Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 17:08
Reklama Baner reklamowy FOOD P

O czym nazwy mówią?

Skąd wzięły nazwę Kozia Wola, Kinczany, Durna Łąka czy Kobyle Męki. Wyjaśnia to Mariusz Koper w najnowszej publikacji „Powiat tomaszowski w pejzażu toponimicznym pogranicza polsko-ukraińskiego”.
O czym nazwy mówią?
Pochodzący z Lubyczy Królewskiej dr hab. Mariusz Koper jest adiunktem w Katedrze Języka Polskiego KUL, autorem kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych o zróżnicowanej tematyce. Regionalista, miłośnik piłki nożnej i języka sportu.

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, skąd wzięła się nazwa miejscowości Chorążanka albo dlaczego ta sama nazwa określająca mieszkańców terenu położonego na końcu wsi inaczej funkcjonuje w Siedliskach (Kinczany), a inaczej w Majdanie Górnym Drugim (Kończany), to powinniśmy sięgnąć po publikację dra hab. Mariusza Kopra z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Netreba, Czołomyje…

To jedno z nielicznych tego typu opracowań poświęconych nazwom geograficznym jednego powiatu w skali kraju. Znalazła się w nim szczegółowa charakterystyka nazewnictwa, uwzględniająca nazwy miejscowości oraz nazwy terenowe, w tym m.in. ich pochodzenie i pierwotne znaczenie. Autor pochylił się nad nazwami miast, wsi, osad, kolonii i przysiółków i ich częściami, a także nad nazwami terenowymi, m.in. łąk, pól, lasów itp. W powiecie tomaszowskim nie brakuje nazw z ruskim czy ukraińskim rodowodem, np. Nedeżów, Netreba czy Hrebenne. Zdarzają się nazwy zaczerpnięte z różnych stron Polski, a nawet świata, np. Morskie Oko, Zakopane, Karpaty, Sybir, bardzo popularna jest Korea, która występuje pięciokrotnie, a także Zaolzie (tak nazywane są części wiosek w trzech gminach). Część wsi Steniatyn nazywana jest Nadłączem, ale – dla przeciwwagi – znajdziemy tam również Nadszosę. W dwóch gminach mamy Złodziejówkę, a część wioski Potoki to... Ziomy.

Jeśli chodzi o nazwy terenowe, to perełek też nie brakuje: Cygańskie Ogrody, Czołomyje, Durna Łąka, Gacie, Kobyle Męki, Krowia Góra, Kurza Łapa, Pola Lenie, Rów Ciurów, Świnia, a także Zabereźnik i Zady, które nic gorszącego w swoich nazwach nie mają…

Grzebienne, Przespa…

Autor przybliża legendy i ciekawostki związane z nazewnictwem niektórych miast, wsi i przysiółków, ale też przypomina jak w latach 70. na Lubelszczyźnie przymierzano się do wprowadzenia nowego nazewnictwa niektórych miejscowości. „Przygotowywany projekt zakładał m. in. zmianę Dubienki na Dębinkę, Horodła na Grodło, Uhruska na Węgiersk”.

W powiecie tomaszowskim, którego wielokulturowy charakter znajduje odbicie w nazewnictwie geograficznym, Hrebenne planowano zmienić na Grzebienne, Perespę na Przespę, a Oseredek na Ośrodki. Podobnych przykładów było więcej. Projekt zmian spotkał się z krytyką w środowisku lubelskich językoznawców i w konsekwencji odstąpiono od przeprowadzenia zapowiadanych zmian.

Na uwagę zasługuje obszerny rys historyczny i bogate źródła. Autor, który rozmawiał z mieszkańcami powiatu, którzy używają swoich określeń na nazewnictwo obszarów, w których żyją, dokonał benedyktyńskiego trudu zebrania całego materiału, który następnie poddał szczegółowej analizie i charakterystyce. Książka została starannie wydana, atrakcją jest załączona kolorowa mapa powiatu tomaszowskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
si 08.03.2021 22:59
Bardzo ciekawa publikacja. Gratuluję autorowi.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Ja bym chciał od autora tekstu adres OHZu w którym polują na wilki? Ten artykuł to kupa bzdur! Ale myślę że artykuł sponsorowany przez obecna władzę. Pan Drożała ma podobną wiedzę jak autorData dodania komentarza: 26.04.2024, 15:13Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: ZamoscianinTreść komentarza: Wszystkich, którzy osiągnęli wiek emerytalny - zwolnić żeby mlodzi mogli podjąć pracę, a Wydzial Geodezji cały wymienić!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:08Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: ZamoscianinTreść komentarza: Nowy prezydent powinien przeszkolić niektórych pracowników odnośnie traktowania klientów.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: zomoTreść komentarza: Policyjna służba często udowadnia, że motto Pomagamy i Chronimy to nie jest pusty slogan. A rolników i protestujących Polaków uczciwie i PO ludzku Pałujemy i Gazujemy !!!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:34Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Pewnie chcieli jej wlepić mandat lub zabrać do wytrzeźwiałki bo liczyli że jest pijana ! Inaczej by na nią nie zwrócili uwagi i nie podeszli ! Po za tym nie róbcie z nich Bohaterów ! Od tego są jak d...... od Zrania ! Po za tym do nich nikt nie ma już zaufania ani szacunku , to psy 13 grudnia ! Wstyd być Policjantem, wstyd mieć kogoś ze znajomych w Policji !!!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:32Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Śmieszne zalecenia: jak widzimy .... Tylko, że akurat policja wybiórczo widziData dodania komentarza: 26.04.2024, 11:47Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILM
Reklama
Reklama