Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 11:40
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Hrubieszów: Na ratunek zabytkowych nagrobków

1 listopada przy bramach cmentarza parafialnego w Hrubieszowie po raz 17. zostanie przeprowadzona kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na miejscowej nekropolii.
Hrubieszów: Na ratunek zabytkowych nagrobków
Za pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty odrestaurowany zostanie grobowiec byłego burmistrza Hrubieszowa Mieczysława Polaczka.

W Hrubieszowie 1 listopada kwestować będzie około 30 wolontariuszy. Kwestujący będą czekali na ofiarodawców w 6 miejscach w pobliżu bram wejściowych na cmentarz parafialny, od ul. Nowej i Kolejowej. Zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków prowadzona będzie od godz. 9 do godz. 15. Udział w kweście zapowiedzieli samorządowcy, regionaliści, działacze kultury i różnych stowarzyszeń oraz nauczyciele i młodzież ze szkół w Hrubieszowie. 

Datki zbierane będą do specjalnie przygotowanych puszek z logo Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie. Sztab Komitetu podczas kwesty - podobnie jak w poprzednich latach – mieścił się będzie w Szkole Podstawowej nr 1, przy ul. Listopadowej 12. Tam wolontariusze będą mogli się napić gorącej herbaty i kawy.

– Zamierzamy odrestaurować grobowiec byłego burmistrza Hrubieszowa Mieczysława Polaczka. Urząd ten pełnił on w latach od 1915 do 1917. Mieczysław Polaczek, jednocześnie był prezesem Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Na tym poprzestaniemy w tegorocznych deklaracjach. Renowacja grobowca byłego burmistrza będzie dość kosztowna. Tegoroczna kwesta w Hrubieszowie będzie 17. z kolei. Do tej pory za zebrane datki i dofinansowania odnowiliśmy łącznie około 50 zabytkowych nagrobków na tutejszym cmentarzu parafialnym – poinformowała nas Emilia Feliksiak, prezes Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie.

NIE PRZEGAP: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kogo upamiętniać ? 31.10.2022 18:33
Czyli jakie nagrobki. Moja rodzina istnieje tu kilkaset lat. A jak dostane karteczkę z likwidacją grobu kuzynki zmarłej z lat II WŚ. To wytkne wam te zbiórki. Kisswaterzy chyba i inne rodziny niech płacą, albo ci co sie na ich majątku obsadzili. Po za tym przez tyle lat zaborów, kto wie kogo należy upamiętniać? Bo łatwo jest zbierać.

Krzysiek 01.11.2022 17:05
Nie ma równych i równiejszyvch na tym miejscu istnieje sprawiedliwość równa wszystk zgadzam się z wcześniejszym wpisem że jacyś przodkowie istnieją i niech lorza na utrzymanie pochodzenia swoich przodków

Pobożny 02.11.2022 16:06
Z grobów restaurowanych, to najwięcej jest grobów księży. Odnoszę wrażenie, że karteczki z likwidacjami grobów są w cennej przestrzeni blisko kaplicy na jakie sjest wielu chętnych. Nie koniecznie starych mieszkańców miasta i jakoś zasłużonych. Ogólnie zarząd cmentarza powinno przejąć miasto. I jak mało miejsc tu mają to kolejny na Sławęncina, dla tamtej części miasta i dla koszar. Nowa elita chce przy kaplicy chyba. Bliżej nieba za kasę nie będziecie, a i was kiedyś usunie inna nowa elita.

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama