Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 18:46
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Wożuczyn: Pamięci ks. Błażeja Nowosada. Mural z wizerunkiem patrona na budynku szkoły

Na fasadzie budynku Szkoły Podstawowej im. ks. Błażeja Nowosada w Wożuczynie Marcin Proczka z „STFORKY-STYLE WALLS” namalował mural przedstawiający patrona tej placówki. Jego odsłonięcie zbiegło się z uroczystościami rocznicowymi – 120. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci ks. Nowosada oraz świętem patrona szkoły.
Uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem ks. Błażeja Nowosada na szkole w Wożuczynie.
Uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem ks. Błażeja Nowosada na szkole w Wożuczynie.

Autor: Gm. Rachanie

W niedzielę 10 grudnia Szkoła Podstawowa w Wożuczynie obchodziła święto swojego patrona, którym jest ks. Błażej Nowosad – Sługa Boży, męczennik II wojny światowej. Na uroczystość z tej okazji przybyła nie tylko szkolna społeczność, ale też mieszkańcy gminy, jej władze oraz władze powiatu. Wspominano życie i męczeńską śmierć patrona szkoły. 

Wiara i lojalność za cenę życia

Błażej Nowosad urodził się 3 lutego 1903 roku w Siemnicach (w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wożuczynie), jako syn Karola i Franciszki Nowosad z domu Szopińskiej. Dzieciństwo spędził w Wożuczynie, gdzie ojciec kupił gospodarstwo. Pierwsze nauki Błażej pobierał w miejscowej szkole. Edukację kontynuował w prywatnym gimnazjum w Lublinie, a po nim w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 13 września 1925 r.

Na wikariusza trafił najpierw do parafii w Goraju, potem w Górecku Kościelnym. W 1936 roku otrzymał nominację na probostwo parafii św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym. Miał tam wiele zasług: wkład w remont kościoła, założenie Akcji Katolickiej i orkiestry. Wspierał wysiedleńców z Wielkopolski i ukrywających się Żydów, a nawet organizował zbiórki żywności dla osadzonych w obozach.

Jak opisuje Wanda Muca w „Opinii męczeństwa księdza Błażeja Nowosada (1903-1943)” „19 grudnia 1943 r. oddział UPA z SS Galizien, pozostający na służbie niemieckiej, dowodzony przez Włodzimierza Darmochwała oraz policja ukraińska pod wodzą komendanta powiatowego Iwana Jurkiwa, a także żandarmi z posterunku w Tarnogrodzie spacyfikowali wsie: Potok Górny, Dąbrówkę i Zagródki. Ks. Nowosad otrzymał wcześniej ostrzeżenie, aby się ukrył, gdyż grozi mu niebezpieczeństwo. Prosiły go o to m.in. jego gospodyni Janina Sioma i siostra Wanda Mroczka. Ksiądz odpowiedział, że „dobry pasterz nie opuszcza owiec w biedzie (...). Pasterz musi być do końca ze swoją owczarnią”.

Gdy Ukraińcy przybyli na plebanię, proboszcz odmawiał brewiarz. Był przygotowany na aresztowanie – wspominał po latach jeden ze świadków Józef Grelak.

„Pojmaną ludność i ich pasterza księdza Błażeja spędzono przed kościół. Kapłana oddzielono od reszty ludzi i wprowadzono do świątyni, gdzie go torturowano a następnie pozbawiono życia. Dobijano go, po sześciu godzinach kaźni, uderzeniami w głowę obuchem siekiery. Ksiądz Błażej nadal żył. Dobito go strzałem w tył głowy” – pisał Tomasz Wybranowski, krewny ks. Błażeja Nowosada.

Skromny pogrzeb zamordowanego kapłana odbył się z 21 lub 22 grudnia 1943 r. w Potoku Górnym, a przewodniczył mu ks. Antoni Anyszkiewicz, proboszcz z Księżpola.

Odsłonięcie muralu poprzedziła msza św., oraz akademia w wykonaniu uczniów, absolwentów szkoły w Wożuczynie i występ chóru Legenda.

Pamiętamy!

Piotr Romańczuk, dyrektor szkoły w Wożuczynie, podczas uroczystości 10 grudnia podkreślał jak ważna jest pamięć o historii, o wartościach i o ludziach, którzy sobą je reprezentowali. Z dumą spoglądał na dzieci i młodzież, która przygotowała część artystyczną poświęconą pamięci patrona szkoły. Człowieka, od którego wiele można się nauczyć.

 – Przykładem księdza Nowosada możemy wskazywać ścieżkę wytężonej pracy, wielkiego patriotyzmu i dobrej postawy obywatelskiej – mówił dyr. Piotr Romańczuk. 

Po mszy świętej w Kościele Parafialnym NNMP w Wożuczynie, akademii w wykonaniu uczniów i absolwentów wożuczyńskiej szkoły oraz występie chóru Legenda, proboszcz ks. Bogdan Jaworowski poświęcił mural na fasadzie szkoły. 

Wykonawcą malowidła był Marcin Proczka ze „STFORKY-STYLE WALLS”. Powstanie muralu było możliwe dzięki finansowemu wsparciu od powiatu tomaszowskiego i Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, a także dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wożuczynianin 31.03.2024 12:10
Jest wiele więcej świeckich ludzi zasłużonych dla Wożuczyna i dla szkoły niż jakiś ksiądz, który nic nie miał wspólnego z tą miejscowością po za tym, że urodził się w tej parafii. Na szczęście zmiany już nadchodzą i mam nadzieję że będzie mi dane dożyć czasów kiedy nazwa szkoły się zmieni.

PO to dno 01.04.2024 12:02
czekista zawsze na służbie

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nowy program 800 PlusTreść komentarza: Władza kasy, kasa wladzyData dodania komentarza: 15.05.2024, 14:52Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: TuskTreść komentarza: Gdybyś nauczył się czytać ze zrozumieniem to nie musiałbyś zadawać durnych pytanData dodania komentarza: 15.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: ZalgoTreść komentarza: Ta cała poczta i tak jest do zaorania, niech lepiej inpost przejmie ten interesData dodania komentarza: 15.05.2024, 13:23Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: EggheadTreść komentarza: 39-latka i już niewidoma, przykre.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:37Źródło komentarza: Zamość: Potrącenie rowerzystki na przejściu. Wszystko nagrały kameryAutor komentarza: StrancTreść komentarza: Piszecie że listonosz taki zły bo awizo zostawia. Jak zabraknie listonoszy i trafi wam latać na pocztę w kilometrową kolejkę po własne listy wtedy docenicie listonosza. Ale Polak taki jest musi się przekonać na własnej skórze.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:24Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: KorekTreść komentarza: Co myśleliście że szkieletor postąpi z wami inaczej niż z Powiatem będzie tylko gorzejData dodania komentarza: 15.05.2024, 12:07Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownie
Reklama
Reklama