Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 16:33
Reklama
Reklama

Wacław Harczuk z Zamościa - kierowca złotej kolumny

W tym tygodniu dalsza część losów Wacława Harczuk z Zamościa, jednego z kierowców "złotego konwoju"
Wacław Harczuk z Zamościa - kierowca złotej kolumny
Na pamiątkę pobytu w kochanym Batorkeszi na Węgrzech - tak to zdjęcie podpisał Wacław Harczuk (w skórzanej kurtce)

Wacław Harczuk z Zamościa był jednym z kierowców konwoju, który w 1939 roku ewakuował z Zamościa rezerwy złota Banku Polskiego do Rumuni. Później dotarł do Francji. Walczył z Niemcami. Wojnę przeżył w obozach internowania w Szwajcarii.

Wacław Harczuk (ur. w 1909 r. w Zamościu) był kierowcą-konduktorem w Lubelsko-Zamojskiej Spółce Samochodowej. W nocy z 8 na 9 września 1939 roku kierował jednym z autobusów, które wywiozły z siedziby oddziału Banku Polskiego w Zamościu 96 skrzyń złota wartego 30 mln zł. Pod eskortą, poruszając się bocznymi drogami, głównie nocą, kolumna dotarła do Śniatynia, gdzie na dworcu kolejowym skrzynie zostały przeładowane do wagonu kolejowego i następnie wraz z innymi depozytami złota przekroczyły granicę z Rumunią. O tych wydarzeniach pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w publikacji "Mój wujek wiózł polskie złoto".

Po rozładowaniu złota misja Wacława Harczuka zakończyła się. Z kilkoma kolegami postanowił wrócić do Polski. W okolicach Tarnopola przyłączyli się do jednego z oddziałów Wojska Polskiego. Niestety, 17 września, Sowieci wkroczyli na terytorium Rzeczpospolitej. Pod Krzemieńcem jednostka, do której dołączył Wacław Harczuk została otoczona i rozbrojona przez Armię Czerwoną. 

 

Węgierski azyl

Do końca nie wiadomo w jakich okolicznościach, ale Wacław Harczuk znalazł się w grupie żołnierzy internowanych na Węgrzech. Przeszedł przez obóz w Miszkolcu, potem trafił do obozu Batorkeszi koło miasta Parkany (dziś to słowacka miejscowość Štúrovo).

 – To właśnie wtedy, po raz pierwszy, w listopadzie 1939 roku wysłał list do rodziny. Korespondencja była krótka. Pisał, że żyje. To było najważniejsze. Zresztą tak w czasie okupacji wyglądała większość listów. Najważniejsze było, że ktoś żyje. Dopiero po wojnie wujek opowiedział, jakie były jego losy – opowiada 96-letnia Maria Łukanowska z Obornik Wielkopolskich, siostrzenica Wacława.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To znacznie więcej niż twoje przedszkole panie burak.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 12:49Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A ty panie burak dalej mnie mierzysz swoją miarą.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 12:47Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: MichałTreść komentarza: Po co podawać najsłabsze wyniki ... Przykro im będzie i stracą motywację ...Data dodania komentarza: 03.05.2024, 08:08Źródło komentarza: "PiS" górą w Radzie Powiatu w BiłgorajuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: W takim przypadku odmawiasz przyjęcia mandatu, a w sądzie powołujesz się na brak podstawy prawnej, a nie rzucasz się na policjanta z pięściami. Swoją drogą nie rozumiem, czemu zwolnili ich z pokrycia kosztów sądowych. A Duda ich nie ułaskawi, bo tak się składa, że to PiS wymyślił kary za brak maseczki.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 15:23Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Sutry też mieli jego po dziurki w nosie, powinien odejść ze dwa lata wcześniej, już wtedy miał emeryturę i go trzymali , tak jak by nie było innych , tak się zasiedziołData dodania komentarza: 02.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]Autor komentarza: KusioTreść komentarza: Był za słaby dla gorajakow, uległy i stronniczy,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]
Reklama
Reklama