Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 14:43
Reklama
Reklama

Gdzie i co najlepiej studiować? Ranking uczelni

Jak co roku, portal edukacyjny Perspektywy przygotował ranking szkół wyższych. Rygorystyczna ocena ma wyróżnić te placówki, które najlepiej radzą sobie z wymaganiami współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata. Autorzy przedsięwzięcia zbadali też popularność kierunków studiowania w poszczególnych uczelniach.
Gdzie i co najlepiej studiować? Ranking uczelni

Autor: iStock

Uczelnie poddano ocenie pod kątem m.in.: prestiżu, sytuacji absolwentów na rynku pracy, innowacyjności, umiędzynarodowienia studiów, potencjału naukowego i dydaktycznego.

Ranking uczelni akademickich

W rankingu uczelni akademickich oceniano te placówki, które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania tytułu doktora; posiadają min. 200 osób uczących się w systemie stacjonarnym; mają w swoich zasobach nie mniej niż dwa roczniki studentów. Oto uczelnie, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce:

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Warszawska
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
6. Ex aequo Politechnika Wrocławska; Politechnika Gdańska
7. Ex aequo Politechnika Łódzka; Gdański Uniwersytet Medyczny
8. Warszawski Uniwersytet Medyczny
9. Ex aequo Uniwersytet Medyczny w Łodzi; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
10. Ex aequo Uniwersytet Wrocławski; Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Politechnika Śląska; Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Ranking uczelni niepublicznych

Wśród placówek niepublicznych w rankingu uwzględniono te, które posiadają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolitych magisterskich; w ich szeregach uczą się min. dwa roczniki studentów; a łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Warunkiem było również wypełnienie ankiety. Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni w tej kategorii:

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
3. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
4. Akademia Finansów i Biznesu Vistula
5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
6. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
7. Collegium Civitas w Warszawie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
9. Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula
10. Ex aequo Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu; Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi; Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Ranking publicznych uczelni zawodowych

W tej kategorii uwzględniono wszystkie szkoły wyższe bez uprawnień doktorskich. Warunkiem było też studiowanie minimum 200 osób studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z co najmniej dwóch roczników; dodatkowo placówka musiała spod swoich skrzydeł wypuścić kolejne dwa roczniki absolwentów. Oto najlepsze z nich:

1. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
3. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
5. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
7. Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
8. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. E. F. Szczepanika w Suwałkach
9. Ex aequo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu; Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
10. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

Ranking kierunków studiów

Portal edukacyjny Perspektywy przygotował ocenę jakości edukacji oferowanej przez konkretne uczelnie, na wybranych kierunkach.

Pod adresem https://2021.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/wszystkie-kierunki można wybierać spośród 71 kierunków. Pod każdym z nich widnieją rankingi najlepszych placówek, które oferują naukę z nimi związaną. Poddanych ocenie zostało 9 kategorii tematycznych, do których zakwalifikowano poszczególne kierunki. Np. studia ekonomiczne (ekonomia, zarządzanie); studia humanistyczne (archeologia, kulturoznawstwo, filologia polska) czy studia społeczne (dziennikarstwo, psychologia, prawo).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ślub kościelny to parodiaTreść komentarza: Zachodzą w ciążę ,a rodzice szybko ślub kościelny bo jak to będzie wyglądać moje dziecko i tak na siłę dzieci chcą ze sobą połączyć tym ślubem kościelnym masakraData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:38Źródło komentarza: Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistąAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: bolszewik, cośjak GertychData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: pieprzysz towarzyszuData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: MyśliwyTreść komentarza: Cały wprost wyssane z palca dane byle temat był ,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:24Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ja też. I od razu wnioskuję, żeby pan sędzia dostał premię i awans za skuteczną walkę z patologią.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:07Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: kkkTreść komentarza: Nazwisko sędziego poproszęData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemii
Reklama
Reklama