Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 13:10
Reklama
Reklama

Recepta online – rozwiązanie, które odmieniło oblicze polskiej medycyny

W życiu każdej osoby prędzej czy później dojdzie do sytuacji, kiedy będzie potrzebować leków dostępnych wyłącznie na receptę. Czasem potrzeba ta wynika z jednorazowego problemu zdrowotnego, czasem zaś jest efektem choroby przewlekłej. Niezależnie od tego, jakich leków na receptę potrzebuje pacjent, jedynym sposobem na ich uzyskanie jest otrzymanie od lekarza recepty.
Recepta online – rozwiązanie, które odmieniło oblicze polskiej medycyny

Czym się różni recepta papierowa od recepty elektronicznej?

Jeszcze kilka lat temu pacjent, który chciał otrzymać od lekarza receptę na potrzebne leki, musiał osobiście udać się do jego gabinetu. Tam po przeprowadzonej konsultacji, która nierzadko opierała się wyłącznie na rozmowie, otrzymywał biały arkusz papieru, odręcznie wypełniony przez lekarza. Była to tradycyjna, papierowa recepta. Do niedawna nie istniała dla niej żadna godna uwagi alternatywa. 

Pacjent, który potrzebował określonego leku, musiał przejść przez cały rytuał – najpierw umawiania wizyty w rejestracji, następnie oczekiwania w długiej kolejce. Wszystko po to, by w ciągu zaledwie kilku minutowej wizyty otrzymać nieduży świstek papieru. Na szczęście w medycynie od tamtej pory zmieniło się bardzo wiele. W roku 2020 na lekarzy został nałożony obowiązek wystawiania recept elektronicznych. To prawdziwa innowacja, która znacznie usprawniła działanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. E-recepta zawiera dokładnie te same informacje, co recepta papierowa przedstawione są one jednak w formie elektronicznej.

E-recepty i teleporady

Pomimo tego że prace nad wprowadzeniem elektronicznych recept w Polsce rozpoczęły się dobrych kilka lat temu, rozwiązanie to weszło do codziennego funkcjonowania tuż przed początkiem pandemii. Nie ma co ukrywać – wprowadzenie recept elektronicznych pozwoliło na podtrzymanie działania systemu opieki medycznej w trakcie, kiedy korzystanie z wizyt lekarskich u różnych specjalistów było znacznie utrudnione. E-recepta i teleporada to duet, który dobrze się sprawdza, dlatego to rozwiązanie tak szybko się przyjęło. 

Warto podkreślić, że tylko niewielka część przypadków wymaga od pacjenta osobistego stawiennictwa w gabinecie lekarza. Zazwyczaj do postawienia trafnej diagnozy wystarczy przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Rozmowa ta może odbyć się nie tylko twarzą w twarz, ale także poprzez telefon czy Internet. Telemedycyna do powszechnego zastosowania weszła w trakcie pandemii. Dziś jednak śmiało można uznać, że w systemie opieki medycznej zagościła już na dobre. Z roku na rok coraz większa liczba pacjentów docenia korzyści, które wiążą się z możliwością odbycia zdalnej konsultacji z wybranym specjalistą. 

Chyba każdy pacjent, który choć raz przez wiele miesięcy oczekiwał na wizytę u wybranego lekarza, doceni fakt, że konsultację zdalną można odbyć często jeszcze tego samego dnia. Warto podkreślić także, że portale umożliwiające kontakt z różnego rodzaju specjalistami, działają przez 24 godziny na dobę. Pacjent może odbyć więc wizytę w dowolnej, wybranej przez siebie godzinie – często w porze, kiedy tradycyjne przychodnie lekarskie już nie działają. Warto wskazać również na fakt, że zdalne konsultacje ze specjalistami dostępne są także w weekendy i święta. Dzięki temu każdy pacjent może otrzymać pomoc medyczną, niezależnie od dnia tygodnia oraz pory dnia i nocy.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że teleporada nie w przypadku każdego pacjenta jest wskazana. Chory musi osobiście stawić się u lekarza w sytuacji:

  • kiedy doszło do zmiany objawów lub pogorszenia się stanu pacjenta w przypadku schorzenia przewlekłego,
  • kiedy podejrzewa się u pacjenta wystąpienie choroby nowotworowej, 
  • kiedy pacjent jest młodszy niż 6 lat, 
  • gdy chory nie wyraża zgody na wizytę w formie zdalnej, 
  • gdy pacjent odbywa pierwszą wizytę u danego lekarza, położnej lub pielęgniarki.

E-recepta bez konieczności wychodzenia z domu

Pacjenci szybko doszli do wniosku, że skoro mogą uzyskać receptę elektroniczną za pośrednictwem telefonu, równie wygodną formą kontaktu z lekarzem będzie internet. Pojawienie się recept elektronicznych sprawiło, że w internecie rozpoczęło działalność wiele stron umożliwiających odbycie konsultacji zdalnej ze wskazanym lekarzem specjalistą. Warto podkreślić, że wystawiane na tych stronach e-recepty są w pełni legalne i zgodne z wymogami prawa.

Chory, który chce otrzymać e-receptę, wypełnia na stronie internetowej specjalny formularz, w którym szczegółowo opisuje swoje dolegliwości i oczekiwania względem lekarza. Uwaga – samo wypełnienie formularza i uiszczenie opłaty za telekonsultację nie oznacza, że specjalista wystawi e-receptę. Prawda jest taka, że równie dobrze może uznać, że w przypadku danego pacjenta żaden środek na receptę nie okaże się pomocny.

W szczegółowym formularzu wypełnionym przez pacjenta na stronie internetowej znajdują się takie informacje jak: 

  • dane pacjenta, 
  • nazwa leku, którego potrzebuje, 
  • opis dolegliwości, 
  • opis stanu zdrowia, 
  • informacje dotyczące trybu życia. 

Zdarza się, lekarz potrzebuje nieco bardziej rozbudowanych informacji na temat danego pacjenta. W takiej sytuacji może zdecydować się na przeprowadzenie z nim dodatkowej rozmowy bądź też skierować go na badania diagnostyczne.

Czy e-recepta online dużo kosztuje?

Pacjenci muszę zdawać sobie sprawę z tego, że recepta przez Internet na e-recepta.net to usługa realizowana w ramach prywatnych indywidualnych praktyk lekarskich – stąd też za konsultację trzeba zapłacić. Wysokość opłaty uzależniona jest od cennika portalu, z którego korzysta pacjent. W żadnym wypadku nie można jednak uznać, że recepta online to recepta kupiona. Lekarz podejmuje decyzję wyłącznie na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Sam fakt zapłacenia za konsultację nie oznacza, że recepta zostanie wystawiona z całą pewnością.

Uzyskanie recepty przez internet to rozwiązanie możliwe dla każdego pacjenta. Można powiedzieć, że recepta elektroniczna to prawdziwa innowacja, która pojawiła się trzy lata temu i wprowadziła zmiany do polskiej medycyny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama