Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 20:32
Reklama

Pyszności z Wielączy-Kol.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielączy-Kolonii reaktywowano w 2010 roku. Panie działają z sukcesami na terenie gminy i poza nią. Są prawdziwymi mistrzyniami w pieczeniu i gotowaniu.

Pierwszą przewodniczącą KGW w Wielaczy-Kolonii została Justyna Garbaty. W 2014 roku zastąpiła ją Teresa Waga. Od tamtej pory 23 panie w wieku od 40 do 90 lat prężnie działają, promują nie tylko swoją miejscowość, ale także gminę Szczebrzeszyn i całe Roztocze.

 – Nasze panie są zaradne, pomysłowe i bardzo chętnie podejmują każde wyzwania. To dzięki temu działalność naszego koła nie ogranicza się do terenu gminy, ale wychodzi daleko poza nią. 

Panie z Wielączy-Kolonii słyną z talentu kulinarnego. Ale też wykonują rękodzieło m.in. kwiaty, świece, dekoracje decoupage. Lubią sobie pośpiewać i potańczyć, ale szerszej publiczności prezentują jednak to, w czym czują się najlepiej. I robią to z powodzeniem. 

Podczas I Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to właśnie one były odpowiedzialne za przygotowanie potraw  i deserów dla uczestników. Królowały dania staropolskie, na które przepisy mieli okazję poznać widzowie TVP2 – bowiem krótko po zakończeniu Festiwalu gospodynie z KGW Wielącza-Kolonia występowały w kuchni "Pytania na śniadanie" u boku kucharza Grzegorza Ostrowskiego

W kwestii kulinarnej KGW z Wielączy-Kolonii może się pochwalić między innymi certyfikatami "Smaki Zamościa i Roztocza" otrzymanymi na Targach Hetmańskich, nagrodami zdobytymi na Święcie Kwitnącej Fasoli i udziałem w filmie kulinarnym Rafała Olbrychskiego, podczas którego przygotowywały tarciucha (placek z ziemniaków).

Panie z KGW w Wielączy-Kolonii współpracują m.in. z pracownikami Domu Kultury w Szczebrzeszynie, z członkami Lokalnej Grupy Działania Zamość, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sitnie, z kadrą nauczycielską i uczniami Szkoły Podstawowej w Wielączy-Kolonii i strażakami z OSP w Wielączy. Gospodynie często służą pomocą przy przygotowaniu festynów, czasem prowadzą warsztaty rękodzieła z dziećmi, czasem zapewniają pożywne i pyszne posiłki dla większej liczby osób, a czasem tylko doradzają i towarzyszą. Dzięki temu same też zawsze mogą liczyć na pomoc, ale także mają okazję do wyjścia poza domowe obowiązki. 

Ostatnio uczestniczyły w IX Forum Kobiet Aktywnych w Bychawie i w festynie kulinarnym w Żurawnicy, a niedługo będą prezentowały swój wieniec dożynkowy oraz częstowały regionalnymi potrawami na gminnych dożynkach w Szczebrzeszynie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama