Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 18:26
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Kozacy w Zamościu

Kozacy znad Donu wybudowali w Zamościu koszary, szpital i wiele innych obiektów.
Kozacy w Zamościu

 Kozacy kojarzą się zamościanom głównie z oblężeniem twierdzy w czasie powstania Chmielnickiego w 1648 roku. Jednak ich losy splatają się z naszym miastem także w późniejszym okresie.

Po rozbiorach Zamość znalazł się najpierw w rękach Austriaków, a po Kongresie Wiedeńskim (1815) pod panowaniem rosyjskim. Rosja carska często wykorzystywała siłę niezwyciężonych Kozaków znad Donu. Była to najliczniejsza grupa Kozaków w Imperium Rosyjskim, która otrzymała do zasiedlenia rozległe tereny położone nad Donem.

Gdy w XIX wieku wzrosła potęga caratu, Kozacy dońscy zostali przekształceni w regularną armię. Wykorzystywano ich często do służby granicznej i podbojów nowych terenów. Kozacy byli uważani za najbardziej oddaną i najwierniejszą caratowi formację wojskową. Często korzystano z ich pomocy do tłumienia manifestacji oraz ruchów rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych na terenie Imperium Rosyjskiego, w tym m.in. polskich powstań.

Dońscy Kozacy przybyli do Zamościa w 1878 r., do garnizonu zamojskiego funkcjonującego już po likwidacji twierdzy w 1867 roku. Była to 1. Dońska Kozacka Dywizja, której dowódcy, poczynając od chwili przybycia dywizji, aż do 1914 r. (wymarsz wojsk), pełnili jednocześnie funkcję komendantów całego garnizonu. Dywizja kozacka, podobnie jak i inne jednostki garnizonu zamojskiego, podlegała pod 14. Korpus Armijny z dowództwem w Lublinie, a od 1894 roku 19. Korpus Armijny z dowództwem w Brześciu Litewskim.

Dywizja kozacka stacjonowała w Zamościu prawie 40 lat, najdłużej ze wszystkich jednostek carskich po powstaniu styczniowym. Inne jednostki przeważnie od kilku do kilkunastu lat, np. 68. Lejb Pieszy Borodyński Pułk (w latach 1889-1905 i 1908-1910), 72.Tulski Pieszy Pułk (1880-1888) 66. Pieszy Butyrski Pułk (1911-1914).

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pomrukTreść komentarza: Pewnie zdążą przejść odpowiednie przeszkolenie ideologiczne i z technik.. przed 11 listopada?Data dodania komentarza: 29.04.2024, 08:34Źródło komentarza: Biłgoraj: Policja otworzyła swoje drzwi [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZdzichTreść komentarza: "skączyło" się gimnazjum czy nawet to było za trudne ?Data dodania komentarza: 29.04.2024, 07:05Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: TeriTreść komentarza: Jaki szok dlaczego nie mają pisać o małych miastach tam też żyją ludzie i młodzież chce się pochwalić a nie tylko mieszczuchy szok to ty jesteśData dodania komentarza: 29.04.2024, 01:30Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniowie „Staszica” najlepsi w pierwszej pomocyAutor komentarza: TrwTreść komentarza: I co taki wniesie do społeczeństwa? 23 lata i 3 zakazy, wyrok. Worek do odkurzacza jest bardziej przydatny od takiego.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 01:10Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Uniknął odsiadki, bo zapłacił grzywnę, ale i tak stanie przed sądemAutor komentarza: TrwTreść komentarza: Brawo, panowie! No i dobrze, że ktoś zdecydował o konieczności szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Satysfakcja w pełni zasłużona, uratowaliście człowieka!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 01:06Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Mogę mieć każdą z nich abym nie był tak upośledzony umysłowo jak ty panie burak.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 20:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w Dołhobyczowie
Reklama
Reklama