Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 13:40
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Hrubieszów: Starosta i wicestarostwa w tarapatach. Śledczy zabezpieczyli ich nieruchomości

Nieruchomości warte ponad 2,6 mln złotych należące do starosty hrubieszowskiego (1,85 mln zł) i jego zastępcy (807 tys. zł) zostały zajęte w ramach śledztwa prowadzonego przez policjantów z KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Obaj usłyszeli zarzuty wyłudzenia wielomilionowej unijnej dotacji.
Hrubieszów: Starosta i wicestarostwa w tarapatach. Śledczy zabezpieczyli ich nieruchomości

Autor: Fot. pixabay.com

Nieprawidłowości, do jakich miało dojść w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie i Powiatowym Zarządzie Dróg w Hrubieszowie to jeden z wątków śledztwa prowadzonego przez policjantów z wydziału do walki z korupcją KWP w Lublinie i prokuratorów z Zamościa. 

Sprawa dotyczy wyłudzenia przez starostwo ponad 4 mln złotych unijnej dotacji na przebudowę drogi powiatowej. Miało do tego dojść w 2015 roku. Z ustaleń śledczych wynika, że pieniądze na inwestycję zostały uzyskane za pomocą poświadczających nieprawdę dokumentów.

"Chodzi o poświadczenie nieprawdy w dzienniku budowy. Nieprawdziwych wpisów w tym dokumencie miał dokonać były już dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie, a także inspektor nadzoru inwestorskiego. Zebrane dowody wskazują też, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji spowodowane było naciskami, jakie wywierały osoby funkcyjne ze Starostwa" - czytamy w komunikacie KWP.

Starosta hrubieszowski oraz jego zastępca usłyszeli zarzuty dotyczące wspólnego nakłaniania  do poświadczenia nieprawdy oraz przekroczenia uprawnień (pisaliśmy o tym TUTAJ). Wobec obu samorządowców prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych oraz poręczeń majątkowych. Z kolei zarzut poświadczenia nieprawdy usłyszał były już dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie. Taki sam zarzut ciąży także na osobie pełniącej funkcję  inspektora nadzoru inwestorskiego.

Teraz wydane zostało postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na nieruchomościach obu podejrzanych. Wobec starosty to kwota 1 850 000 zł, natomiast wicestarosty – 807 000 zł.

Zgodnie z kodeksem karnym za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.  Za przestępstwo przekroczenia uprawnień i wyłudzenia dotacji wielkiej wartości kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
werk 31.12.2017 13:03
było, tera my

sąsiad 29.12.2017 13:59
Jeżeli są winni wyczyścić do zera cela i odrobienia machlojek

Ciekawy 28.12.2017 15:03
Jak to możliwe że oni się tak wzbogacili?

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama