Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 07:53
Reklama

Tryzub nie znieważa

O tym, że na cmentarzu prawosławnym w Szychowicach (gm. Mircze) mogło dojść do znieważenia państwa i narodu polskiego poprzez umieszczenie na pomniku znaku tryzuba i napisu „Polegli za wolną Ukrainę” powiadomił śledczych mieszkaniec Grabowca. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa.
Tryzub nie znieważa
Cmentarz prawosławny w Szychowicach.
Autor: Fot. Mariusz Hryń

Kilka miesięcy temu mieszkający w Grabowcu mjr rez. dr Marek Gąska, były wykładowca Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, specjalizujący się w międzynarodowym prawie humanitarnym konfliktów zbrojnych, odwiedził cmentarz prawosławny w Szychowicach. Zastał tam pomnik ze znakiem tryzuba i napisem po ukraińsku – w tłumaczeniu na język polski – „Poległym za wolną Ukrainę” (na tablicy znajdują się też nazwiska ofiar).

– Tryzub jest symbolem Ukraińskiej Powstańczej Armii, a treść napisu na polskiej ziemi jest nie do przyjęcia – powiedział nam Marek Gąska, który złożył w hrubieszowskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

O tym jaka i dlaczego decyzja zapadła w prokuraturze, przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
racja 09.01.2021 11:45
Na Uhrainu mogą sobie wieszać po 100 portretów bandery w chałupie - nie interesuje mnie w ogóle co tam robią - zero !!!! Ale w Polsce to nie przejdzie - nigdy.

Duda 02.01.2020 19:23
Wielu z tych upowców spoczywających w Szychowicach zginęła w walce z uważanym ponoć za bohatera "Rysiem", Niemcami i wszelkiej maści komunistami.

On 13.01.2021 13:34
Człowieku co ty piszesz i co zmieniasz historie. Przecież do Sahrynia i innych wioch ukrańskich Niemcy dostarczali broń i amunicje . Poczytaj też o KPZU jak tak piszesz o walce z komuną. Bo większość z nich też w UPA była !

Taki tam z pogranicza 15.01.2021 17:32
Ale stali Ukraińcy na ul Basaja I handlowali wódą i fajami ? TO TY POWOŁUJESZ SIE NA WYŻSZE wartości ideologiczne ?????? HAHAHa śmieszni jestescie jak za czasów III rzeszy bo dziadostwó niemiec obiecał lepsze życie i na tym te wasze wartości sie kończyły jak w kolaboracje z nimi wchodziliście !!!!!

Wołyniakk 27.12.2020 01:12
Mam nadzieje ze Kronika tygodnia , która jeszcze nie należy do grupy Agora wyciągnie jakieś wnioski i ktoś mądry z redaktorów doczyta sie na stronie http://www.los.org.pl/ tragedii Banderowców jak to niektórzy na polskich portalach opisują , Mało tego starają sie upowszechnic ukraiński napoad bandu UPA na Hrubieszów jako akcje antybolszewiską . Mało tam w tej akcji było Polaków a tym zrywem dziczy banderowskiej chcą pewnie usankcjonować swój wkład w niepodległoś ć Polski

Wołyniakk 27.12.2020 01:26
Może jakiś artykuł o banderowcach z KPZU na podstawie pamiętników z tego portalu co podałem , Bo to fenomen jak uboga dzicz wyjechała z uciśnionej Pańskiej polski na bogatą bolszewicką Ruś i rozczarowana powróciła jako UPA bo już porzucone ziemie bolszewicka Polska zagospodarowała . A jak ktoś żle myśli o akcji Wisła odcinającej łeb Banderowcom i ich zaplecze . To radze pomyśleć o akcji Wołyn jak Bandyci z UPA odcieli wołyniaków od Polski. Moim zdaniem akcja Wisła to humanitarne potraktowanie dziczy Ukraińskiej co dokonała eksterminacji Polaków na Wołyniu !!!!!!!!!!!!

WOŁYNIAK 21.12.2020 16:21
Łysyj 1Może było zakłucenie mojch wpisów, Podkreśle to jeszcze raz. Ukraińska dzićż zaorała gospodarstwa groby miich przodków na wołyniu. Ich władze nie pozwalaja na badania i ekschimacje beztialsko zamordowanych Polaków przez tą dzicz z kisami i siekierami. Po za tym pozaowywali cmentarze moich przodków a UPA sie w polsce promuje teraz i chcą ukraińcy reffundacji za akcje Wisła jak dziadów ze słomianych chat przenieśli na poniemieckie tereny Poatrz na wpisy takich działaczy jak >http://www.los.org.pl/_struktura/Publicystyka/prezentacja_foto.php?Id=66# Piepszeni UPOWCY legalnie sie reklamują w Polsce ??? Normalka?

Wołyniak 21.12.2020 16:29
PS Kiedyś takich jak oni UBecja ścigała a teraz legalny kombatant i może RP mu bedzie wypłacała dodatek bo z komuna walczył Polską typ z KPZU i zabijał polaków. Ze służby teraz toleruja istnienie takich postbanderowskich stron na polskich portalach. Przetłumaczcie cobie kim był ten Ukraiński bohater jak pisał ze jako bogacz buł represjonowany przez P{olske a latał na bosaka na święta Polskie. Kłamią teraz robiąc z siebie bohaterów . Przetłumaczcie i poczytajcie hahahah bo to parodia ubogiego ukraińca co uwierzył w bolszewizm.

Łysyj 17.12.2020 17:14
Grób jest grób. Powinien być. Tryzub do herb Ukrainy.

Bez przesady 19.12.2020 21:40
Kto umarł nie żyje a symbol obraża innych. Postaw Krzyż w państwach islamskich to zobaczysz czy tego nie zniszczą. Widze kolejny ukrainiec martwiący sie o korzenie co pewnie chciał by nakręcić film o akcjii UPa na Hrubieszów jako polski zryw antykomunistyczny hahahahah

Wołyniak 19.12.2020 21:53
Cowieku 20km od Polskiej granicz chciaem odsyuka dom dyiadka i wiesy co yaoranz jest jak i cmentary Polakw to nie pisy takich frayesw ukra}skich Bi yarwno kođci UPA spalio i yaorao jak i polikwidowao Polske cmentarze. że nie wspomne o siedliskach i osadach. żydzi chociaż jak wrócili to widzieli w Polsce domy rodziców. Ja tylko widziałem zaorane pola po dziadkach. Nawet cmentarza nie było. To skończ z tą propagandą. Bo jak to pociągniesz to zniszcze każdy cmentarz ukraiński jhaki zobacze na naszej ziemi. I mam prawo pisać ze UPA-ński tryzub nie ma prawa istnieć na żadnym kamieniu na ziemi na której teraz żyje. Czaisz to ? Bo jak ty walczysz o symbole to ja zemszcze sie za zaorane cmentarze .

Niemiec 02.01.2020 19:27
Wolyniak mścicielu jak Ci tu źle to wracaj do siebie. Proste.

Wołyniak 21.12.2020 16:33
Tryzub mnie obraża tak jak drażniły groby moich przodków zaorane przez ukraińców Jasne?

Wołyniakk 14.12.2020 20:17
Moim zdaniem to ukraińcy dalej maja pomieszany język i relogie po miedzy Polską a Rosją. Taki to samostjejny naród. Po za tym każdy Polak powinien odwiedzić cmentarz Orląt lwowskich z walk 1918 w polskim Lwowie oras Ostr Brame w Kijowie. To yroyumiej co im Polska zafundowala. Wtedy pogadamy czym jest ukraina.!!!!!!!!!

Ten sam z Hrubieszowa 14.12.2020 16:21
Dobra to teraz z grubej beczki. Zasrana post banderowska ukraina zabrania ekschumacji. Na cmentzrzu Orląt Lwowskich , który jest symbolem dla Polaków od roku 1918 i walki z ukraińcami coś odpiedalają i lwy zakrywają. To tak zapytam naszą prokurature o czyj interes dba? Chcecie finansować polsko-ukraiński film o napadzie bandytów na Hrubieszów promując tym samym UPA? Troche ogłady o pomyślunku bo jeszcze troche wschodnie granice ograbią ukrańcy chociaż Lwów jest polski, a na zachodnie powrócą niemcy chociaż to tez są, bez spornie historyczne ziemie polskie. Bo były takie akcje na śląsku ze zamiast panstwowych flag wywieszali regionalne i unijne to samo było w gdańsku. Serrio tak rozbudowana ta v kolumna jest w Polsce ze sprzedadzą kraj za marne symbole i utrwalanie świadomości w ogłupiałym narodzie?

Hrubielaczek 12.12.2020 13:10
Ze co prokuratuta odmówiła wszczęcia dochodzenia? No to teraz legalnie z flagami ONR mozna chodzić, jak ukraińskie symbole UPA są dozwolone . Masakra jakaś. Jeszcze zalegalizujcie pochody z czerwono/czarna flagą na zakierzoniu!!!!!

Hrubielaczek 12.12.2020 13:03
Tak samo nie znieważa tryzub jak swastyka. Przecież ta hołota razem z ss mordowała Polaków. Dziwne ze nie ma odwaznych zeby to naprawili. Bo taki symbol nie może stać na naszych ziemiach.!!!!!!!!!!!!

Paweł 11.12.2020 23:05
Tryzub to od roku 1918 oficjalny herb Ukrainy. Najpierw jednocześnie Ukraińskiej Republiki Ludowej ze stolicą w Kijowie i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej ze stolicą we Lwowie. Następnie w latach 1920-1990 herb rządu Ukrainy na Wychodźstwie. Od roku 1990 to państwowy herb Ukrainy. Herb żadnego państwa nikomu nie uwłacza i uwłaczać nie może.

Hrubieszowiak w obronie prawdy fałszowanej przez Ukraińców komunistycznych 14.12.2020 20:02
1918 to walki polsko -ukraińskie o lwów gdzie w obronie stawały polskie dzieci bo 1 wojna św wyniszczyła dorosłe pokolenia . To jaki ty przykład ukraińcu dajesz tryzuba ? Widze nie wywieżli cb i nie zasymilizowali w wyniku akcji Wisła . Chyba ze jesteś trolem z ukrainy co biega po Hrubieszowie w ubraniach żołnierzy UPA pod budynkami tych instytucji gdzie w pseudo AK-*owsko UPA-wskiej akcji kolejnych polaków pomordowaliście. PS UB w tamtym czasie składał sie w wiekszości z ukraińców a pogineli tylko więżnipowie a na wszystkie zmiany w UB i MO zostali wystawieni Polacy. Jakiś pajać z Policji co prowadzi strone z fotami z Hrubieszowa sie dziwi ze był posterunek na Górnej i coś tam na narutowicza hahaha. Idsyłam do książki > Pod znakiem Króla Daniela jak 1 posterunek MO w Hrubieszowie był przez Ukraińskich komuństów sformowany na Górnej < I dziw sie dalej panie z Old Hrubieszów zbierając foty dla IPN hahahahah. A ogólnie jako nadwiślańczyk przysięgałeś LWP i w czym masz problem obrońco. Po za tym najechałeś z regionu a o ludziach z tąd nie masz pojęcia wiesz tylko tyle jako policjant z lat 90-tych co ci starzy ormowcy doniosą. i na tym twoja wiedza sie kończy.

StasR 10.12.2020 19:51
Wstyd dla Polski!!! Nie ma miejsca na tryzuba na polskiej ziemi, pod tym czymś mordowała dzieci kobiety , starców, horda ukraińskich chłopów, upa za pozwoleniem i poświęceniem popów!!! W jakiej Polsce przyszło Nam żyć :(

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama