kod BLIK i straciła 1200 złotych.

Przypominamy, że proceder oszustw na BLIK staje się co raz bardziej popularny. Oszuści włamują się na konto społecznościowe i podszywają się pod osobę znajomą. Następnie wysyłają wiadomość, że pilnie potrzebują finansowego wsparcia obiecując oczywiście zwrot pieniędzy. Proponują łatwy sposób przelania wskazanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go podszywającemu się pod „znajomego” oszustowi. Przekazany kod wystarczy, aby natychmiast wypłacić pieniądze z bankomatu.

sierż. szt. Joanna Pilarska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe