Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 05:10
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Matura 2024. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Już za 3 tygodnie maturzyści 2024 zakończą naukę w szkołach średnich. Po majówkowej chwili oddechu wystartuje maraton egzaminacyjny. Wyniki poznamy w lipcu.
Tradycją było to, że matury rozpoczynały się w pierwszy poniedziałek po majówce. W tym roku będzie jednak inaczej. Taką decyzję podjęła Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Tradycją było to, że matury rozpoczynały się w pierwszy poniedziałek po majówce. W tym roku będzie jednak inaczej. Taką decyzję podjęła Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Autor: iStock

Kalendarz wygląda tak:

piątek 26 kwietnia – maturzyści z liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia kończą rok szkolny 2023/2024,

wtorek 7 maja – ruszają pisemne egzaminy maturalne; potrwają do 24 maja; egzaminu ustne odbędą się w 2 turach: między 11 i 16 maja oraz 20 i 25 maja,

wtorek 9 lipca – Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki matur 2024.

Matura 2024 z poślizgiem 

Tegoroczny egzamin maturalny zacznie się później niż zwykle. Tradycją było to, że matury rozpoczynały się w pierwszy poniedziałek po majówce. W tym roku będzie jednak inaczej. Taką decyzję podjęła Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

Termin matury został zmieniony ze względu na Wielkanoc uczniów prawosławnych. Bo zgodnie z kalendarzem juliańskim zaczynają się one w niedzielę 5 maja. 

Dotyczy to wiernych Kościołów: prawosławnego, katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, staroobrzędowego i Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców. 

Z prośba o taką decyzję zwrócili się do CKE ich przedstawiciele. I złożyli wniosek o przesunięcie daty rozpoczęcia matur. CKE przyjął tę argumentacje i zmienił termin rozpoczęcia matury 2024. 

Egzaminy

Maturzyści muszą obowiązkowo zdawać 3 egzaminy pisemne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. 

Dodatkowy egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym będą zdawali maturzyści z klas z językiem nauczania mniejszości narodowych.

Obowiązkowo maturzyści muszą także zdawać jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym. Maksymalnie mogą zdawać ich 5.

Tegoroczni maturzyści obowiązkowo muszą zdawać 2 egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego. 

Przedmioty

Do wyboru mają następujące przedmioty: 

biologię, chemię, filozofię, fizykę, geografię, historię, historię sztuki, historię muzyki, informatykę, język łaciński i kulturę antyczną, wiedzę o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, matematykę, język polski i nowożytne języki obce.

Żeby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. 

W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Ten wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji na studia.

Harmonogram egzaminów ustalony przez CKE:

• 7 maja – egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, 

• 8 maja – egzamin z matematyki na poziomie podstawowym; 

po południu egzaminy z języka kaszubskiego, łemkowskiego, łacińskiego i kultury antycznej, 

• 9 maja rano – egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym; 

po południu – egzaminy na poziomie podstawowym z języków francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, 

• 10 maja rano – egzamin z wiedzy o społeczeństwie; 

po południu – egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,

• 13 maja rano – egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym; 

po południu – egzamin z filozofii,

• 14 maja rano – egzamin z biologii; 

po południu – egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 

• 15 maja rano – egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym;

po południu – egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym,   

• 16 maja rano – egzamin z chemii;

po południu – egzamin z historii muzyki. 

• 17 maja rano – egzamin z geografii;

po południu – egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) na poziomie podstawowym. 

• 20 maja rano – egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym;

po południu – egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym,

• 21 maja rano – egzamin z historii;

po południu – egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym,

• 22 maja rano – egzamin z informatyki;

po południu – egzamin z historii sztuki. 

• 23 maja rano – egzamin z fizyki;

po południu – egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym,

• 24 maja – egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii. 

Dodatkowy termin i poprawka

Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli zdawać egzaminów w wyznaczonym terminie, będą mogli to zrobić:

od 3 do 17 czerwca – egzaminy pisemne

od 10 do 12 czerwca – egzaminy ustne.

Poprawki odbędą się: 

20 sierpnia – egzaminy pisemne, 

22 sierpnia – egzaminy ustne.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To znacznie więcej niż twoje przedszkole panie burak.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 12:49Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A ty panie burak dalej mnie mierzysz swoją miarą.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 12:47Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: MichałTreść komentarza: Po co podawać najsłabsze wyniki ... Przykro im będzie i stracą motywację ...Data dodania komentarza: 03.05.2024, 08:08Źródło komentarza: "PiS" górą w Radzie Powiatu w BiłgorajuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: W takim przypadku odmawiasz przyjęcia mandatu, a w sądzie powołujesz się na brak podstawy prawnej, a nie rzucasz się na policjanta z pięściami. Swoją drogą nie rozumiem, czemu zwolnili ich z pokrycia kosztów sądowych. A Duda ich nie ułaskawi, bo tak się składa, że to PiS wymyślił kary za brak maseczki.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 15:23Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Sutry też mieli jego po dziurki w nosie, powinien odejść ze dwa lata wcześniej, już wtedy miał emeryturę i go trzymali , tak jak by nie było innych , tak się zasiedziołData dodania komentarza: 02.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]Autor komentarza: KusioTreść komentarza: Był za słaby dla gorajakow, uległy i stronniczy,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]
Reklama
Reklama