Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 16:30
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Zamojskie ulice. W blasku starych ikon

Aleja Wojska Polskiego w Zamościu ma stary rodowód. Uważa się, że jej wschodni odcinek został wytyczony jeszcze w XVIII w. Prawdopodobnie łączyła ona dawny trakt lubelski z traktem skierbieszowskim. Natomiast odcinek zachodni tej jednej z najważniejszych i najczęściej uczęszczanych ulic miasta powstał w latach 20. XIX w.
Zamojskie ulice. W blasku starych ikon
Ulica Wojska Polskiego w latach 50. ub. wieku.

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Ten połączony trakt nazwano Przedmieście Majdanek. W 1907 r. rozpoczęto przy owej ulicy budowę dużych koszar rosyjskich. – Czy mieszkańcy Zamościa byli z takiego sąsiedztwa zadowoleni? – zastanawia się dr Bogumiła Sawa, znakomita i zasłużona badaczka dziejów Zamościa oraz autorka kilku książek. – Przede wszystkim nikt ich o to nie pytał. Taka była decyzja władz i tyle. Jednak tereny zajęte przez wojsko wcześniej właściwie były puste. Zatem budowa gmachów wojskowych na pewno miasto odmieniła. 

Cerkiew Butyrska

A tak dr Bogumiła Sawa pisała o tej ważnej, rządowej inwestycji w swojej pracy pt. "Rozwój przestrzenny przedmieść Zamościa w latach 1580-1939" (została ona wydana w 1986 w wydawnictwie PKZ): "Wojsko rosyjskie stacjonujące w Zamościu było tak liczne, że gmachy rządowe w obrębie twierdzy nie mogły pomieścić wszystkich żołnierzy" – czytamy w tej publikacji. "Ponieważ kwaterowanie na przedmieściach w wynajętych nieruchomościach obciążało znacznie budżet garnizonowy, powstał na początku XX w. projekt budowy nowych koszar. Wywłaszczenie terenów pod budowę zaczęło się latem 1905 r.".

Zajęto grunty o łącznej powierzchni ponad 45 ha. W większości były to ziemie orne, będące własnością zamojskich mieszczan. W 1908 r. rozpoczęła natomiast pracę cegielnia. Z wyprodukowanych tam materiałów postawiono budynki koszarowe. W sumie powstało ich 88.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To znacznie więcej niż twoje przedszkole panie burak.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 12:49Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A ty panie burak dalej mnie mierzysz swoją miarą.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 12:47Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: MichałTreść komentarza: Po co podawać najsłabsze wyniki ... Przykro im będzie i stracą motywację ...Data dodania komentarza: 03.05.2024, 08:08Źródło komentarza: "PiS" górą w Radzie Powiatu w BiłgorajuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: W takim przypadku odmawiasz przyjęcia mandatu, a w sądzie powołujesz się na brak podstawy prawnej, a nie rzucasz się na policjanta z pięściami. Swoją drogą nie rozumiem, czemu zwolnili ich z pokrycia kosztów sądowych. A Duda ich nie ułaskawi, bo tak się składa, że to PiS wymyślił kary za brak maseczki.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 15:23Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Sutry też mieli jego po dziurki w nosie, powinien odejść ze dwa lata wcześniej, już wtedy miał emeryturę i go trzymali , tak jak by nie było innych , tak się zasiedziołData dodania komentarza: 02.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]Autor komentarza: KusioTreść komentarza: Był za słaby dla gorajakow, uległy i stronniczy,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]
Reklama
Reklama