Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 09:14
Reklama
Reklama
Reklama

Turystyczne oblicze Lublina. Po jakich miejscach oprowadzić gości spoza miasta?

Lublin to bez wątpienia jedno z ciekawszych miast w naszym kraju. Nazywany „stolicą wschodniej Polski”, ma sporo do zaoferowania zarówno dla swoich stałych mieszkańców, jak i tłumnie odwiedzających go co roku turystów. Na mapie Lublina nie brakuje ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc, które Lublinianie mogą polecić do zwiedzania swoim znajomym spoza miasta i regionu. Sprawdźmy, jakie lokalizacje na terenie miasta wskazać jako warte odwiedzenia w pierwszej kolejności!
Turystyczne oblicze Lublina. Po jakich miejscach oprowadzić gości spoza miasta?

Lublin – turystyczna stolica wschodniej Polski

Lublin to miasto, w którym można na co dzień obcować z historią, sztuką i tradycją. To jeden z najważniejszych ośrodków miejskich we wschodniej części naszego kraju, którego historia sięga VI-VII w. Miasto to jest także jednym z piękniejszych i najbardziej docenianych przez turystów ośrodków renesansowych w Polsce. Słynie z przepięknych zabytków, smacznego jedzenia z regionalną nutką oraz całej mnogości atrakcji, z których z powodzeniem korzystają zarówno jego stali mieszkańcy, jak i ich goście przybywający do Lublina z pozostałych części kraju.

Miasto świetnie sprawdzi się jako baza wypadowa do zwiedzania całej malowniczej Lubelszczyzny. W Lublinie nie brakuje restauracji serwujących zarówno kuchnię polską i regionalną, jak i lokali, w których można zamówić i zjeść dania z całego świata. W mieście działa także rozbudowana i zróżnicowana baza noclegowa – turyści zakwaterowanie znajdą tu zarówno w nowoczesnych obiektach z kategorii hotele Lublin, jak i w prywatnych apartamentach, pokojach i kwaterach do wynajęcia, a także w położonych na obrzeżach miasta gospodarstwach agroturystycznych.

Zwiedzanie Lublina. Te miejsca trzeba koniecznie zobaczyć!

Zwiedzanie „stolicy wschodniej Polski” warto rozpocząć od spaceru po Rynku Starego Miasta. To najbardziej reprezentatywna część miasta, wzbudzająca ogromny zachwyt zwłaszcza w tych turystach, którzy po raz pierwszy goszczą w Lublinie. Rynek lubelskiego Starego Miasta posiada nieregularny kształt przypominający trapez. Powstał w XIV w. tuż po tym, jak miejscowość uzyskała prawa miejskie. Pierwotna zabudowa Lublina była drewniana i niestety nie przetrwała do naszych czasów. Ocalały za to przepiękne murowane kamienice, których architekturę możemy podziwiać po dziś dzień.

Jednym z najbardziej znanych punktów na mapie lubelskiej starówki jest Brama Krakowska. Jej okolice również warto polecić do zwiedzania dla turystów odwiedzających Lublin. Jest to jedna z dwóch przetrwałych do naszych czasów bram miejskich, której należy szukać na Placu Łokietka. Aktualnie mieści się w niej Muzeum Historii Miasta Lublina – kolejne miejsce, w którym zagościć powinni wszyscy turyści zainteresowani bliższym poznaniem historii miasta. Druga brama nosi natomiast miano Bramy Grodzkiej lub Bramy Żydowskiej i stanowi jeden z pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta.

Lublin z innej perspektywy, czyli Lubelska Trasa Podziemna

Lublin można zwiedzać nie tylko w tradycyjny sposób, spacerując po jego uliczkach i podziwiając zachowane do naszych czasów zabytkowe budowle, lecz także zejść pod ziemię i odkryć to, co na co dzień znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku. Taką możliwość mieszkańcom miasta i turystom zapewnia Lubelska Trasa Podziemna – jedna z ciekawszych atrakcji współczesnego Lublina. Trasa liczy sobie 300 metrów i biegnie pod ulicami lubelskiego rynku. Łączy ze sobą kilkanaście starych piwnic, których początki istnienia sięgają XVI w.

Przejście całej trasy zajmuje ok. 40 min. a w trakcie wycieczki można poznać bliżej historię miasta oraz zobaczyć jego zabytkowe zakątki z zupełnie innej, ciekawej perspektywy. Wycieczka Lubelską Trasą Podziemną to także świetna propozycja spędzenia wolnego czasu w upalne, letnie dni – w podziemiach w panują bowiem temperatury znacznie niższe niż na powierzchni ziemi!

Lubelskie koziołki, czyli miejska atrakcja nie tylko dla najmłodszych!

Turystom, którzy w Lublinie będą gościli w towarzystwie dzieci, warto polecić spacer szlakiem lubelskich koziołków. To lubelski odpowiednik wrocławskich krasnali, który wzbudza ciekawość i zachwyt nie tylko w najmłodszych. Na chwilę obecną stadko lubelskich koziołków liczy sobie 10 egzemplarzy, lecz miasto ma w planach rozbudowę kolekcji o kolejne koziołki. Każda figura ma własne imię – Onufry, Kazik, Światowid i Łukasz to niektóre spośród nich.

Pomysł na włączenie figur koziołków w panoramę miasta wziął się z obecności tego zwierzęcia w herbie miasta Lublin. Na spacer szlakiem lubelskich koziołków opłaca się wybrać tym bardziej, że figury stoją tuż obok najpopularniejszych atrakcji miasta – poszukiwanie kolejnych koziołków można więc z powodzeniem połączyć ze wizytą w miejscach, które są szczególnie warte zobaczenia w czasie urlopu spędzanego w „stolicy wschodniej Polski”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StaszekTreść komentarza: Proszę nie dzwonić do tego człowieka podającego się zwykle jako Dominik i podającego numer 664 694 990. Pojawia sie też czasem jako Arkadiusz z numerem 609 515 300. To oszust i hiena żerująca na ludzkiej krzywdzie! Pojawia się w ogłoszeniach w całej Polsce tylko tam gdzie są poszkodowani. Wystarczy wpisać jego numer w Google i poczytać opinie!--Data dodania komentarza: 15.06.2024, 15:16Źródło komentarza: Tragiczna majówka z mnóstwem pijanych kierowców na drogach [PODSUMOWANIE]Autor komentarza: FrizTreść komentarza: ,,a tak propo" widzieliście kolejny byk w wykonaniu byłej pierwszej damy 🤣🤣🤣jak można być taką analfabetką ???Dla niej milczenie powinno być złotemData dodania komentarza: 15.06.2024, 10:12Źródło komentarza: To będzie powrót! Płomień Spartan Nieledew odpali po 10-letniej przerwie!Autor komentarza: HahaTreść komentarza: To co odwaliła u Mazurka to szczyt totalnego imbecylizmu.Data dodania komentarza: 15.06.2024, 07:57Źródło komentarza: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał w województwie lubelskimAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Właśnie pokazałeś że dla ciebie jakakolwiek kultura to rzecz obca. Chłopie czy ty uważasz że w gminie to tylko remonty dróg?! O czym z tobą rozmawiać?! jak ty nie rozumiesz czym jest sport, kultura fizyczna. Zamknij się w swoim domku włącz TV i siedź bo tyle w swoim życiu do tej pory robiłeśData dodania komentarza: 14.06.2024, 22:11Źródło komentarza: To będzie powrót! Płomień Spartan Nieledew odpali po 10-letniej przerwie!Autor komentarza: Pracownik niekompetentnyTreść komentarza: Uciekli???nie mieli przed czym uciekać 😅raczej nie widzieli możliwości współpracy z Panią Wójt. Poza tym jednym z punktów kampanii wyborczej Pani Wójt było stworzenie urzędu przyjaznego interesantom i przewietrzenie Urzędu z "niekompetentnych pracowników."..Ułatwili tylko sprawę co by obecna władza nie musiała sie trudzić😁Tylko, że Ci pracownicy, którzy odeszli tak czy inaczej wykonywali dobrze swoje obowiązki bo Ci nowi -przyjaźni interesantom to chyba nie mogą ruszyć z miejsca skoro wydzwaniają po okolicznych urzędach gmin z pytaniami co maja zrobić 🤣🤣 A miesiąc już minął od ostatniej sesji, gdzie padły zapewnienia, że po tym czasie Urząd ruszy ze wszystkimi sprawami...Data dodania komentarza: 14.06.2024, 20:51Źródło komentarza: To będzie powrót! Płomień Spartan Nieledew odpali po 10-letniej przerwie!Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Jeśli przyjmujemy taką skalą to nie wiem czy jej dla ciebie panie burak starczy po ujemnej stronie.Data dodania komentarza: 14.06.2024, 20:49Źródło komentarza: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał w województwie lubelskim
Reklama
Reklama