Ks. Isakowicz-Zaleski: O pamięć wołają ofiary

  • 02.07.2019, 16:06
  • Leszek Wójtowicz
Ks. Isakowicz-Zaleski: O pamięć wołają ofiary
Rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który od wielu lata zabiega o należyte upamiętnienie ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach.

Ukraina ma nowego prezydenta. Czego można się spodziewać po Wołodymyrze Zełenskim?

 

– Dla mnie to dość szokujący wybór. Gdyby w Polsce na prezydenta wybrano pana Andrzeja Grabowskiego, który gra w serialu "Świat według Kiepskich" Ferdynanda Kiepskiego, to bym był chyba mniej zdziwiony. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, żeby aktor, który gra prezydenta w satyrycznym serialu telewizyjnym, stał się nagle głową państwa w normalnej rzeczywistości. Za Zełenskim stoi Ihor Kołomojski, oligarcha i szef wspólnot żydowskich na Ukrainie i to on rozdaje karty. To bardzo trudna sytuacja dla nacjonalistów ukraińskich, bo Zełenski, Kołomojski i premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman są z mniejszości żydowskiej. To może pokazywać, że sami Ukraińcy nie są w stanie samodzielnie rządzić swoim państwem. Czego można się spodziewać po prezydenturze Zełenskiego? Myślę, że naprawienia relacji z Rosjanami. A jeśli chodzi o Polskę, to zobaczymy.

 

W relacjach Polska – Ukraina nie jest najlepiej. Nadal nie możemy dokonywać za Bugiem ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar. Dlaczego tak się dzieje?

 

– Bo Polska nie jest stanowcza w tej kwestii. Co z tego, że padają słowa, skoro w bezprecedensowy sposób w środku Europy blokowane są pochówki ofiar? Dzisiaj trzeba apelować do wszystkich ludzi po obu stronach Bugu, że kluczem do pojednania są prawda i pamięć. Pamięć to właśnie prawo do godnego pochówku. Trzeba te porozrzucane kości pochować w sposób uczciwy. Nie chodzi o żadne pomniki, ale żeby nad mogiłami stanął katolicki krzyż. Przypomnę, że jak niedawno w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk – przyp. red.) odsłonięto z honorami pomnik dowódcy UPA Romana Szuchewycza, to dopiero po proteście Izraela polska dyplomacja do tego protestu dołączyła.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
POLKA
POLKA 07.07.2019, 15:24
Hrubieszowiak Ormianin może być lepszym POLAKIEM niż rodowity POLAK p. Isakiewicz jest tego przykładem
Rodowity Hrubieszowiak
Rodowity Hrubieszowiak 06.07.2019, 11:42
Ormianin podaje sie za Polaka. Dziwnie zyczliwy dla Rosji...
Rodowity Hrubieszowiak
Rodowity Hrubieszowiak 02.07.2019, 22:29
Zgadzam sie jasiek Ważniejsza polityka niż prawda. Będą pozwalać na wiece banderowców i na wspieranie rozwiju Ukrainy bo potrzebny bufor zaporowy przed rosią. A może to chodzi o to ze większość z tych promujących Ukrainę mają korzenie w UPA bądz są wyznania Unickiego . Nie wiem o co chodzi ale nie o prawdę. Widać to po szopce w Sahryniu i reakcji władz na to co tam sie co roku dzieje.A ty Hrubieszowiak bo ja tez Hrubieszowiak widze ze nie zostałeś przesiedlony wraz ze swoimi i teraz siedzisz i mieszasz hahahah
jasiek
jasiek 02.07.2019, 19:04
POLSKA nie pa\męta o Wołyniu bo potrzeba wspierać ukraińców jak karze pan z USA HAŃBA rządu POLSKIEGO czy ci obywatele są gorsi od ofiar z Katynia
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 02.07.2019, 22:19
Jak by wam nie dogadzać to wy zawsze niezadowoleni

Pozostałe