Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 23:02
Reklama
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Nie takie cuda się zdarzały!

Na pierwszy rzut oka nie da się rozpoznać jakie miejsca uwieczniono na tych, pochodzących z lat 70. ub. wieku fotografiach. Wdać tam jedynie ruiny kamienic, fragmenty startych łuków i puste oczodoły okien. Wszystko wygląda jak po bombardowaniu... Aż trudno uwierzyć, że teraz w tym miejscu działa jeden z najważniejszych hoteli w Zamościu.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Nie takie cuda się zdarzały!

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

– Patrząc na te zdjęcia, rzeczywiście można się zdziwić. Są to przecież jedne z najcenniejszych, zamojskich kamienic. Stały one kiedyś przy ul. Kołłątaja, w sąsiedztwie zamojskiego Ratusza. W latach 70. ub. wieku te budynki zostały zburzone – wspomina Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – W tym miejscu postawiono inne kamienice. Wrosły one w krajobraz miasta. Dziś wielu turystów i mieszkańców uważa je za stare, zabytkowe.

Kamienice stojące na Starym Mieście pomiędzy ulicami: Hugona Kołłątaja, Kolegiacką, Pereca i Ratuszową mają nietypową historię. Pod koniec XIX wieku założono tam "pierwszorzędny" i komfortowo urządzony Hotel Victoria. Działała w nim także restauracja, a na obszernym dziedzińcu urządzono m.in. stajnie. To miejsce początkowo cieszyło się popularnością, potem jednak zaczęło podupadać (powstał konkurencyjny Hotel Centralny). Podczas wojny żydowscy właściciele tej nieruchomości musieli się z niej wyprowadzić. 

– To miejsce zmieniło wtedy swój charakter. Powstały tam mieszkania, które wprawdzie wymagały remontu, ale i tak uważano je za dość komfortowe. Były w nich wysokie sufity i obszerne pomieszczenia. Miałem okazje jedno z nich oglądać, bo mieszkał tam mój znajomy – opowiada Adam Gąsianowski. – Kłopotem była ubikacja. Z tego, co pamiętam, w całym kompleksie budynków była tylko jedna, na parterze. Często ustawiały się przed nią kolejki. Wodę natomiast nosiło się ze studni, która stała na Rynku Solnym.

Stare kamienice były jednak w coraz gorszym stanie. W końcu zapadła decyzja o ich wyburzeniu. – Jak to wówczas wyglądało, widać na zdjęciach, które są w moich zbiorach. Jakby przeszedł tam jakiś huragan... – mówi Adam Gąsianowski. – Co ciekawe te budynki zburzono całkowicie: od dachu aż do piwnic. To chyba nie było na Starym Mieście normalną sytuacją. Wiele osób to dziwiło. Pojawiła się nawet plotka, że ktoś się pomylił, że chciano te budynki poddać renowacji, ale je... rozebrano. To były jeszcze czasy PRL-u. Nie takie cuda się wtedy zdarzały – śmieje się Gąsianowski. – Kłopotem było też coś innego. 
Ruiny przez jakiś czas straszyły mieszkańców Zamościa. Potem jednak zaczęły tam powstawać nowe kamienice, które miały przypominać wyburzone budynki.

– Mieszkańcy Zamościa znowu patrzyli na te prace ze zdziwieniem. Bo coś tam budowlańcy stawiali, potem przebudowywali, kombinowali. Niektóre nowe ściany zaraz zaczęły pękać... To wszystko trwało całymi latami – wspomina pan Adam.
 Coś się w końcu z tego chaosu wyłoniło. W 2000 r. w pięciu kamienicach przy ul. Kołłątaja powstał Hotel Orbis Zamojski. Kamienice zostały odrestaurowane, a wnętrza wyposażone w nowoczesne urządzenia (m.in. klimatyzację). Na początku w pokojach i apartamentach mogło w sumie spać 96 osób.  Założono tam także restaurację, coctail bar oraz sale konferencyjne. Hotel był bardzo popularny. Goście przybywali tam z wielu krajów świata. Niektóre takie podróże były sentymentalne. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
n 04.04.2017 17:31
Niezła ruina.

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama