Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 22:29
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Ulhówek: Dla przodków robią co mogą

Stowarzyszenie Robim Co Możem z Ulhówka otrzyma 80 tysięcy zł dotacji od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci narodowej za granicą”. Przeznaczy je na opiekę nad polskimi cmentarzami wojennymi oraz poszukiwania innych miejsc pochówku żołnierzy.
Ulhówek: Dla przodków robią co mogą
Bez tych wolontariuszy polskie groby wojenne odeszłyby w niepamięć.

Stowarzyszenie złożyło do ministerialnego programu dwa projekty. Pierwszy dotyczy całorocznej opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi, miejscami pamięci w rejonie rawskim i sokalskim. Drugi – kwerendy poświęconej poszukiwaniu miejsc, gdzie spoczywają polscy żołnierze na terenie całego przedwojennego województwa lwowskiego II Rzeczpospolitej.

– Cieszymy się, że minister dostrzegł nasz pomysł – mówi Tomasz Niezgoda, wiceprezes RCM Ulhówek. – Bierzemy się zatem do pracy, przed nami etap przygotowań, organizacji wyjazdów, zabezpieczenia logistycznego. Niestety pandemia i obostrzenia z nią związane piętrzą problemy. Mamy jednak nadzieję, że ten rok będzie dla nas jako wolontariuszy korzystny i będziemy mogli bez przeszkód zrealizować zakładane cele – dodaje.

Dla stowarzyszenia RCM z Ulhówka to już druga dotacja z tego naboru. Pierwszą udało im się uzyskać w 2019 r. Część funduszy przeznaczyli na uporządkowanie i zabezpieczenie cmentarzy wojskowych i wojennych w Rawie Ruskiej, Uhnowie i Bełzie. Owocna okazała się też kwerenda. Członkowie stowarzyszenia odnaleźli mogiły ok. 400 polskich żołnierzy i cywilów, którzy polegli lub zostali zamordowani podczas wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919 oraz wojny z bolszewikami w 1920 r. 

 – Pozyskane przez nas informacje są szczegółowo opracowywane. Kolejnym krokiem będzie porównanie posiadanych przez nas dokumentów z zasobem Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Kiedy już to zrobimy, wtedy upublicznimy rezultaty naszej pracy. W przyszłości chcielibyśmy godnie upamiętnić poległych, czyli zająć się odbudową cmentarzy – zapowiada Mariusz Skorniewski, prezes RCM.

Pozyskana w tym roku dotacja z ministerstwa pozwoli wolontariuszom z RCM kontynuować działalność w zakresie porządkowania i zabezpieczania mogił Polaków w rejonie rawskim i sokalskim. To ważne, bo powoli pamięć o tych miejscach ginie. Brakuje ludzi, którzy by się nimi opiekowali.

Członkowie Stowarzyszenia Robim Co Możem chcieliby w najbliższym czasie upamiętnić mogiłę Polaków zamordowanych przez Niemców w czerwcu 1941 roku w Uhnowie, którzy spoczywają na miejscowym cmentarzu. Ponadto posprzątać teren cmentarza i zabezpieczyć mogiły Polaków, którzy polegli lub zostali zamordowani w latach 1939-1947. 

 


Mariusz Skorniewski: Polskie kwatery wojenne i wojskowe lokowane są w różnych miejscach. W Rawie Ruskiej jest to obecnie teren cmentarza miejskiego. Z mogił 100 polskich żołnierzy, przetrwały cztery groby i dwa pomniki o zabytkowym charakterze. Udało nam się ogrodzić ten teren oraz zabezpieczyć wspomniane pomniki, w tym pomnik polskiego lotnika, do którego na stałe powrócił przedwojenny charakterystyczny element – śmigło samolotu. W przypadku cmentarza w Rawie Ruskiej, dużej pomocy udzielili nam członkowie miejscowego ukraińskiego Stowarzyszenia VELORAVA. Mogliśmy też liczyć na życzliwość władz samorządowych. Cmentarze w Uhnowie i Bełzie uporządkowaliśmy w ramach wolontariatu. Przyjeżdżaliśmy tam w 2019 roku kilkukrotnie w kilku i kilkudziesięcioosobowych grupach. Na tych cmentarza polskie kwatery wojskowe są częścią austriackich cmentarzy z okresu I wojny światowej. Na cmentarzu w Uhnowie spoczywa ok. 85 polskich żołnierzy, a w Bełzie ok. 200 polskich żołnierzy z okresu wojen 1918-1920.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zdziwiony 15.03.2021 21:25
Polskie groby wojenne za granicą??? Serio i jak to stowarzyszenie odnajdzie inne groby? Cały Wołyń to jeden wielki grobowiec Polaków. Nie chodzi o finansowanie, organizacji , czy fundacji, które mają chęci. Nawet nie wiedziałem ze Ulhówek – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Ulhówek, położona na terenie Równiny Bełskiej jest po za granicami Polski . Musze doczytać co sie zmieniło. Może jeszcze ktoś wyjaśni na jakiej podstawie istnieje Umowa o zmianie granic z 15 lutego 1951 po między dwoma nie istniejącymi państwami ze traktujemy Uhnow Powojenne siedlisko UPA jako zagranice?

wicia 18.03.2021 01:59
Panie zdziwiony, proszę przeczytać jeszcze raz artykuł.

Zdziwiony 20.03.2021 15:42
Czego nie doczytałem bądz błędnie zinterpretowałem?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "zostali zobowiązani do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego funkcjonariusza policji po 3 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, ale zwolniono ich od kosztów sądowych." - winno być odwrotnieData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:48Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "Ja myślałem" - grubo pojechałeśData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:46Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: absolwent gimnazjumData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:45Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: i dobrzeTreść komentarza: szują jesteś ćwokuData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:03Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: tęsknicie tow.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:02Źródło komentarza: Archiwalne fotografie pierwszomajowych pochodów w Zamościu i SzczebrzeszynieAutor komentarza: Lepiej wydac na ukrainca niz zadbac o wlasnych obywateliTreść komentarza: Brak sciezek rowerowych i chodnikow! Juz dawno kazde miasto powinno miec przy drodze glownej chodnik, badz sciezke rowerowa łaczona z chodnikiem! Bez durnych barierek ktore niepotrzebnie generuja koszta, poprostu kawalek asfaltu przeznaczonego dla poruszajacych pieszych i rowerow. Zamiast tego pchaja kase w ukraincow zlodzieji!!! Tym bardziej nasz rejon jest turystyczny i gdzie sa polaczenia miedzy zamosciem a zwierzyncem, krasnobrodem itp!? Przeciez gdy robi sie cieplo, nie da sie normalnie przejechac samochodem!!! Przykre ze juz jest pierwsza ofiara, ale zapewne bedzie ich wiecej w tym roku....Data dodania komentarza: 01.05.2024, 15:40Źródło komentarza: Gm. Biłgoraj: Nie żyje rowerzystka
Reklama
Reklama