Zamość: Krzyż Pamięci o Wołyniu odsłonięty (ZDJĘCIA)

  • 11.06.2018, 14:00
  • Leszek Wójtowicz
Zamość: Krzyż Pamięci o Wołyniu odsłonięty (ZDJĘCIA) Fot. Leszek Wójtowicz
"Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary ludobójstwa" – takie hasło widniało na jednym z transparentów podczas uroczystego odsłonięcia i poświęcenia Krzyża Wołyńskiego w Zamościu.

Uroczystości odbyły się w niedzielę (10 czerwca) na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków. Pomnik poświęcił ks. Robert Strus, proboszcz zamojskiej parafii katedralnej. W uroczystościach z ceremoniałem wojskowym wzięli udział przedstawiciele zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, rodziny ofiar, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, IPN oraz mieszkańcy Zamościa i okolic. Był apel pamięci i salwa honorowa.

Msza święta w intencji ofiar nacjonalistów ukraińskich rozpoczęła się w południe w kościele wojskowym. Przewodniczył jej ks. Jan Buras, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Lubomlu, zaś homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Poświęcony i odsłonięty dziś krzyż stanął dzięki wysiłkowi wielu osób, które od wielu lat upominają się w Zamościu o prawdę – powiedział duchowny. – Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że III RP nie potrafi należycie upamiętnić ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Ponad 80 proc. zamordowanych rodaków wciąż nie ma swoich grobów, nie prowadzi się ekshumacji ani badań.

Na zakończenie wystąpił Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu.

Głównym organizatorem uroczystości był Zarząd Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu. 

Leszek Wójtowicz

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xcx
xcx 08.07.2018, 17:36
Ach ta poprawność stylistyczna, polityczna. Nie do zmycia.
WWelo
WWelo 09.07.2018, 07:02
Że niby co konkretnie?
motre
motre 08.07.2018, 09:40
Czy mieli pozwolenia na ten pomnik? Parafii? Konserwatora? Warto sprawdzic.
Kosaw
Kosaw 09.07.2018, 07:03
Pewnie nie mieli wszystkich pozwoleń, ale lepiej tego nie sprawdzać, bo dostaną karę, a to wzmocni ich poczucie męczeństwa.
HEO
HEO 12.06.2018, 17:33
Pomnik - krzyż pamięci ofiar ludobójstwa na Wołyniu, bardzo dobre hasło tej uroczystości. Pamięć i prawda
alek
alek 11.06.2018, 20:59
200 tysięcy Polaków zarąbanych przez bandy UPA na Wołyniu nie ma grobów i krzyży bo "bracia-Ukraińcy" nie pozwalają - ale jak widać i tutaj w Polsce jeden symboliczny krzyż kole w banderowskie ślepia !
mate
mate 08.07.2018, 17:31
200 tys? Najpierw policz ilu ich tam byli czy czasem nie mniej
velociraptor
velociraptor 11.06.2018, 17:21
Niedługo zabraknie miejsca w kraju pod te wszystkie krzyże... Może trochę opamiętania?....

Pozostałe