Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 15:38
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Gm. Hrubieszów: Moroczyn - ocalić od zapomnienia

Na początku lipca ukazała się monografia „Wtopieni w historię dworu w Moroczynie”. Jej autorką jest Ilona Winogrodzka z domu Rutkowska. Na promocję książki (11 lipca) do Moroczyna przyjechała z Krakowa rodzina Chrzanowskich, potomkowie właścicieli tamtejszego dworu i majątku.
Gm. Hrubieszów: Moroczyn - ocalić od zapomnienia

Ilona Winogrodzka jest nauczycielką jęz. angielskiego w jednej ze szkół w Hrubieszowie. Przez 5 lat zbierała materiały do monografii dworu w Moroczynie. W pękatym brudnopisie znalazły się nie tylko rodzinne historie autorki. Jej dziadkowie byli powiązani z dworem, jego przedwojenną i powojenną historią, a także z rodziną Chrzanowskich, dawnymi właścicielami majątku ziemskiego w tej miejscowości i okolicy.

Rodzina Chrzanowskich kupiła majątek w Moroczynie w 1850 r. Niedługo potem wzniesiono tam murowany dwór. Na przełomie XIX i XX w. został on przebudowany według projektu architekta Stanisława Czachórskiego. Chrzanowscy gościli w Moroczynie wiele znamienitych postaci z życia kulturalnego i politycznego przedwojennej Polski. Edward Chrzanowski (1843-1922) zgromadził tu bardzo cenną bibliotekę. Liczący 5 tys. tomów księgozbiór I wojnę światową przetrwał w Kijowie. Stamtąd powrócił po 1920 r. A przed II wojną światową, syn Edwarda, Wincenty również bibliofil, przekazał zbiory w depozyt do Biblioteki Ossolineum we Lwowie. Po wojnie tylko nieznaczna część księgozbioru znalazła się w zbiorach Ossolineum we Wrocławiu. Dwór w Moroczynie przetrwał II wojnę światową. Zaraz po niej mieścił się w nim Państwowy Ośrodek Maszynowy. Później dwór był siedzibą szkoły podstawowej. Obecne jego ruiny są własnością prywatną.

 – Napisałam tę monografię, aby ocalić od zapomnienia bogatą historię i tradycję moroczyńskiego dworu, a także znaczące zasługi członków rodziny Chrzanowskich. Zarówno dla tego miejsca, jak i dla całej ówczesnej Polski – tłumaczy Ilona Winogrodzka.

W bogato ilustrowaną monografię autorka wpisuje losy swoich przodków związanych z dworem w Moroczynie. Na promocję książki „Wtopieni w historię dworu w Moroczynie” z Krakowa przyjechały potomkinie Chrzanowskich: prof. dr hab. Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska i Agnieszka Chrzanowska-Kozak z rodzinami. Na razie wydano 500 egzemplarzy monografii. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie i wójta gminy Hrubieszów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jk 02.08.2020 20:03
lans!

mieszkaniec 31.07.2020 20:49
Oczywiście, tak jak i wiele innych miejsc i zabytków.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ślub kościelny to parodiaTreść komentarza: Zachodzą w ciążę ,a rodzice szybko ślub kościelny bo jak to będzie wyglądać moje dziecko i tak na siłę dzieci chcą ze sobą połączyć tym ślubem kościelnym masakraData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:38Źródło komentarza: Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistąAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: bolszewik, cośjak GertychData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: pieprzysz towarzyszuData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: MyśliwyTreść komentarza: Cały wprost wyssane z palca dane byle temat był ,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:24Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ja też. I od razu wnioskuję, żeby pan sędzia dostał premię i awans za skuteczną walkę z patologią.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:07Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: kkkTreść komentarza: Nazwisko sędziego poproszęData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemii
Reklama
Reklama