Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 07:46
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Miejsce pełne życia

Ulica doktora Ludwika Zamenhofa w Zamościu ma blisko 240 metrów długości. Należy do najstarszych zamojskich traktów. Wytyczono ją jeszcze ok. 1580 roku. Na początku składała się z dwóch części. Odcinek od strony zachodniej zwano ul. Chełmską, a od strony wschodniej – Horodelską.
Zamojskie ulice. Miejsce pełne życia
To zdjęcie wykonano w 1939 r. Widać na nim ulicę Zamenhofa od strony Akademii Zamojskiej

Pod koniec XIX w. cały trakt przemianowano na ul. Żydowską. Nie bez powodu. Znajdowało się w tej części miasta wiele domów, których właścicielami byli wyznawcy religii mojżeszowej. W sąsiedztwie stała także okazała, murowana synagoga, istniał kahał i funkcjonowała mykwa, czyli popularna łaźnia żydowska. 

W 1927 r. zmieniono nazwę ulicy na Ludwika Zamenhofa (właściwie nazywał się Eliezer Lewi Samenhof). W ten sposób uczczono znanego lekarza okulistę, nominowanego aż... osiem razy do Pokojowej Nagrody Nobla. 

Podwórkowe bijatyki

Zamenhof był cenionym twórcą języka nazywanego esperanto, który stał się bardzo przydatny w międzynarodowej komunikacji. W wielokulturowym Zamościu to kiedyś doceniano. Podczas II wojny światowej ulicę Zamenhofa przemianowano na Molkereistrasse, czyli Mleczarską (od działającej przy niej mleczarni). W 1950 r. przywrócono jej jednak imię twórcy esperanto. 

Historia tego staromiejskiego traktu od wieków łączy się z dziejami sąsiedniego Rynku Solnego. Ta część miasta zawsze tętniła życiem. Tak było także w czasach PRL-u.

– Urodziłem się w 1954 r. w kamienicy przy ul. Zamenhofa, która stała jednocześnie w sąsiedztwie Rynku Solnego, zwanego wówczas placem Solnym – wspomina Marek Jawor, zamojski fotograf, regionalista, wydawca oraz autor publikacji o Zamościu. – Moi rodzice mieli mieszkanie na drugim piętrze tego budynku. Wśród okolicznych mieszkańców było wiele rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych. Niektóre kamienice były wręcz przeludnione. Pamiętam, że mężczyźni zwykle pracowali na kolei lub wykonywali inne, często proste zawody, a kobiety opiekowały się głównie gromadkami dzieci w domach. 

Z opowieści pana Marka wynika, że mieszkańcy tej części miasta żyli ze sobą w znacznie większej zażyłości niż dzisiaj. Tak było także na okolicznych podwórkach.  

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ja 24.10.2019 16:15
Mieszkałem na ul. Ormiańskiej 17. rocznik 1957

Jurek 23.10.2019 11:30
Urodziłem się na ul.ormiańskiej 17. m.3

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "zostali zobowiązani do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego funkcjonariusza policji po 3 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, ale zwolniono ich od kosztów sądowych." - winno być odwrotnieData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:48Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "Ja myślałem" - grubo pojechałeśData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:46Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: absolwent gimnazjumData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:45Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: i dobrzeTreść komentarza: szują jesteś ćwokuData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:03Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: tęsknicie tow.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:02Źródło komentarza: Archiwalne fotografie pierwszomajowych pochodów w Zamościu i SzczebrzeszynieAutor komentarza: Lepiej wydac na ukrainca niz zadbac o wlasnych obywateliTreść komentarza: Brak sciezek rowerowych i chodnikow! Juz dawno kazde miasto powinno miec przy drodze glownej chodnik, badz sciezke rowerowa łaczona z chodnikiem! Bez durnych barierek ktore niepotrzebnie generuja koszta, poprostu kawalek asfaltu przeznaczonego dla poruszajacych pieszych i rowerow. Zamiast tego pchaja kase w ukraincow zlodzieji!!! Tym bardziej nasz rejon jest turystyczny i gdzie sa polaczenia miedzy zamosciem a zwierzyncem, krasnobrodem itp!? Przeciez gdy robi sie cieplo, nie da sie normalnie przejechac samochodem!!! Przykre ze juz jest pierwsza ofiara, ale zapewne bedzie ich wiecej w tym roku....Data dodania komentarza: 01.05.2024, 15:40Źródło komentarza: Gm. Biłgoraj: Nie żyje rowerzystka
Reklama
Reklama