Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 17:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Polacy mówią NIE. Miażdżący sprzeciw wobec wysłania wojska na Bliski Wschód

Pomagać Amerykanom, czy nie? Większość pytanych o to Polaków, nie chce, żeby rząd wysłał polskie wojsko na Bliski Wschód. Nawet gdyby poprosiły o to Stany Zjednoczone.
Pomagać Amerykanom, czy nie? Większość pytanych o to Polaków, nie chce, żeby rząd wysłał polskie wojsko na Bliski Wschód.
Pomagać Amerykanom, czy nie? Większość pytanych o to Polaków, nie chce, żeby rząd wysłał polskie wojsko na Bliski Wschód.

Autor: ChatGPT

To ustalenia wynikające z najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Dodajmy od razu, że wsparcia NATO domagał się Donald Trump.

Pomagać Amerykanom w wojnie, czy nie? 

Takie pytanie zadali badanym ankieterzy IBRiS. I…

84,7 proc. respondentów odpowiedziało, że nie chce, aby polscy żołnierze brali udział w konflikcie na Bliskim Wschodzie. Nawet jeśli poproszą nas o to Amerykanie. 

Przeciwnego zdania było 11 proc. badanych, a 4,3 proc. nie miał na ten temat zdania.

CZYTAJ: Black Red White kończy produkcję w Zamościu. Szykują się zwolnienia

W grupie przeciwnej wysyłaniu polskich żołnierzy na Bliski Wschód 89 proc. stanowili zwolennicy rządzącej koalicji. Zwolenników opozycji (PiS, Razem, Konfederacja) – było 92 proc., a wyborców Konfederacji Korony Polskiej – 93 proc.

Wesprzeć wojskowo USA w Cieśninie Ormuz?

Z kolei portal Zero.pl zlecił IBRiS sondaż, w którym ankieterzy zapytali Polaków:

Czy uważasz, że po słowach Donalda Trumpa Polska powinna wesprzeć wojskowo Stany Zjednoczone w Cieśninie Ormuz?

65 proc. respondentów odpowiedziało, że nie chce, aby polskie wojsko zostało skierowane w ten rejon Bliskiego Wschodu. Przeciwnego zdanie było tylko 10 proc. badanych.

Ale aż 25 proc. ankietowanych, czyli co czwarty uczestnik sondażu, nie miało w tej sprawie zdania. 

CZYTAJ: Ceny ropy eksplodują. IEA radzi, co mogą zrobić rządy i kierowcy

Zdecydowanie przeciwni zbrojnej pomocy Amerykanom  w Cieśninie Ormuz są mężczyźni (67,4 proc.) i osoby powyżej 50 roku życia (70,2 proc.). 

Wśród zwolenników dominują osoby do 24 roku życia (20,3 proc.) i osoby zarabiające ponad 7 tys. zł na rękę (15,7 proc.).

Dlaczego Cieśnina Ormuz ma takie znaczenie?

Jest jednym z najważniejszych punktów na mapie światowej gospodarki i geopolityki. Jej znaczenie wynika z kilku czynników.

Przez cieśninę przepływa ogromna część światowego eksportu ropy – szacunkowo ok. 20-30 proc. globalnych dostaw. Tankowce transportują surowiec głównie z krajów takich jak:

  • Arabia Saudyjska,
  • Iran,
  • Irak,
  • Kuwejt,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zakłócenie ruchu w tym miejscu natychmiast wpływa na ceny paliw na całym świecie.

Iran – po amerykańsko-izraelskich atakach – zablokował te przeprawę morską i zaczął zaminowywanie cieśniny. Kilkakrotnie ostrzelał także statki próbujące przez nią przepłynąć.

Dlatego prezydent Donald Trump zaczął wywierać presję na NATO z żądaniem sojuszniczej pomocy przy odblokowaniu cieśniny Ormuz. Według niego, jeśli kraje sojuszu nie zgodzą się na udzielenie wsparcia, to – jak powiedział – będzie to bardzo złe dla przyszłości paktu.

Dodajmy, że rząd Donalda Tuska wyklucza udział Polski w konflikcie z Iranem. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo kraju i działania w ramach NATO w Europie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

nauczyciel 25.03.2026 11:07
Precz z żydowskimi wojnami na ukrainie a teraz w Iranie!

wyborca 24.03.2026 18:20
P. Borowski czas ochronki się skończył Polacy mieli lepiej za komuny byli biedni ale WOLNI

Dyktatura 24.03.2026 08:01
25 03 26 KOMUNA będzie wsadzać do więzienia Borowskiego działacza solidarności który nie dał się złamać jak TfuSSk pseudonim operacyjny SB OSKAR jest teczka

mieszkaniec 24.03.2026 09:54
Kłamstwo. Borowski poszedł siedzieć za niewykonanie wyroku sądu.

papoa 24.03.2026 10:20
A czemu zaginęła teczka Jarosława Kaczyńskiego, co tam było ?

ha tfu 24.03.2026 18:39
za to bolka teczka była i co zrobiono?? obalono rząd Olszewskiego! obejrzyjcie film "Nocna zmiana" w filmie występują jeszcze obecni rządzący... kto liczył głosy ?

ulewa się 25.03.2026 10:42
Jak PIS przy władzy to dopisują na kogoś co chcą, fałszują podpisy i mówią " to nie my ,to oni" . a jak cię złapią za rękę to mów, że to nie twoja ręka"

Oczywiście 24.03.2026 07:49
NEO pseudo dziennikarka Biedrzycka i minister Motyka zapamiętany za zjadaia kóz z nosa zapewniają że POlska nie wyśle LOTNISKOWCÓW do Ormuz, Himalaje kretynizmu z debilizmem reprezentuje uśmiechniętą dyktaturę POlski.

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: To ilu biednym dzieciom już pomogłaś? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: A jak tam sprawy sądowe? Konkretnie chodzi mi o aferę z zakupem paliwa dla karetek. Nie po myśli dyrektora, że temat ucichł? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:49 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: były prawownik Treść komentarza: Pan dyrektor na dzień dobry obciął premie pracownikom, to się na pensję uzbierało. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:47 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: teraz mądry ? Treść komentarza: Co zrobili dobrego ministrowie PIS w ciągu 8- miu lat.Radziwił, Szumowski, Cieszyński, Niedzielski, Sojka ??? Maseczki, agregatory, zastraszanie lekarzy, zwalnianie itd....... Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:13 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: znowu nagonka PISu Treść komentarza: Praca na 8 godzin, nagle przywożą na blok pacjenta z wypadku, operacja, ale juz 16.00, więc lekarze zbierają się do domu a pacjent ???? nie ma wyjścia ,musi czekać do jutra. TEGO CHCECIE ? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Najważniejszy pacjent Treść komentarza: Czy Przychodnię Rodzinną w Hrubieszowie też "przejmiecie"? przecież można być lekarzem rodzinnym jednocześnie na dyżurze w pogotowiu, Izbie przyjęć czy też na oddziele + dyżur telefonicznie nie mówiąc już o wizytach prywatnych. Ilu jest takich lekarzy? Najwyższy czas dać miejsca młodym lekarzom. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 13:54 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek”
Reklama
Reklama
Reklama