Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 00:50
Reklama
Reklama

Czad zabija. Strażacy radzą, by montować czujki

W tym sezonie grzewczym w powiecie zamojskim był jeden przypadek zatrucia czadem. W zeszłym odnotowano więcej tego rodzaju zdarzeń. Dlatego strażacy kolejny rok z rzędu apelują o to, by w domach montować tzw. czujki tlenku węgla. Mówiono o tym podczas konferencji prasowej, która w czwartek odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.
Czad zabija. Strażacy radzą, by montować czujki

Autor: Fot. KM PSP Zamość

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to akcja ogólnopolska. Włączają się w nią również strażacy z Zamościa. O zagrożeniu, jakim jest tlenek węgla i sposobach na unikanie zatrucia nim mówił podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami st. bryg. Jacek Sobczyński, komendant miejski PSP w Zamościu.

Strażacy przypominają, że tlenek węgla potocznie nazywany czadem, jest gazem silnie trującym bezbarwnym i bezwonnym, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Powstaje w wyniku niepełnego spalania (niedobór tlenu) różnych materiałów w tym różnego rodzaju paliwa spalanego w urządzeniach ogrzewczych. Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, w konsekwencji nawet zgon.

Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszych domów jest zainstalowanie czujnika tlenku węgla, bądź autonomicznej czujki pożarowej. Urządzenia w bardzo krótkim czasie, są w stanie wykryć zagrożenie, a głośny sygnał akustyczny pozwoli na podjecie właściwych działań (przewietrzenie pomieszczenia czynności gaśniczych lub działań związanych z naprawą urządzeń grzewczych) Urządzenia takie można nabyć w sklepach ogólno-budowlanych lub w sklepach internetowych już od 30 zł, a ich konserwacja wiąże się jedynie z wymianą baterii 9V.

W trakcie czwartkowej konferencji przybliżono obowiązki właścicieli i zarządców obiektów dotyczących bezpiecznego użytkowania instalacji. Przypomnijmy instalacje elektryczne (szczególnie gdy są wykorzystywane elektryczne urządzenia ogrzewcze), należy poddawać okresowym przeglądom nie rzadziej niż raz na 5 lat, instalacje wentylacyjno dymowe nie rzadziej niż raz na rok. Czynności powinny przeprowadzać osoby posiadające stosowne kwalifikacje. Dodatkowo z przewodów dymowych należy usuwać zanieczyszczenia tj. sadze z częstotliwością: od palenisk opalanych paliwem stałym lub ciekłym raz na 3 miesiące; od palenisk opalanych paliwem gazowym raz na 6-cy. Usuwanie sadzy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, można wykonać we własnym zakresie z zachowaniem szczególnej ostrożności i zasad bhp.

Usuwanie zalegającej w kominie sadzy jest niezmiernie ważne, gdyż jej zapalenie się może doprowadzić do pożaru budynku. W trakcie trwającego sezonu grzewczego (od początku września br.), na terenie powiatu zamojskiego wystąpiły 32 pożary w budynkach mieszkalnych, 14 z nich to pożary sadzy, które w większości generowały straty. Największym z nich był pożar dachu krytego gontem i poddasza drewnianego budynku mieszkalnego usytuowanego w miejscowości Obrocz, jaki miał miejsce w dniu 12 listopada br. Właściciel oszacował straty na kwotę 200 tys. zł. W minionym sezonie odnotowano 124 pożary budynków mieszkalnych.

W trakcie bieżącego sezonu w Tworyczowie oraz przy ul. Weteranów odnotowano 1 przypadek zatrucia tlenkiem węgla – 1 osoba poszkodowana. Podczas ubiegłego sezonu grzewczego odnotowano 8 przypadków wystąpienia tlenku węgla poszkodowanych zostało 7 osób w tym 3 dzieci.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama