Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 17:12
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Z widokiem na Wielką Zalewę

Kiedyś ulica im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu była jedną z najciekawszych na Starym Mieście. Ze stojących tam domów i pobliskich zaułków jeszcze na początku XIX w. można było podobno oglądać Wielką Zalewę, czyli obszerne tereny zalewowe, które wraz z potężnymi murami broniły twierdzy od tej strony miasta.
Zamojskie ulice. Z widokiem na Wielką Zalewę
Ulica Kościuszki w Zamościu. Lata 20. ub. wieku.

Autor: Fot. ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Widok musiał być niezwykły i malowniczy, bo to wielkie rozlewisko kończyło się aż w okolicach Rotundy. Można było je przebyć m.in. po grobli szczebrzeskiej. Wielka Zalewa została jednak zlikwidowana w 1837 r. – Zatem jeszcze na początku XIX w. mogło się wydawać, że budynki w tej części miasta stoją niemal nad jakimś ogromnym jeziorem. Ono miało walory obronne. Zapewne dawało mieszczanom poczucie bezpieczeństwa – mówi dr Jarosław Pałka, pochodzący z Zamościa historyk Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Ozdoba Rynku Wodnego

Dzisiejsza ulica Kościuszki została wytyczona jeszcze w 1580 r., wzdłuż fortecznych murów. W części wschodniej nazywany była początkowo ul. Rachańską, a w zachodniej – Młyńską. Potem funkcjonowała m.in. jako ul. Piekarska, Ogrodowa, Lazaretowa, a w 1917 r. nadano jej imię Tadeusza Kościuszki. Zawsze była ważna. Ulica wyznaczała bowiem południową pierzeję Rynku Wodnego. Łączyła także ul. Kolegiacką z dzisiejszym placem Wolności. 

Na początku wybudowano przy niej niewiele budynków (ich zarysy można zauważyć na słynnym widoku Brauna z pierwszej połowy XVII w.). W 1698 r. wzniesiono jednak w jej centralnej części murowany kościół pw. św. Anny. Była to niewielka i skromna świątynia. W 1757 r. dobudowano do niej monumentalny klasztor sióstr klarysek. Zakonnice prowadziły w nim nowicjat i m.in. kształciły szlacheckie córki. W 1817 r. budynek przejęli zaborcy. Urządzono tam wówczas skład zboża, stajnię, a następnie wojskowy lazaret. Potem były też inne pomysły na zagospodarowanie tego obiektu. Przejęła go m.in. polska policja, a od 1947 r. działał tam dom dziecka. 

W połowie lat 80. ub. wieku sierociniec przeniesiono do nowej siedziby przy ul. Źródlanej. Kompleks poklasztorny stopniowo niszczał, aż w końcu zamienił się w ruderę i groził zawaleniem. Podjęto jednak decyzję o jego wyremontowaniu, a potem przeniesienia tam Państwowej Szkoły Muzycznej. Pieniądze na ten cel wysupłało Ministerstwo Kultury i Sztuki (budynek należał do Skarbu Państwa). W sumie poszło na ten cel ponad 7 mln zł. Przy okazji odnowiono także dawny kościół sióstr klarysek, który stał po sąsiedzku. Teraz mieści się tam sala koncertowa PSM. Całość wygląda pięknie, okazale. Jest ozdobą Rynku Wodnego.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
red 02.10.2019 12:36
8 i 7 Generałówka przy Kościuszki niszczeją i się sypią. Smutny widok już od wielu lat.

LOKATROKA KAMIENICY 02.10.2019 10:21
Mieszkam na Kościuszki kamienica nr 8 jest w tragicznym wręcz opłakanym stanie nie dość że nie ocieplona i piece kaflowe to grzyb smrud na podwórku jest. Tu się zatrzymał poprostu się czas. Żyjemy jak w średniowieczu dosłownie . Miastu szkoda nawet na to pieniędzy na głupie ocieplenie jej, by lokatorom było ciepło w zimie. I nie musieli tulac się po rodzinach bo nie da się ogrzać tego bo całe ciepło ucieka tymi spruchnialaymi oknami.. Ale na imprezy co weekend miastu nie szkoda... Brak mi słów. Szkoda mi tych starszych osób co tu mieszkają i tak wiązał ledwo koniec z końcem bo nie starcza im na opał bo szkoda miastu na wyludnienie z tad osób zapewnienie zastępczych mieszkań i zrobienie raz a porządnie remontu tu . Pozdrawiam.

s 02.10.2019 11:44
Przykre to jest bardzo.

LOKATOR 02.10.2019 17:38
Jak się nie umie porządnie wysłowić to w takim miejscu się mieszka. A może trzeba było płacić czynsz na poprzednim mieszkaniu, albo wynająć coś innego. W wypowiedzi jest tylko lament, zero konkretów ?.

Mario 01.10.2019 18:33
Czesc

Lu.... 01.10.2019 16:48
Brak komentarza? Dziś rdzennych zamościan już nie ma, towarzystwo zjechało się z pobliskich wiosek więc o jakim komentarzu tu mowa?

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama