Wpisał kod z SMS-a i... stracił 90 tys. zł

  • 13.03.2019, 12:23 (aktualizacja 13.03.2019, 12:38)
  • ak
Wpisał kod z SMS-a i... stracił 90 tys. zł
Jeden SMS, jeden kod, jedno logowanie i 64-letni mieszkaniec gminy Biszcza stracił swoje oszczędności. Nie zachował ostrożności i z jego bankowego konta "wyparowało" przeszło 90 tys. zł.

Mężczyzna padł ofiarą oszustów we wtorek (12 marca). Wcześnie rano chciał przez internet zalogować się na swoje konto w banku. W trakcie wykonywania tej czynności pojawiła się zakładka z informacją, że za chwilę na telefon komórkowy 64-latka przyjdzie SMS z kodem autoryzacji. Wiadomość rzeczywiście dotarła. Mężczyzna wpisał ciąg symboli we wskazane w instrukcji miejsce. Mimo to dostępu do konta nie uzyskał, a logowanie nie doszło do skutku.

Wtedy 64-latek wybrał się do siedziby banku. Tam problemu z logowaniem już nie było, ale gdy mężczyzna sprawdził stan konta, okazało się, że na rachunku brakuje ponad 90 tys. zł. Mężczyzna natychmiast zawiadomił o tym policję. Funkcjonariusze usiłują znaleźć sprawców oszustwa.

Policja przypomina, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn w tym również bankowych. Dlatego podczas internetowych transakcji należy zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.

– Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali czy banków. Jeśli podczas logowania, wykonywania przelewów itp. otrzymamy prośbę o wpisywanie kodów i korzystanie z zakładek, a wydaje nam się to podejrzane nie róbmy tego! Zadzwońmy na infolinię z prośbą o wyjaśnienie. Dokładnie wszystko czytajmy i weryfikujmy – radzi Joanna Klimek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Niedawno w dość podobny sposób okradziona została 48-letnia mieszkanka gminy Biłgoraj. Na jej telefon przyszedł SMS z linkiem. Kobieta wykorzystała go przy internetowych zakupach i straciła przeszło 20 tys. zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe