Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 14:29
Reklama
Reklama

Zamość: Pierścień Hallera dla miasta w 103. rocznicę zaślubin Polski z morzem

Podczas obchodów 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem miasto Zamość otrzymało Pierścień gen. Józefa Hallera. To najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej.
Zamość: Pierścień Hallera dla miasta w 103. rocznicę zaślubin Polski z morzem
Pierścieniem Hallera uhonorowano miasto Zamość. Odznaczenie odebrał prezydent Andrzej Wnuk.

W skład zamojskiej delegacji, która 10 lutego gościła w nadbałtyckim Pucku, znaleźli się prezydent Andrzej Wnuk oraz członkowie Zamojskiej Grupy Morskiej – Janina Gąsiorowska (matka chrzestna statku „Ziemia Zamojska”) i Waldemar Leszczyński, dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu.

– Po mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Pucku przez biskupa pomocniczego gdańskiego Wiesława Szlachetkę uczestniczy przeszli do portu rybackiego na dalszą część uroczystości – poinformowała nas Natalia Rathnów z Urzędu Miasta Puck.

Pierścień dla Zamościa

Na scenie pojawił się Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej, który odśpiewał pieśni „Hymn do Bałtyku” oraz „Morze, nasze morze”. Kolejnym elementem obchodów było wręczenie odznaczeń. Przyznany przez Ligę Morską i Rzeczną Pierścień Hallera wręczono prezydentowi Zamościa.

– Pod względem osiągnięć marynistycznych nasze miasto jest wysoko w kraju – powiedział po powrocie do Zamościa Andrzej Wnuk. – Nikt w Zamościu nie ma wątpliwości, że to zasługa pani Janiny Gąsiorowskiej, która morską pasją zaraziła nas wszystkich.

Przywołana do tablicy matka chrzestna statku „Ziemia Zamojska” nie kryje wzruszenia.

– Jestem przeogromnie szczęśliwa, że nasze kochane miasto otrzymało Pierścień Hallera – powiedziała nam pani Janina. – Uważam, że to wyjątkowe odznaczenie można by zaprezentować mieszkańcom pod koniec maja przy okazji oficjalnego otwarcia i poświęcenia ronda Generała Józefa Hallera przy kościele pw. Michała Archanioła.

To nie koniec. – Naszym marzeniem jest, żeby na środku tego ronda pojawiła się kolejna kotwica – dodaje Waldemar Leszczyński.

Podczas uroczystości w Pucku złożono wiązanki na wodach Zatoki Puckiej ze śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz przez uczestników uroczystości – pod pomnikiem generała Józefa Hallera. Zamojska delegacja została przyjęta m.in. przez burmistrz miasta Puck Hannę Pruchniewską oraz Andrzeja Królikowskiego, prezesa Zarządu Krajowego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Tak to się zaczęło

Pierścień gen. Józefa Hallera przyznany został na wniosek Krajowego Klubu Matek Chrzestnych Statków Polskiej Żeglugi Morskiej za działalność morską prowadzoną w Zamościu od prawie 40 lat, czyli od momentu, gdy Janinie Gąsiorowskiej powierzono zaszczytną funkcję matki chrzestnej nowego statku. Chrzest masowca odbył się w lutym 1984 r. w stolicy Argentyny Buenos Aires. Pani Janina nadała mu imię „Ziemia Zamojska”.

Parę miesięcy później statek przypłynął do Szczecina, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie polskiej bandery. Matka chrzestna opisała to wszystko w kronice. Dołączyła zdjęcia i przesyłane przez załogę listy oraz widokówki z pozdrowieniami. Z upływem lat powstawały kolejne tomy kroniki statku, a właściwie związków Zamościa z morzem. Dziś jest ich siedem i to nie koniec, bo przygotowywane są kolejne.

– Kiedy zostałam wybrana na matkę chrzestną, to sobie przysięgłam, że do końca życia będę pracowała dla morza, dla mojego miasta, dla dzieci i młodzieży – opowiada pani Janina.

Dlatego do tej pory przybliża i przekazuje mieszkańcom Zamościa wiedzę o wszystkich morskich sprawach i wydarzeniach.

Morskie miasto

O Zamościu często się mówi, że jest miastem kochającym morze. Warto przypomnieć, że w Hetmańskim Grodzie obchodzi się Dni Morza i pamięta o ważnych morskich rocznicach i świętach. Od 20 lat działa tu Zamojska Grupa Morska, w której oprócz Janiny Gąsiorowskiej i Waldemara Leszczyńskiego udziela się podróżnik, geograf i pedagog Jacek Podkościelny, a także Aleksandra Zamoyska, Teresa Sołowiej, Maria Mołdoch, Anna Stabińska i Magdalena Pilip.

Zamość może pochwalić się trzema kotwicami, w tym największą, siedmiotonową, która 10 lat temu stanęła na Rynku Solnym jako dar dla miasta od PZM ze Szczecina (to oryginalna kotwica ze statku „Ziemia Zamojska”). Dwie pozostałe eksponowane są na terenie Bursy nr 2 oraz SP nr 3 w Zamościu. W „trójce” od wielu lat działa koło „Wilczki morskie”, a elementem stroju galowego w klasach 1-3 jest kołnierz marynarski. Kołem morskim może pochwalić się też placówka, której szefuje Waldemar Leszczyński.

Cztery lata temu w Książnicy Zamojskiej – za sprawą Janiny Gąsiorowskiej – został utworzony Dział Książki Morskiej. Na bazie spotkań matki chrzestnej „Ziemi Zamojskiej” z zamojskimi przedszkolakami powstała publikacja „O morzu i nie tylko z przedszkolakami – opowiada Janina Gąsiorowska”. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w morskich konkursach literackich i plastycznych. Od 2010 r. w podziemiach ratusza działa małe Muzeum Morskie. – Mamy jeszcze sporo eksponatów, w tym mundury kapitanów, dla których szukamy kąta, gdzie można by je pokazać wszystkim mieszkańcom i turystom – wskazuje pani Janina.

Warto dodać, miasto miało trzy statki. To „Zamość”, którego matką chrzestną była śp. Halina Szczudłowska (masowiec zatonął po 10 latach pływania), „Ziemia Zamojska”, który został sprzedany w 2012 r., a także „Roztocze” (jego matką chrzestną jest Aleksandra Zamoyska). Ten ostatni pływa do tej pory po morzach i oceanach.

Zaślubiny z morzem

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim. Dokonał tego gen. Józef Haller, dowódca Błękitnej Armii. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie platynowego pierścienia do morza. O tym wydarzeniu przypomina Słupek Zaślubinowy, a co roku w 11-tysięcznym Pucku organizowane są obchody rocznicowe tamtego wydarzenia.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wpiszesz to ujku czy zatrzymujesz wpisy co Upańców wspomagasz 20.02.2023 21:22
Bidon dla mnie jest szczurem jak tak swoją obecność podkreśla, Wielki prezydekt kraju co kłamczy gdzie jest. Myślałem że ma jaja jak tu sie wybiera, a on leci na zrównoważonej polityce.

zulu 21.02.2023 12:03
widać, że rozumku brak. A mówią, że każde stworzenie rozumek ma a to ni ma

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To jest pytanie dla inteligentnych więc nie oczekuj odpowiedzi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:30Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A może by była jeszcze gorsza. Poproszę program wyborczy jeżeli jakiś był, życiorys albo CV, osiągnięcia. Mnie do głosowania trzeba przekonać. Chyba że mam głosować jak prawdziwy Polak miernota czyli nie za kimś a przeciwko. Hrubieszów był i zawsze będzie dziurą i burmistrz tego nie zmieni. Znajoma z Lublina wyjechała do Gdyni bo jako biotechnolog ma tam znacznie lepsze perspektywy.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: KiwiTreść komentarza: Było startować w wyborach, „mondralo”Data dodania komentarza: 10.05.2024, 12:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmowe
Reklama
Reklama