Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 23:21
Reklama
Reklama
Reklama

Henryk Szkutnik: Nazywam siebie obserwatorem

Od obrazów Henryka Szkutnika trudno oderwać wzrok. Są barwne, pełne emocji i jakiejś niezwykłej aury. Tętnią życiem. Uwieczniono na nich gawędzących przekupniów, kościelne procesje, ludzi siedzących na przystankach, patrole policyjne czy sprzedawane na targowiskach zwierzęta. Czasami pojawiają się także rozległe krajobrazy z kopułami cerkwi w tle. To osobny, wspaniały i nie tylko roztoczański świat.
Henryk Szkutnik: Nazywam siebie obserwatorem

Na Zamojszczyźnie pięknie się odnalazłem. Zamość i jego unikatowa architektura oraz m.in. malownicze Roztocze były dla mnie ważnym odkryciem. Wrosłem tutaj i trudno mi sobie wyobrazić inne miejsce do życia – opowiada Henryk Szkutnik. – Jednak moje malarstwo ma także związek z ludźmi i wrażeniami z miejsc, w których mieszkałem wcześniej. Wszystko się jakoś splotło, nawarstwiło.

Tyłem do szkoły

W różnych źródłach można znaleźć informację, iż Henryk Szkutnik urodził się w 1950 r. w Lubartowie. On sam jednak tłumaczy, że tak się rzeczywiście stało, ale tylko dlatego, że tam była najbliższa w okolicy porodówka. Rodzina artysty mieszkała tak naprawdę w miejscowości Jawidz nad Wieprzem. Tam Henryk Szkutnik spędził swoje dzieciństwo. 

 – W Lubartowie nigdy nie mieszkałem. Natomiast Jawidz jest położony mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Lubartowem i Lublinem. Tam moi rodzice – Stanisława i Bronisław – dostali po rodzicach kilkuhektarowe gospodarstwo i próbowali się na nim urządzić. Ja byłem ich najstarszym synem (potem na świat przyszli Andrzej i Stefan, bracia artysty) – wspomina Henryk Szkutnik. – Rodzice zaczęli gospodarzenie od budowy stodoły i obórki. Potem powstał murowany dom, który tak naprawdę był rodzajem aneksu. Stanowił jakby jedną całość z oborą. Mieszkanie tam było utrapieniem.

Henryk Szkutnik podkreśla, że rodzice zawsze otaczali swoich synów miłością. Jednak rodzina musiała żyć w niewielkim pomieszczeniu.– Spaliśmy z braćmi w jednym łóżku – opowiada Henryk Szkutnik. – Największym kłopotem było jednak to, że nasz dom był wybudowany z cegły zwanej cementówką, bo jak sama nazwa wskazuje: wykonywało się ją z cementu. To był fatalny materiał, który na szczęście wyszedł już z użycia. Trudno było taki budynek ogrzać. I panowała w nim straszna wilgoć. Po ścianach po prostu lała się woda. Zwłaszcza zimą trudno było to wytrzymać. Przez to wszystko nabawiłem się jako dziecko reumatyzmu. Odczuwałem go w nogach. Ból nie dawał mi żyć... Dopiero gdy miałem kilkanaście lat, ojciec wybudował normalny dom z czerwonej cegły. Teraz mieszka tam brat. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kto 03.01.2020 22:18
"potem na świat przyszli Andrzej i Stefan, bracia artysty" - dzięki Bogu, że redaktor uścislił, że to bracia. Już się bałem, że to siostry. Nie ma się z czego śmiać, różnie to przecież bywa. Nawet na porodówce w Lubartowie!

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: towarzyszu BASIATreść komentarza: POwołać swoich ZNAJOMKÓWData dodania komentarza: 18.05.2024, 16:20Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: N-lTreść komentarza: I Wydzial Geodezji wymienić na nowych ludzi.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: Mieszkanka gminyTreść komentarza: A mówi się,że radni to" ciało społeczne", no jestem zawiedziona na samym początku działania nowej rady i Pani wójt. Jeszcze nie zapracowaliście Drodzy Radni a już sobie ustaliliście takie uposażenie?, Trzeszczany to nie Zamość, gdybym mogła cofnąć czas to moja decyzja byłaby zupełnie inna,. To tak ma wyglądać Wasza praworządność?, wstyd i obłuda.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: KorekTreść komentarza: Będzie muł i kamieni kupa sprzedaliście gminę za parę flaszek procentówData dodania komentarza: 18.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Tragedia zaiste. Bezrobocie 15% a największy problem to brak sukcesów zadupiastego klubu. Chociaż tobie panie burak socjal leci to możesz mieć takie problemy.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Kolejna kadencja rozpoczęta. Kryszczuk przewodniczącym Rady MiejskiejAutor komentarza: Janusz biznesuTreść komentarza: Haha jakie śnięte ryby gdzie!?!?Przecież tu nie ma ryb, ta rzeka z braku regulacji wygląda jak bagno. Wody miejscami Brak!!!!Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama