Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 03:07
Reklama Baner A1 BUDBRAM

Wspomnienie: Antoni Łukaszewski - pierwszy dyrektor liceum w Tyszowcach

Antoni Łukaszewski był współtwórcą liceum w Tyszowcach. Choć w miasteczku ma swoją ulicę, to jest postacią zapomnianą.
Wspomnienie: Antoni Łukaszewski - pierwszy dyrektor liceum w Tyszowcach

To był ciężki czas. Uczniowie z poharataną przez wojnę psychiką. Wszechogarniająca bieda. Wciąż aktualne zagrożenie ze strony UPA. Nowe porządki, nowa władza, nowy terror. Z drugiej strony młodzież głodna wiedzy.

Już kilkanaście dni po zakończeniu działań wojennych światli obywatele Tyszowiec postanowili utworzyć w Tyszowcach szkołę średnią. Stało się to nie bez problemów. Po wielu tygodniach starań władze oświatowe w Lublinie wyraziły na to zgodę. Funkcję dyrektora objął człowiek, którego życiowe koleje rzuciły w te strony. Lwowiak, magister Antoni Łukaszewski, doświadczony nauczyciel szkół średnich przed wojną. Poważany w środowisku nauczycielskim za działalność w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, konspiracyjnej organizacji Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Za Buga

Antoni Łukaszewski urodził się 14 sierpnia 1899 r. w Rudzie Kotłowskiej koło Złoczowa w dawnym województwie lwowskim. W 1920 r. jako uczeń Gimnazjum, w Złoczowie ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jej za­kończeniu studiował hi­storię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był pilnym, ambitnym studentem. Później jego promotor prof. Stanisław Zakrzewski, wybitny znawca historii Polski Piastowskiej, zaproponował mu stanowisko asystenta w swojej katedrze.

Antoniego Łukaszewskiego kariera akademicka jednak nie pociągała. Po uzyskaniu dyplomu nauczyciela szkół średnich w 1926 roku, rozpoczął pracę nauczyciela w Gimnazjum i Liceum w Zdołbunowie na Wołyniu. Przełożeni dostrzegli jego duży talent pedagogiczny i w 1929 r. przyznali mu dwuletnie państwowe stypendium, aby mógł ukończyć studium pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po ukończeniu studium pracował jako inspektor szkolny w Sarnach (1931-1934), a następnie jako nauczyciel w Równym i Włodzimierzu Wołyńskim. W 1937 roku został dyrektorem prywatnego Gimnazjum Osadników Wojennych w Kowlu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zdzisław 23.04.2020 16:34
Szkoda ,że nie znalazłem informacji o losie Pana Dyrektora Łukaszewskiego po roku 1947 .

Wnuk 11.11.2020 22:51
Podczas okupacji brał czynny udział w organizacji oświaty w strukturach podziemnych. Po wojnie był aresztowany przez UB i skazany na 10 lat więzienia.Umarł w Olsztynie Pochowany w Gliwicach.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Nie Wstyd jest wam nawet POmyśleć by zostać Policjantem kierwińskiego ??? Ludzie nie mają szacunku do policji która bije , pałuje i gazuje protestujących jak rolników w Warszawie ! Lub jak strzela do górników !!! Chcecie zostać takimi ZOMOWCAMI ??? ! Co na to Wasze rodziny, znajomi ? Wstyd !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 13:04Źródło komentarza: Biłgoraj: Policja otworzyła swoje drzwi [ZDJĘCIA]Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Może Pani rozwinąć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 10:46Źródło komentarza: PERŁY BIZNESU 2022: Gadu-Gadu – Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne Alicja Bosak (Średnie Przedsiębiorstwo)Autor komentarza: RYCHOTreść komentarza: ZAMOŚCIANIE SKĄCZYŁO SIĘ ŁAŻENIE PO URZĘDACH KOLESIData dodania komentarza: 28.04.2024, 10:01Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: MIESZKANKATreść komentarza: O LABOGA COŚ TAKIEGO CUDData dodania komentarza: 28.04.2024, 09:54Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: GabrielaTreść komentarza: Ja uważam, że bardzo dobrze że policjanci akurat byli w pobliżu że mogli udzielić kobiecie fachowej pomocy i dzięki temu uratowali jej zdrowie. A przechodnie powinni mieć w sobie więcej empatii i nie bać się drugiemu człowiekowi pomóc. Ja nigdy bym nie przeszła obojętnie obok leżącego człowieka czy dziecka. Postawmy się w sytuacji gdyby nam się coś stało i byśmy leżeli i by każdy człowiek przechodził obojętnie obok Was a mózg niedoltleniony jest po 4 min nie podjęcia udzielania pierwszej pomocy czyli bylibyśmy roślinka bądź zmarli na miejscu. Powinno się więcej edukować szkolić w Polsce z pierwszej pomocy. Wtedy by ludzie przełamali strach. Jako Polka składam Wielkie podziękowania dla policjantów którzy wtedy pomogli tej kobiecie. Jesteście wielcy !! Brawa dla policjantów.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 09:13Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: SapiensTreść komentarza: Chłopiec zginął bandycko pobity. Odebrano mu wszystko. Za taki czyn sprawcy powinni odpowiedzieć tym samym. Pobicie za pobicie. Śmierć za śmierć. Tak, jak sobie zasłużyli. Wtedy byłoby sprawiedliwie. Trzeba wrócić do zasad starego sądownictwa i skutecznie eliminować plewy, aby społeczeństwu żyło się lepiej.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 08:53Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Kto odpowie za śmierć Eryka? Właśnie rusza proces
Reklama
Reklama