Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 10:24
Reklama
Reklama

Zmiany w Kodeksie pracy. Więcej urlopu, mniej pieniędzy

Więcej przerw i nowe urlopy to regulacje, które już wkrótce wejdą w życie razem ze znowelizowanym Kodeksem pracy. Dodatkowe wolne odbije się – niestety – na naszych zarobkach.

Zmiany w Kodeksie pracy dostosowują polskie przepisy do unijnej dyrektywy, której celem jest work-life balance, czyli rozsądne łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 7 kwietnia.

Dodatkowy urlop opiekuńczy 

Dzięki nowym przepisom pracownikom w Polsce będzie przysługiwał w ciągu roku dodatkowy, 5-dniowy urlop opiekuńczy. Przerwę w pracy będzie można wykorzystać na wsparcie najbliższej rodziny (dzieci, rodziców, małżonka) lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, ale wymagających opieki ze względów zdrowotnych.

Żeby skorzystać z urlopu, trzeba będzie złożyć wniosek i uzupełnić go danymi osoby wymagającej pomocy oraz wskazać stopień pokrewieństwa i napisać, dlaczego osobista opieka nad kimś jest konieczna. 

Uwaga, ten urlop jest bezpłatny.

Siła wyższa 

Nowelizacja wprowadzi możliwość korzystania z wolnego ze względu na „siłę wyższą”, czyli pilne sprawy rodzinne. Pracodawca nie będzie mógł nam odmówić, jednak należy zgłosić mu taką potrzebę. W tym przypadku urlop wyniesie 2 dni albo 16 godzin (2x8) w roku kalendarzowym.

Uwaga, za ten urlop pracownik dostanie tylko połowę wynagrodzenia. 

Do pracy – elastycznie 

Rosnąca popularność pracy zdalnej i hybrydowej wymusiła konieczność uregulowania jej zasad. Dzięki nowelizacji kodeksu praca na odległość oraz pokrewne formy elastycznego zatrudnienia (np. ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy czy system skróconego tygodnia pracy itp.) zyskają pełną aprobatę ze strony państwa. Na uprzywilejowanej pozycji będą kobiety w ciąży, z małymi dziećmi lub opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. 

Uwaga, szef nie musi zgodzić się na takie rozwiązanie, czyli pracę zdalną, zwłaszcza wtedy, kiedy forma pracy nie pozwala na wykonywanie jej w niestandardowym trybie.

Dodatkowe przerwy 

Przepisy pozwolą pracownikowi na dodatkowy odpoczynek wliczany do czasu pracy. Druga przerwa w wymiarze przynajmniej 15 minut będzie przysługiwała wtedy, gdy dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 9 godzin. Na trzecią przerwę – również trwającą przynajmniej kwadrans – mogą liczyć ci, którzy pracują ponad 16 godzin na dobę. 

Kto zapłaci za prąd? 

Szczegółowe zasady pokrywania przez szefów kosztów pracy zdalnej (w tym ustalania ekwiwalentu pieniężnego / ryczałtu) będą obowiązkowym elementem wewnątrzzakładowego porozumienia, regulaminu lub porozumienia z pracownikiem. Obowiązkowe pokrycie kosztów zużycia mediów dotyczy wyłącznie energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy na odległość. 

Okazjonalna praca zdalna

Wymiar pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie wynosi nie więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym i zależy od wymiaru czasu pracy pracownika (etatu) oraz liczby godzin wynikających z rozkładu czasu pracy w dniu, w którym pracownik wykonuje pracę w trybie niestandardowym.

Lepiej dla rodziców

Ważnymi zmianami w przepisach będą także te związane z dyrektywą rodzicielską. Dotyczą one m.in. uniezależnienia prawa do urlopu rodzicielskiego od tego, czy w dniu porodu matka dziecka była zatrudniona (ubezpieczona). 

Kolejna zmiana to wprowadzenie do wymiaru urlopu rodzicielskiego 9-tygodniowego urlopu dla każdego z rodziców. I nie można go będzie przenosić z jednego rodzica na drugiego. Niewykorzystany przepadnie. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PoliksTreść komentarza: ProstaczkiData dodania komentarza: 09.05.2024, 08:16Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: LotinTreść komentarza: Patologia Platwusow I Odmozdzonych Ciemniakow Rzadzi Zamościem, mieszkańcy na to zasłużyli Wyborcy tacy sami Oglupieli CiemniacyData dodania komentarza: 09.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: No to trzeba było coś więcej zrobić niż pisać anonimy na zadupiastym forum. Straszyli burmistrzową wyborami, czas na młodych a później się okazało że burmistrzowa jest najmłodszym kandydatem przeciwko dziadkowi i przedszkolance. Władze powiatu jeszcze gorzej i to samo. Ta miernota co zostaje na zadupiach to wieczne marudzenie i tyle. Ani nie wyjedzie ani nic nie zrobi pożytecznego.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 07:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zwłaszcza te 15% bezrobocia ucieka już kilka lat i uciec nie może.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 06:58Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ProrokTreść komentarza: Ale ją uzdrowił. W USA zapłaciła by na pewno więcej za lekarzy i by jej nie pomogli. Naprawdę mówił że jej hajs odda? Nie ma co wierzyć starej babie. Wierzy w oszustów a w końcu znalazła kogoś kto ma moc i mu zapłaciła zgodzie z umową.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 02:28Źródło komentarza: Werbkowice: Zapłaciła 120 tys. zł uzdrowicielowi za leczenie przez telefon i ekran telewizora!Autor komentarza: TOSIEKTreść komentarza: REZUNY UKEAIŃSKIE PAMIĘTAMY WOŁYŃData dodania komentarza: 08.05.2024, 22:12Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!
Reklama
Reklama