Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 14:40
Reklama
Reklama

Ksiądz Bazyli

Pierwotnie był duchownym katolickim obrządku wschodniego. Represjonowały go zarówno władze carskie, jak i bolszewicy. Przeżył katorgę na Wyspach Sołowieckich. W czasie okupacji odprawił msze dla polskich partyzantów. A dwóch jego synów, żołnierzy Kedywu AK, zginęło w czasie wojny.
Ksiądz Bazyli

Ponad dziesięć lat temu wraz z ks. Ryszardem Ostaszem wielokrotnie przedzieraliśmy się przez niedostępne, często zaśnieżone lub błotniste rejony jego gdeszyńskiej parafii. Były to niejednokrotnie wyprawy rozpoczynane jeszcze przed wschodem słońca lub kończone późną nocą. Poszukiwaliśmy świadków historii i nagrywaliśmy ich. Zbieraliśmy materiały na potrzeby dzieła ks. Ryszarda, czyli Sanktuarium Pojednania Polaków z Ukraińcami. Głównym celem było wysłuchanie osób, które znały błogosławionego męczennika ks. Zygmunta Pisarskiego. Przy okazji dowiedzieliśmy się wiele o innych duchownych związanych z Gdeszynem, w tym o ks. Bazylim Styśle.

 

Miał być lekarzem

Podstawowe fakty z życia ks. Stysły sprzed jego posługi w Gdeszynie znane są dzięki badaniom naukowym ks. Romana DzwonkowskiegoBazyli Stysło urodził się w 1887 r. w pow. przemyskim jako syn Bazylego i Pelagii z domu Masełko. Chciał zostać lekarzem, ale jak mówią relacje, po trzech semestrach zaprzestał studiowania medycyny ze względów finansowych. W latach 1908-1912 studiował teologię we Lwowie i był klerykiem w tamtejszym seminarium duchownym. W 1913 r. został wyświęcony na kapłana greckokatolickiego (unickiego). Jego pierwszą parafią były położone koło Lwowa Żółtańce, gdzie pełnił funkcję wikarego przy greckokatolickiej cerkwi pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Podczas wojny w 1915 r. znalazł się w carskiej niewoli. Do rewolucji październikowej w 1917 r. więziono go w Orenburgu. Prawdopodobnie już po uwolnieniu został kapłanem obrządku rzymskiego w diecezji żytomierskiej na terenie podległym Sowietom. Rozpoczął pracę w Emilczynie, gdzie został aresztowany w 1923 r. Za rzekome szpiegostwo otrzymał karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat łagru. W latach 1928-1932 odbywał wyrok na Wyspach Sołowieckich. Po zwolnieniu, osiadł na Wołyniu w Stężarzycach (diecezja łucka) jako proboszcz tamtejszej parafii rzymskokatolickiej. W okresie okupacji niemieckiej pełnił posługę w diecezji lubelskiej, najpierw w Horodle, a potem w Zubowicach i od 1943 do śmierci w roku 1958 w Gdeszynie. Przez pewien czas pracował również w Dubie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytelnik 05.09.2019 15:46
Mimo ,że mała i trudna miejscowość to mieli szczęście do księży. Księdza Stysły i ks. Ryszarda Ostasza.

ten 05.09.2019 18:26
Pisarski. Sokól. To prawda

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ślub kościelny to parodiaTreść komentarza: Zachodzą w ciążę ,a rodzice szybko ślub kościelny bo jak to będzie wyglądać moje dziecko i tak na siłę dzieci chcą ze sobą połączyć tym ślubem kościelnym masakraData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:38Źródło komentarza: Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistąAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: bolszewik, cośjak GertychData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: pieprzysz towarzyszuData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: MyśliwyTreść komentarza: Cały wprost wyssane z palca dane byle temat był ,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:24Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ja też. I od razu wnioskuję, żeby pan sędzia dostał premię i awans za skuteczną walkę z patologią.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:07Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: kkkTreść komentarza: Nazwisko sędziego poproszęData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemii
Reklama
Reklama