Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 23:21
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

W poszukiwaniu śladów – historia rodziny Kusiaków z Topoli pod Izbicą

Bracia Józef i Stanisław Kusiakowie poszli na wojnę. Józef trafił do obozu jenieckiego. Stanisław zginął w pierwszych dniach wojny w okolicy Koluszek. O tym jednak rodzina dowiedziała się dopiero po wielu latach.
W poszukiwaniu śladów – historia rodziny Kusiaków z Topoli pod Izbicą

Autor: Robert Horbaczewski

Babcia wypatrywała oczy za stryjem. Łudziła się, że może wróci. Korespondowałem z wieloma instytucjami, prosząc o udzielenie informacji. I nic się nie dowiedziałem – mówi Henryk Kusiak z Zamościa.

Pisał też w sprawie swojego ojca, który został jeńcem niemieckim.

 – Ojciec zmarł, kiedy miałem 13 lat – mówi pan Henryk.

Rodzina Kusiaków pochodzi z wioski Topola, położonej między Wólką Orłowską a Orłowem.

 – Dziadek Michał Kusiak zmarł, kiedy kończyła się I wojna światowa w 1918 roku. Mój tato miał wtedy 9 lat, jego bracia: Jan – 6 lat, a Stanisław zaledwie 3 lata. Najstarsza siostra skończyła 11 lat. Babcia wkrótce wyszła ponownie za mąż – opowiada pan Henryk.

Józef, jego ojciec, tak jak wielu młodych ludzi został powołany do wojska. Trafił do 50 Pułku Strzelców Kresowych w Kowlu. W piechocie służył blisko 2 lata. W 1935 roku ożenił się z Feliksą z domu Cimek, młodszą od niego o 9 lat. Młodzi zamieszkali w domu, który Józef odkupił od swego wuja legionisty, który przeniósł się w okolice Włodawy. Kusiakowie zajęli się gospodarstwem, Józef dorabiał murarką. Na świat przyszły dzieci. 

Kiedy wybuchła wojna Józefa Kusiaka zmobilizowano i skierowano na front. Prawdopodobnie trafił w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Gdzie dokładnie? Pewności nie ma. Wiadomo natomiast, że dostał się do niewoli. Trafił do stalagu XI A w okolicy Altengrabow pod Magdeburgiem.Z obozu przesłał do żony wiadomość. Pisał, że głoduje, prosił, aby w paczce przysłać mu chleb. Pan Henryk jak przez mgłę pamięta jak mama i dziadkowie wypiekali bochny chleba, suszyli je w piecu na suchary i natłuszczali, aby się nie zepsuły się w drodze.

 – Mama jakoś wystarała się i ojca zwolniono z obozu. Warunkiem było, aby uprawiał tytoń i stawiał się na wezwanie władz. I rzeczywiście rodzice uprawiali tytoń. Kiedy w 1943 roku była susza, ojciec w beczkach woził wodę z rzeki na pole, a nam z bratem kazał kubkiem podlewać sadzonki, aby nie uschły. Ojciec mówił, że Niemcy gotowi są jeszcze wyschnięte przez upał flance potraktować jako sabotaż – mówi pan Henryk.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ......Treść komentarza: .......Data dodania komentarza: 05.05.2024, 15:40Źródło komentarza: Biłgoraj: Park w nowej odsłonieAutor komentarza: Zdegustowany mieszkaniecTreść komentarza: Ten park to pośmiewisko dla miasta Biłgoraj.Wieloletnie zaniedbania doprowadziły w chwili obecnej do kompletnej ruiny.Cieki wodne w parku wyschły i zarosły.Zieleń nie przycinana i nie koszona przypomina obecnie dżungle amazońską.Jedyny tej wielkości park w mieście stał się siedliskiem zbirów i pijaków.Burmistrz miasta i radni przez tyle lat nic nie zrobili z tym miejscem.Kompromitacja.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 15:39Źródło komentarza: Biłgoraj: Park w nowej odsłonieAutor komentarza: Marylka S.Treść komentarza: Nie miała żadnej rywalizacji. "Pani chorągiewka" najpierw z PiS, potem z KO, a teraz już 2050... hahahaData dodania komentarza: 05.05.2024, 14:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Był burmistrzem przez 1 dzień. Wygrał to w finale WOŚPAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: kłamstwa, kłamstwaData dodania komentarza: 05.05.2024, 10:14Źródło komentarza: Hetman Zamość miał ochotę odkuć się na Metalowcu GorajAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Taka prawda. Bezrobotna z wyboru i zajęta głupotami matka, a biedny chłopak zapłacił za to najwyższą cenę:(Data dodania komentarza: 04.05.2024, 22:51Źródło komentarza: Zabójstwo 16-letniego Eryka w Zamościu. Przełom w sprawieAutor komentarza: JOLATreść komentarza: Nie pokazujcie do znudzenia są ważniejsze tematyData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:09Źródło komentarza: Rozmowa z Krystyną Rybińską-Smyk, przewodniczącą Zamojskiej Rady Seniorów
Reklama
Reklama