Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 06:33
Reklama

Dla ciebie Wisiu będę latał w chmurach

Miłość przerwała wojna. W tym tygodniu historia podporucznika Stanisława Sierpińskiego.
Dla ciebie Wisiu będę latał w chmurach
Stanisław Sierpiński i Jadwiga Kwiatkowska.

Stach zakochał się w Jadwidze. Dla niej został pilotem. Mieli się pobrać 10 września 1939 roku. Uznali, że przełożą uroczystość na lepszy czas. Podporucznik Stanisław Sierpiński wrócił do eskadry bombowej pilotować "Łosie". Jadwiga Kwiatkowska została w Zwierzyńcu. Rzuciła się w wir pomocy pacjentom szpitala polowego.

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Jadwiga Kwiatkowskaprzyjaźniła się od dzieciństwa z jego siostrą. Dopiero kiedy została panienką, Stach zakochał się w niej "na amen". Początkowo nie była nim zainteresowana. W końcu zapytał: "A kim mam zostać, żebyś mnie chciała? Może lotnikiem?". Kiwnęła głową.

 – Był w wieku poborowym. Zgłosił się do szkoły lotniczej "Orląt" w Dęblinie. Przyjęli go. To była bardzo romantyczna miłość – opowiada Maja Lambert-Zamorowska, córka pani Jadwigi.

Na gwiazdkę 1938 roku Stach podarował Jadwidze album z ich wspólnymi zdjęciami. Dołożył trochę fotografii lotniczych, także ze swoich "katastrof". Album zatytułował: "Kochanej Wichurce", bo tak nazywał Jadwigę.

Zgodziła się zostać jego narzeczoną, po balu oficerskim w 1939 roku. Ślub zaplanowali na 10 września.

Wybuchła jednak wojna. Stach zdołał nawet tego dnia przyjechać na parę godzin do Zwierzyńca. Mama pani Jadwigi powiedziała mu: "Słuchaj Stachu, chciałeś mieć takie piękne wystawne wesele w Warszawie. Odłóżmy je. Jest wojna". Posłuchał. Ten cały dzień zakochani spędzili razem. Ostatni raz.

 

Pilot bombowca

Stanisław Sierpiński urodził się 8 maja 1915 roku w Szczebrzeszynie. Jego ojciec był m.in. komendantem Policji Państwowej w Zwierzyńcu. Dlatego przez dłuższy czas, w tym mieście mieszkała jego rodzina. 

Stanisław był ostatnim przedwojennym rocznikiem absolwentów "Szkoły Orląt" w Dęblinie. W kwietniu 1939 roku, jako podchorąży, trafił na przeszkolenie, jako pilot bombowca 1 Pułku Lotniczego z Warszawy. 28 sierpnia otrzymał przydział do formowanych załóg, które miały zostać wcielone do jednostek bojowych, a trzy dni później awansował na podporucznika. Jako ppor. Stanisław Sierpiński wszedł do 211 Eskadry Bombowej "Łosi", która walczyła w składzie Brygady Bombowej dowodzonej przez płk. Władysława Hallera. Jednostka wyposażona w samoloty "Kraś" i "Łoś" śmiało sobie poczynała na początku wojny, bombardując kolumny pancerne w rejonie Wielunia i Radomska. Z każdym jednak dniem wojny było coraz gorzej. Polskie dywizjony bombowe walczące bez osłony traciły ludzi i samoloty. W drugim tygodniu wojny jednostka znalazła się na Wołyniu.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Nie Wstyd jest wam nawet POmyśleć by zostać Policjantem kierwińskiego ??? Ludzie nie mają szacunku do policji która bije , pałuje i gazuje protestujących jak rolników w Warszawie ! Lub jak strzela do górników !!! Chcecie zostać takimi ZOMOWCAMI ??? ! Co na to Wasze rodziny, znajomi ? Wstyd !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 13:04Źródło komentarza: Biłgoraj: Policja otworzyła swoje drzwi [ZDJĘCIA]Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Może Pani rozwinąć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 10:46Źródło komentarza: PERŁY BIZNESU 2022: Gadu-Gadu – Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne Alicja Bosak (Średnie Przedsiębiorstwo)Autor komentarza: RYCHOTreść komentarza: ZAMOŚCIANIE SKĄCZYŁO SIĘ ŁAŻENIE PO URZĘDACH KOLESIData dodania komentarza: 28.04.2024, 10:01Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: MIESZKANKATreść komentarza: O LABOGA COŚ TAKIEGO CUDData dodania komentarza: 28.04.2024, 09:54Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: GabrielaTreść komentarza: Ja uważam, że bardzo dobrze że policjanci akurat byli w pobliżu że mogli udzielić kobiecie fachowej pomocy i dzięki temu uratowali jej zdrowie. A przechodnie powinni mieć w sobie więcej empatii i nie bać się drugiemu człowiekowi pomóc. Ja nigdy bym nie przeszła obojętnie obok leżącego człowieka czy dziecka. Postawmy się w sytuacji gdyby nam się coś stało i byśmy leżeli i by każdy człowiek przechodził obojętnie obok Was a mózg niedoltleniony jest po 4 min nie podjęcia udzielania pierwszej pomocy czyli bylibyśmy roślinka bądź zmarli na miejscu. Powinno się więcej edukować szkolić w Polsce z pierwszej pomocy. Wtedy by ludzie przełamali strach. Jako Polka składam Wielkie podziękowania dla policjantów którzy wtedy pomogli tej kobiecie. Jesteście wielcy !! Brawa dla policjantów.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 09:13Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: SapiensTreść komentarza: Chłopiec zginął bandycko pobity. Odebrano mu wszystko. Za taki czyn sprawcy powinni odpowiedzieć tym samym. Pobicie za pobicie. Śmierć za śmierć. Tak, jak sobie zasłużyli. Wtedy byłoby sprawiedliwie. Trzeba wrócić do zasad starego sądownictwa i skutecznie eliminować plewy, aby społeczeństwu żyło się lepiej.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 08:53Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Kto odpowie za śmierć Eryka? Właśnie rusza proces
Reklama
Reklama